Taksi çağırma uygulaması BiTaksi yabancı rakiplerinden önce Türkiye'de açıldı!
Girişim

Taksi çağırma uygulaması BiTaksi yabancı rakiplerinden önce Türkiye'de açıldı!

Eminim pek çok kişi tarafından beklenen, yurtdışında da örneklerine rastladığımız taksi çağırma uygulaması bir girişim olarak sonunda Türkiye'de de devreye girdi. Aslında pek çok kişi Avrupa'da hızla büyüyen ve yatırımlar alan Hailo, Click A Taxi hatta biraz daha farklı bir modelle Uber gibi girişimlerin Türkiye pazarına girmesini beklerken yerli bir girişimin bu alanda atak yapması oldukça olumlu bir gelişme.

"Cebindeki Taksi" sloganıyla 1 yıllık bir emeğin sonunda yola çıkan BiTaksi adlı uygulama, şimdilik sadece İstanbul'da kullanılabilir durumda ve şu anda BiTaksi bünyesinde kayıtlı 350 adet taksi var.

BiTaksi'nin hem iOS hem de Android uygulamaları bulunuyor. Uygulamayı telefonunuza ücretsiz olarak yükledikten sonra, cep telefonunuzla ve telefonunuza gelecek bir güvenlik kodu ile üyelik işleminizi kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz.

Üyelik işlemlerinin ardından mobil uygulama üzerinden size en yakın taksici haberdar oluyor ve taksinin ortalama olarak size varış süresi hesaplanarak telefon ekranınıza yansıyor. Bunun yanı sıra taksiyi kendinize çağırmak yerine, farklı noktalara da yönlendirebiliyorsunuz.

Konuyla ilgili BiTaksi'nin kurucusu ve CEO'su Nazım Salur ile görüşerek, uygulamaya dair bazı bilgiler edindik. Aldığımız bilgilere göre BiTaksi için son 1 yıldır çalışılıyor ve bunun 4 aylık süreci tamamen piyasa araştırmasına ayrılmış. Bu süreçte ekip uygulamanın yurtdışında örneklerini araştırmış, yerine giderek denemiş. Sonrasında da işin asıl süreci olan uygulamayı yazma süreci başlamış ve şu anda da uygulama kullanılabilir durumda. Aldığımız bilgilere göre uygulamayı BiTaksi'nin 25 kişiden oluşan ekibi kendi içinde, dışarıdan hiçbir destek almadan hazırlamış.

BiTaksi BiTaksi 

BiTaksi'nin kurucu ve CEO'su Salur'un verdiği bilgilere göre İstanbul'da tam 18 bin 20 adet taksi var. Ben çok merak ettiğim için taksicilerin akıllı telefon kullanım penetrasyonlarını da sordum ama bu soruma da şaşırtıcı şekilde cevap aldım. Çünkü BiTaksi bununla da ilgili bir araştırma yapmış ve rakamlara göre İstanbul'daki taksicilerin yüzde 26'sının akıllı telefonu var. Bu yüzde gün geçtikçe artmaya da devam ediyor. BiTaksi'nin hedefi, bu taksicilerin tümüne erişebilmek ve önümüzdeki haftalarda yolcu bekleme sürelerini 5 dakikanın altına indirebilmek.

Uygulama kullanıcılar için tamamen ücretsiz. BiTaksi'nin aslında iki farklı versiyonu var, birisi bizim kullandığımız iOS ve Android versiyonları. Diğeri ise taksicilerin telefonlarına yükledikleri uygulamanın taksici versiyonu. Bu uygulama da her taksinin kullanabileceği, kullanıcı dostu bir arayüzle tasarlanmış. BiTaksi'nin gelir modeli, taksicilerden aldığı komisyon üzerine. Yani biz kullanıcılar, BiTaksi uygulamasını yükleyip ücretsiz olarak taksi çağırdığımızda sadece taksimetredeki ücreti ödemekle yetiniyoruz.

Uygulamayı ben de Bağdat Caddesi'nde denedim ve gördüğüm maksimum bekleme süresi 8 dakikaydı. Konuyla ilgili olarak 2 taksiciyle görüştüm. Taksiciler bu uygulamada henüz çok yeni olduklarını, deneyip göreceklerini açıkladılar. Taksicilerden birisi de bugün uygulama sayesinde bir müşteri aldığını iletti. Kendilerine yanlış alarm verdiğim için telefondada özür diledim ama buradan bir kez daha taksicilere selamlarımı iletiyorum. :)

Uygulamanın aynı zamanda avantajı da, gelecek olan taksinin plakasının ve şöförünün adının belli olması. Kısacası BiTaksi üzerinden çağırdığınız taksiler, "durağınızın taksisi" güvenilirliğinde olacak. Örneğin takside bir şey unuttuğunuz takdirde, bu taksiciye plakasından ya da şöförün isminden ulaşmak çok daha kolay olacak.

Eğer İstanbul'da uygulamayı denerseniz, bize yorumlarınızı bırakmayı unutmayın. Son olarak, dilerseniz uygulamayı tanıtan videoyu da hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorumlar (49)
 1. Yorumla Yorumla

  taksirehberi vardı, arkadaşlar aynı işi yapacaklardı sanki. sürekli soruyorum ama bir bilen çıkmadı. Bu uygulama ilk olması hasebiyle taksinin yemeksepeti olabilecek namzettedir.

  1. Taksi Rehberi olarak bize rakip çıkmasının sektörü hareketlendirme açısından faydalı olacağını düşünüyoruz. Taksi Rehberi çok yakında hizmetinizde olacak.

 2. Özer Özer

  süper!! Helede Almanların bu konuda daha Türkiye pazarına girmemesi zaaten şaşırtıcı bu konuda MyTaxi Avrupadaki Mobil uygulamalara bakaraktan toplam 13 Mio. funding topladı.. tebrikler girişimcilere inşallah başarırlar..

 3. Ziver Bey Ziver Bey

  gayet güzel bir uygulama ancak isim seçimi daha güzel olabilirdi sanki.

  i-taksi,

  e-taksi,

  taksii

  vs.

  biTaksi'deki bi esprisini anlayabiliyorum ama hem farsça'dan dilimize giren bi- önekinden gelen olumsuz çağrışımından dolayı hem de kulağa gelişi olarak net olmadığından bence doğru bir isimlendirme olmamış.

  1. Ömer Ulusoy Ömer Ulusoy

   bence çok iyi olmuş e-taksi, i-taksi, olacağına çakma bir isim olacağına bitaksi "Bir taksi" gibi algılanıp iş yapacaktır.

   1. uygulama da şahane, ismi de ;-)

   2. Melih Oylum Melih Oylum

    bencede isim güzel bulunmuş fakat istanbulda dolaşan o kadar başıboş taksi var ki insanlar bu uygulamayı ancak taksi göremediğinde kullanabilir gibime geliyor..Avrupada tutar çünkü orada bu fazla sayıda dışarıda dolaşan taksi yok.

  2. bence senin onerdigin isimler kulaga hos gelmiyor..

  3. Teknikcix Teknikcix

   ziver bey senin önerdiğin isimlerin daha kötü olduğunu söylemek zorundayım. taksii nedir abi? bitaksi cuk olmuş tebrikler başarılar.

 4. Global düşün ve yerel hareket et. Tanıtım reklamında şahin hadi tatlı olması açısından anadol kullanılabilirdi.

 5. Hasan Aslanoba Hasan Aslanoba

  Nazım Bey ve ekibini tebrik etmek gerekir; herkesten önce davranıp iyi bir iş modeli ve uygulama ile bu alana giriş yaptılar. Bence site adı da çok kolayca hatırlanabilecek doğru bir isim. Yolları açık olsun.

 6. Fulya Fulya

  Aynı noktaya yakın taksiciler kesin birbirine girer

  1. böyle bir şey sözkonusu olmuyor. çünkü, uygulamayı indirdiğinizde göreceğiniz gibi, sadece seçtiğiniz taksi size geliyor ve diğer taksiler bunu görmüyor. çok detaylı bir çalışma yapmışlar ve olası tüm sorunlar için çözümler üretmişler. Ayrıca; taksi çağırma butonuna bastıktan sonra o kadar hızlı bir onay oluyor ki, iptal için zamanınız bile olmuyor. bu kadar hızlı çalışabilen başka bir taksi uygulaması yok. ve isme gelince... kimse "itaksi çağır", "e"taksi çağır" demez.. :) heemen hemen hepimiz, "bitaksi çağır" deriz.. tasarımından, yazılımına enfes bir uygulama.. ne duraklara zarar veriyor, ne de taksiciye.. boş gezen çok taksi var, doğru.. işte o taksiler boş gezmesin diye bu uygulama.. :)

   1. Kowalski Kowalski

    Diyelim durakta sirada bekliyor 4 tane taksici, sirada. Hepsinde uygulama var. Yakindaki bir kisi taksi cagirdi. En sondakine geldi bu request...

    Duraklarin biraz duzenini bozar demek istiyorum yani. Ama zamanla duraga falan da gerek kalmaz zaten. Hatta ayni zamanda rating sistemi sayesinde servis kalitesi ciddi sekilde artar.

 7. Şerefsizim aklıma gelmişti diyeceğim ama herhalde aklına gelmemiş olan yoktur :)

 8. Alpert Alpert

  Bu uygulama Türkiye'de ilk değil. Yaklaşık bir yıldır "En Yakın Taksi" uygulamasını kullanıyorum. Gayet iyi çalışıyor.

  https://itunes.apple.com/us/app/taksi/id388837736?mt=8

  1. Hakan Çaba Hakan Çaba

   Bu gösterdiğiniz uygulama daha ayakları yere basan bir uygulama doğru. Haberdeki uygulama biraz daha utopik yani ingiltere isviçrede vesairede çıkmış olsa tutabilirdi ama Türkiye düşünüdürüyor.

   1. berbart bir uygulama 1 aydır kullanıyorum bu taksici zihniyetiyle çok zor

  2. bu uygulamayı da indirip, kıyaslama yaptıgında eskisini sileceğinden adım gibi eminim..

 9. Sarihan Cumburlopoglu Sarihan Cumburlopoglu

  Bir arkadasimizinda dedigi gibi kisa vadede yayginlasirsa bu sektorun yemeksepeti konumuna erisebilir.

  Bu uygulamanin benzeri ileride hackerlar tarafindan korsan taksiler icin uretilebilir.:)

  1. bravo bir taksici olarak benimde ilk aklıma bu geldi

   nereye ne kadar yazacagı belli taksimetreye bile gerek yok ama o iş korsana girer umarım kimse o yola başvurmaz

 10. Alessandro Alessandro

  Bence çok güzel bir uygulama olmuş, özellikle taksinin güvenilirliği açısından ve gerçekten bir şey unutulduğunda bulunabilmesi açısından özellikle bayanlar arasında kesin tutar ve bence patlar. En son bir tanıdığımızın önemli bir defteri kayboldu da önce adamı bulana kadar göbeği çatladı, defteri buldu, adam bu sefer defteri vermek için ondan yüklü bir para istemişti. Maalesef böyle esnaflık yaptığını zanneden insanlar olduğu sürece taksinin güvenilirlik konusu çok önemli oluyor.

 11. Aykan Balık Aykan Balık

  Öte yandan ukom benzer bir gps tabanlı proje üzerindw 2 yıldan fazla süredir çalışıyor. Yani böyle bir şey yapılacaksa ukom yapacak ve alt yapıyı ihale ile satacak. Yurtdışında onlarca devleşmiş girişim varken avrupanın en büyük 2. Metropulüne henüz göz dikmemiş olmaları sizce ilginç değil mi? Sebebi tamamen yasal engeller. İstanbul için bilemem ama belki başka iller için olabilir oraları araştırmadım.

  Not: tüm bilgiler istanbul taksiciler odası ile görüşmeme istinaden edinilmiştir.

  1. Arkadaşa katılıyorum.

  2. Hakan Çaba Hakan Çaba

   Malesef böyle bir gerçek var hele taksi durağı savaşları varken.

  3. Deniz Oktar Deniz Oktar

   Ne yazık ki benim analizlerim de bu sonucu vermişti epey zaman önce. Ancak gönlümde her zaman hızlı ilerleyen girişimlerin bürokrasi arasından sıyrılma ihtimalleri var. Bu riskleri analiz edip girdilerse gönülden destekliyorum.

 12. Uğur Uğur

  Bu uygulama yasal olarak bir engele takılmıyor. Kullanıcı ve taksi şoförü arasında olan biten bir süreç. Taksi durağını aramaktan bir farkı yok yani. Herkesin aklına gelir, bir kişi yapar. Laf değil icraat lazım diyor, tebrik ediyorum kurucuları.

  Marketteki diğer uygulamalarla da alakası yok, bambaşka bir ürün bu. Var olan uygulamalar bunun sağladığı avantajlara yaklaşamıyor bile.

  Başarılarının devamını dilerim...

 13. Onur Duman Onur Duman

  ugraşılmıs yapılmıs ancak tutmaz yazık olmus emeklere istanbuldaki taksiciler zaten cogu zman dolu gidiyolar insanlar avm lerde taksiye binmek için sıra bekliyolar sokaklarda adım bası neredeyse taksi duragi var kısaca sadece zaman kaybı olmus cogu taksici 45 yas üzeri kullanmasını bile bilmez vsvsvs olumlu bakmak isterdim ama malesef insallah beni yanıltır.

 14. Ali Caner Ali Caner

  Arkadaşları tebrik ediyorum, buradaki bazı kötü yorumları eleştri olarak alın ve sakın moralinizi bozmayın, inancınızı da kaybetmeyin.

  Tek tavsiyem hem taksicilerden hem de yolculardan devamlı feedback alıp sisteminizi geliştirin, tutmaz vs. sözlere takılmayın. Yolunuz açık olsun.

 15. Ugur Kayar Ugur Kayar

  sinyal vermeyi bile beceremeyen taksiciler uygulama kullanabilirlerse iyidir. Turkiye'de bu tarz uygulamalara girismek icin uygulama gelistirmekten cok insan gelistirmek uzerine calismak gerekiyor.

  1. taksicinin gördüğü arayüz farklı ve kullanımı çok basit. tek tuş özelliği ile müşteriyi yakalayan uygulama, oldukça basit arayüzle de taksiciyi yakalıyor. hayatında akıllı telefon görmemiş insan için bile çok kullanışlı.. tebrikler!

  2. yanılıyorsun arkadaşım taksiciler diğer sürücülerin yapabilecek hatalarınıda düşünerek hareket ederler ve daha dikkatlilerdir.bencede mükkemel olmuş başarılar dilerim inşallah taksicileri kandırmazlar

 16. Nur Tekin Nur Tekin

  Harika bir sistem ve kesinlikle Ingilteredeki Halo appinden daha iyi. Tek tusla taksim kapidaydi. Inanamadim. Yurekten kutlarim

 17. Hakan Çaba Hakan Çaba

  Uygulamayı denemedim ama videoyu çok beğendim çok iyi hazırlanmış dünya standartında kalitede bir videoydu

  1. Videoyu bende çok beğendim, hatta kendilerine email attım, çalıştıkları ajansı veya kişiyi paylaşmaları için.

 18. Mustafa Ozkok Mustafa Ozkok

  Tamam iyi guzel hizmette de bu adamlar nerden para kazanmayi dusunuyorlar?

  1. Seyfettin Sucu Seyfettin Sucu

   Tabi ki taksicilerden kazanacaklar. Uygulama taksicilere ilk etapta ücretsiz olarak sunulacak. Hatta ilk etapta taksicilere çevrimiçi kalsınlar diye günlük para bile vereceklerdir. Belli bir süre sonunda ( siz deyin 1 ay, ben diyeyim 2 ay) taksici müşteriyi aldıktan sonra taksicinin alacağı ücrete göre taksiciden para alacaklardır. Belli aralıklar belirlenecek ve bu aralıklarda taksicilerden kar payı alacaklardır. Örneğin 10 TL için 0,50 TL, 10-25 TL arası 1 TL, 25-100 TL arası 2 TL gibi.

   Eğer bu süreye ( ücretsiz süre ) kadar uygulama piyasada tutarsa taksicilerin bu ücreti vermeyi kabul edeceğini düşünüyorum. Çünkü uygulama sayesinde taksici gezmek ve müşteri aramak derdinden kurtulacak. Ancak uygulamanın merkezi yerlerde tutacağı ( Maslak, Taksim, Kadıköy vs. ), diğer bölgelerde ise uygulamadan ekmek yiyen taksicilerin az olacağı kanaatindeyim.

 19. Berk Kerpiç Berk Kerpiç

  Bu kadar çok "websitesiz" olumlu yorum olan başka bir girişim haberi herhalde yoktur :)

  her şey güzel ancak taksiyi çağırdıktan sonra, tam o an yoldan hali hazırda geçen başka bir taksiye binen üyeler oldukça fazla olacaktır. bu durumda taksici "ben oraya, yani 2,5km boşuna gittim bana 5 TL borçlusun" gibi talepler üretebilir.

  1. Kayra Kayra

   Sistemi incelemedim ama...

   Yani taksi çağırdığında sistem cevap verebilir. 34 AB 1234 plakalı taksi gelecektir.

   Kişi plaka ya bakıp o araca biner.

   Taksi çağırdı ve araca binmedi ise taksi sahibi sisteme bildirir ve bu kişi uyarılır 3 uyarıda sistemden atılır gibi bişi olur artık :)

 20. Yunus Sertbas Yunus Sertbas

  Diyarbekir takşısiyim. Bende kullanacam. nereye başvurucam cevap yazın

  1. Ali Karakoç Ali Karakoç

   Yunus Bey,

   www.bitaksi.com/form.php Adresinden başvurunuzu yapabilirsiniz :)

  2. İstanbul dışında uygulama olmuyor diye biliyorum

 21. Girişimcileri tebrik ederim.

  Umarım bir an önce taksi kullanıcı sayısını arttırırlar. Şu an bir çok bölge için yetersiz seviyede

  Bunun yanında karşılaşabilecekleri en büyük tehlike ibb olacaktır. Uzun süredir bu konuyla alakalı çalışmaları var umarım sizleri engellemeye çalışmazlar.

 22. Abluka Abluka

  Acelen vardır arar bulamazsın,söylenirsin hay aksi

  Türkiye de bu işi yapana söyliyelim bol bol mersi

  Haberdaretdin sağolasın Webrazzi

  Ülkemize hayırlı olsun yenı nesil girişim Bitaksi

 23. Haluk Akın Haluk Akın

  Bu app ve benzerlerinin tutmasını dilerim.

  Malum, bu ürünün benzerleri ABD'de ve Avrupa'da var.

  Ama orada pazarın ihtiyaçları Türkiye'nin şehirlerinden farklı. Mesela Amerika'da taksi bulmak zor, Manhattan'da bile sokakta bir taksi bulmak için oldukça beklemeniz gerekebiliyor. İşte o zaman böyle bir app çok işe yarıyor. Oysa Türkiye'de taksi bulmanız zor değil.

  Ayrıca bu tür app'ler genelde farklı fiyatlandırmalar uygularlar müşterilerine. Örneğin yoğun saatlerde yüksek fiyatlar alırlar, normal taksiden zaten pahalıdırlar, vb... Bu sayede daha kaliteli hizmet , daha kaliteli taksi, daha kaliteli müşteri bir araya geliyor ve karlılık ortaya çıkabiliyor. Türkiye'de regülatörler buna izin vermeyecektir.

  Öte yandan Türkiye'de doldurulabilecek çok önemli başka eksiklikler var:

  Mesela taksi şoförlerinin, yanılmıyorsam, lisansları yok. Taksiyi alan ehliyet sahibi herhangi bir kişi o gün taksiyle yollara çıkıyor. Şoförün daha önce bir sabıkası var mı yok mu, hiç bir fikriniz yok. Böyle bir app madem taksicinin adını soyadını söylüyor. Aynı zamanda bir çeşit background check de sunarsa, hatta taksicinin fotoğrafını önceden gösterirse o zaman bu app dışında başka hiçbir şekilde taksi çağırmak istemeyebilir müşteriler. (Bunlar ABD taksilerinde zaten olan şeyler, arka koltuğa oturduğunuzda taksicinin bütün kimlik bilgileri ve fotoğrafı önünüzde gözükür).

  Yine müşterilerin bir diğer sıkıntısı taksiyle ilgili problemleri olduğunda (hızlı kullanma, kötü kullanma, vb...) bunu herhangi bir yere efektif olarak bildirmeleri zor Türkiye'de. Bu app üzerinden gelen reviewlarin işe yaradığı dikkate alındığı, kötü şoförlerin sistemden çıkarıldığı bilinirse yine app'lerin kullanılması için öne çıkan sebep olur.

  Arkadaşlar dilerim başarılı olurlar.

 24. Şuan ATV haber de tanıtılıyor

 25. Şahin Şahin

  Teknoloji, insanın hayatını kolaylaştırır. Bence bu girişim zaten zor olmayan bir şeye (taksi bulmak) çözüm olmuş. Aşırı bir durum olmadıkça (özellikle yağmur, çamur, kar) taksi bulmak hiç de zor olmuyor İstanbul'da.

 26. Delimatrax Delimatrax

  Arkadaşlar uygulama yenilik açısından çok içaçıcı tebrikederim üzerinde kafa yorup hayata geçirenleri fakat birkaç husus var ki bu büyük hayalkırıklıklarına sebep olabilir. Ben azçok bu işin içindeyim ve hala buiş için değnekçilik ve 5.sınıf kahyâcılık sözkonusu ve bu tabu bitürlü yıkılamıyor hatta buna belediye bile birsaate kadar sırf gelir için ortak oluyo (ispark olayı) şimdi bu uygulama için örnek veriyorum bir avm önündesiniz ve uygulama sayesinde birtaksi çağırdınız aracınız geldi öncelikle sizin yaşayacağınız sıkıntı başkasıyla münakaşa etmeden (mümkün değil çünkü sıra yapılır) taksiye binmek sonrasında oranın yada isparkın görevlisine ve diğer taksicilerle münakaşa etmeden (yine mümkün değil çünkü oranın taksisidir ve uygulamayı kullanmıyor olabilir) hareket edemez. kısacası bu uygulamayı yolcu ve sürücü çok ii anlaşarak kullanabilir ama ben ist. gibi sokak noları 1'den 15'e atlayan eski sokak isimleri hala duran yada orada aslında olmayan okadar çok yer gördümki bu bir taksici için hadi hergün demiyeyim ama 3günde bir başına gelebilecek bir sorun olacaktır. Buda haliyle sürücüyü sıkıntıya sokacaktır. Bu uygulama benim için sadece şu müşteri ya en yakın durağa tel açar yada en yakın taksiyi cepten çağırır (bulabilirse)...

  Daha üstünde konuşulacak okadar çok şey varki mesela en yakın mesafe olarak 500 mtden bahsdilmiş bu mesafe o an atıyorum 1.5km yinede çağırılıyorsa taksici taksimetreyi açmak isteyecektir ve uygulama buna müsade ediyormu tartışılır buda müşteriyle tartışma konusu olur. Bu uygulamayı ileride sürücüler için paralı yaparlarsa enaz %50 düşüş kaçınılmaz çünkü işzamanı heryerde müşteri var ve işin olmadığında çoğunun durağı var. saygılar...

 27. Kamuran Er Kamuran Er

  Süper süper süper hayran kaldım 10numara bir uygulama daha dün indirdim galatada oturuyorum cihangire gitmem lazımdı aklıma yol yakınken dur şu uygulamayı deneyip taksi ile gideyim dedim 2 dk içinde taksi geldi şaka gibi çok memnun kaldım ellerinize sağlık facebooktanda tüm çevreme uygulamayı yuklemelerini tavsiye ediyorum