Taksi çağırma uygulaması BiTaksi yabancı rakiplerinden önce Türkiye'de açıldı!

Taksi çağırma uygulaması BiTaksi yabancı rakiplerinden önce Türkiye'de açıldı!

Eminim pek çok kişi tarafından beklenen, yurtdışında da örneklerine rastladığımız taksi çağırma uygulaması bir girişim olarak sonunda Türkiye'de de devreye girdi. Aslında pek çok kişi Avrupa'da hızla büyüyen ve yatırımlar alan Hailo, Click A Taxi hatta biraz daha farklı bir modelle Uber gibi girişimlerin Türkiye pazarına girmesini beklerken yerli bir girişimin bu alanda atak yapması oldukça olumlu bir gelişme.

"Cebindeki Taksi" sloganıyla 1 yıllık bir emeğin sonunda yola çıkan BiTaksi adlı uygulama, şimdilik sadece İstanbul'da kullanılabilir durumda ve şu anda BiTaksi bünyesinde kayıtlı 350 adet taksi var.

BiTaksi'nin hem iOS hem de Android uygulamaları bulunuyor. Uygulamayı telefonunuza ücretsiz olarak yükledikten sonra, cep telefonunuzla ve telefonunuza gelecek bir güvenlik kodu ile üyelik işleminizi kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz.

Üyelik işlemlerinin ardından mobil uygulama üzerinden size en yakın taksici haberdar oluyor ve taksinin ortalama olarak size varış süresi hesaplanarak telefon ekranınıza yansıyor. Bunun yanı sıra taksiyi kendinize çağırmak yerine, farklı noktalara da yönlendirebiliyorsunuz.

Konuyla ilgili BiTaksi'nin kurucusu ve CEO'su Nazım Salur ile görüşerek, uygulamaya dair bazı bilgiler edindik. Aldığımız bilgilere göre BiTaksi için son 1 yıldır çalışılıyor ve bunun 4 aylık süreci tamamen piyasa araştırmasına ayrılmış. Bu süreçte ekip uygulamanın yurtdışında örneklerini araştırmış, yerine giderek denemiş. Sonrasında da işin asıl süreci olan uygulamayı yazma süreci başlamış ve şu anda da uygulama kullanılabilir durumda. Aldığımız bilgilere göre uygulamayı BiTaksi'nin 25 kişiden oluşan ekibi kendi içinde, dışarıdan hiçbir destek almadan hazırlamış.

BiTaksi BiTaksi 

BiTaksi'nin kurucu ve CEO'su Salur'un verdiği bilgilere göre İstanbul'da tam 18 bin 20 adet taksi var. Ben çok merak ettiğim için taksicilerin akıllı telefon kullanım penetrasyonlarını da sordum ama bu soruma da şaşırtıcı şekilde cevap aldım. Çünkü BiTaksi bununla da ilgili bir araştırma yapmış ve rakamlara göre İstanbul'daki taksicilerin yüzde 26'sının akıllı telefonu var. Bu yüzde gün geçtikçe artmaya da devam ediyor. BiTaksi'nin hedefi, bu taksicilerin tümüne erişebilmek ve önümüzdeki haftalarda yolcu bekleme sürelerini 5 dakikanın altına indirebilmek.

Uygulama kullanıcılar için tamamen ücretsiz. BiTaksi'nin aslında iki farklı versiyonu var, birisi bizim kullandığımız iOS ve Android versiyonları. Diğeri ise taksicilerin telefonlarına yükledikleri uygulamanın taksici versiyonu. Bu uygulama da her taksinin kullanabileceği, kullanıcı dostu bir arayüzle tasarlanmış. BiTaksi'nin gelir modeli, taksicilerden aldığı komisyon üzerine. Yani biz kullanıcılar, BiTaksi uygulamasını yükleyip ücretsiz olarak taksi çağırdığımızda sadece taksimetredeki ücreti ödemekle yetiniyoruz.

Uygulamayı ben de Bağdat Caddesi'nde denedim ve gördüğüm maksimum bekleme süresi 8 dakikaydı. Konuyla ilgili olarak 2 taksiciyle görüştüm. Taksiciler bu uygulamada henüz çok yeni olduklarını, deneyip göreceklerini açıkladılar. Taksicilerden birisi de bugün uygulama sayesinde bir müşteri aldığını iletti. Kendilerine yanlış alarm verdiğim için telefondada özür diledim ama buradan bir kez daha taksicilere selamlarımı iletiyorum. :)

Uygulamanın aynı zamanda avantajı da, gelecek olan taksinin plakasının ve şöförünün adının belli olması. Kısacası BiTaksi üzerinden çağırdığınız taksiler, "durağınızın taksisi" güvenilirliğinde olacak. Örneğin takside bir şey unuttuğunuz takdirde, bu taksiciye plakasından ya da şöförün isminden ulaşmak çok daha kolay olacak.

Eğer İstanbul'da uygulamayı denerseniz, bize yorumlarınızı bırakmayı unutmayın. Son olarak, dilerseniz uygulamayı tanıtan videoyu da hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.