Hamdi Ulukaya Girişim Programı Türkiye'den çıkacak yeni Chobani'leri arıyor
Girişim

Hamdi Ulukaya Girişim Programı Türkiye'den çıkacak yeni Chobani'leri arıyor

ABD'nin popüler paket yoğurt markası Chobani'nin kurucusu Hamdi Ulukaya, 2014 yılında açılan Chobani Food Incubator (Chobani Kuluçka Merkezi) ile Türkiye'deki girişimcilere özel bir program başlattı. Hamdi Ulukaya Girişimi adıyla açılan Chobani'nin yeni programı tamamen Türkiye'ye özel ve karşılıksız bir destek programı niteliğinde.

ABD’de son 10 yılın en hızlı büyüyen ve en yenilikçi şirketlerinden biri olan Chobani, İngilizce öğrenmek için Amerika’ya giden Hamdi Ulukaya'nın imza attığı bir girişimcilik başarısı. Yoğurt gibi çok basit bir gıdayı zenginleştiren ve markalaştıran Ulukaya, yeni programıyla Türkiye'den yeni başarı hikayeleri çıkmasını hedefliyor ve iki farklı kategori altında 6 girişimi ve 24 girişimci adayını karşılıksız bir şekilde destekleyeceğini açıklıyor.

Türkiye’nin her yerinden, her alanda girişim hayalleri olan kişiler Girişimci Adayı Destek Programı'na; Türkiye’de herhangi bir ticari ürün veya hizmeti pazara çıkartan, bu girişimi dünya pazarına taşıma hayali kuran 6 şirketi ise Startup Destek Programı'na davet ediliyor. 30 Nisan'a kadar sürecek başvurular neticesinde seçilen girişimci adayları ve girişimciler 1 yıllık mentor desteği, gelişim seminerleri, ABD ziyareti ve Boot Camp programları ile desteklenecek.

Eğer fikrinize ve girişiminize güveniyorsanız Chobani Food Incubator programına başvurabilir, hayallerinize ve girişimize hız verebilirsiniz. Her iki programın da tam burslu destek sağladığını ve yabancı dil şartı istemediğini de özellikle belirtmek isterim.

Hayırseverlik konusunda aktif bir girişimci olan Hamdi Ulukaya, geçen yıl şirketinin yüzde 10'unu çalışanlarına dağıtacağını açıklamıştı. Hamdi Ulukaya'nın 'Benim hikayemde Anadolu'yu bulursunuz' dediği girişimcilik hikayesini aşağıdaki konuşmada dinleyebilirsiniz.

Yorumlar (15)
 1. Yakup Yılmaz Yakup Yılmaz

  Adamın canı sıkılmış, para da var tabi, ne yapayım da en ucuz yönden hem güzel bir proje yakalayayım hem de reklam yapayım derken bu yöntemi bulmuş,

  Şimdi benim gibi kendini girişimci zannedenler projelerini tüm detaylarıyla bu adama aktaracak, tabi ne mi olacak sonra? Bu projelerden hoşuna gidenleri kendi bünyesinde geliştirecek,

  Göz boyamak için bir kaç projeyi poh pohlayacak, başvuran diğer kişilere cevap verme zahmetinde bile bulunmayacak,

  Girişimci arkadaşlar, projelerinizi öyle herkese anlatmayın, detay vermeyin, Türkiye de fazlasıyla oturmuş olan kuluçka merkezleri zaten var, bir arada GD Holding vardı, projeleri topladı topladı ortadan kayboldu, merak edenler google cachelerindne bakabilir,

  Ben de başvuracaktım ama vazgeçtim, güvenilir değil.

  1. Herkes başvurmasın da benim başvurum kabul edilsin diye mi yazdınız yorumunuzu yoksa? Düşünsenize Amerika'dasınız, paranız da var ama Türkiye'den birileri başvursun da fikrini çalayım diye bir işe girişiyorsunuz. Ne de olsa muhteşem girişimlerin çıktığı bir ülke :) Bencede siz başvurmayın.

 2. Yakup Yılmaz Yakup Yılmaz

  Not : Yorumu yazdıktan sonra gd holding sitesine bi bakayım dedim, site çalışıyor şu anda ama dediğim gibi, cevap alamazsınız, güvenmeyin hemen herkese...

 3. Gokhanyi Gokhanyi

  Yogurdun reklamini yunan yogurdu olarak yapmisken yunanistanda arasaydi yeni chobanilerini. Hic samimi gelmiyor acikcasi...

  1. Bunun sorumlusu biziz aslında. Pazarlamaya, patente, tanıtıma, üretime, dünyaya satış yapmaya önem vermediğimiz için, batı ülkelerinde bizim yediğimiz kıvamdaki yoğurt Greek yoghurt olarak bilinir. Bu ülkelerde yoğurt deyince ayranın biraz daha koyusu gibi düşünebileceğimiz sıvı yoğurtlar anlaşılır. Ürünü doğru yere konumlandırabilmek için bu yerleşik ismi kullanmıştır diye düşünüyorum, yoksa Yunan hayranlığından değil. Samimiyeti buradan değerlendirmek doğru olmamış.

  2. Eleştirilir eyvallah da en saçması bu olmuş. Dünya üzerinde meyveli şekerli yoğurtlar greek olarak bilinir. Ne yapsaydı adam? Ayrıca millet olarak yoğurtla övüneceksek oturup ağlayalım.

 4. Burak Acar Burak Acar

  Gün geçmiyor ki yeni bir kuluçka merkezi çıkmasın,

  Zaten yeni moda projeleri yakalama yöntemi ya hackathon yapıcaksın ya da kuluçka merkezi olacaksın.

 5. Memati Memati

  günlük 50 doları ben onlara vereyim girişimci kardeşlerimi rahat bıraksınlar

 6. Turgay Turgay

  100 yıllık Türk yoğurdunu Yunan yoğurdu diye satan adama mı güvenecekler ? Adamın hayatı yalan pazarlama üzerine kurulmuş. :)

 7. Mesele günlük 50 dolar değil. Günlük 50 dolar vermiyor sadece hadi ver desen günlük 50 kişinin yemeğini bile karşılayamayız. Destek verene köstek olmak konusunda üstümüze yok.

 8. Yani yorumları bi okuyorumda. Bi yandan gülüyorum , bi yandan üzülüyorum. Adamın bilmem kaç milyar dolarlık serveti var senin fikrine ihtiyacı mı olduğunu sanıyorsun.

  Fikir %1 - o fikri hayata geçirip execute etmek 99% .

  Yok Greek yoghurt diye satmışmış. Kardes yurtdışında "Greek ..... " dediğin zaman para eder. made in Turkey yazınca degil.Bilmeden konuşmak tehlikeli velhasıl. Adam yogurdun yapılısını harika sekilde ogrenmek icin 2 yıl boyunca kerelerce yunanistana gitmiş.

  Uludag ekonomi zirvesinde ki konusmasını bi dinleyin.Bence her gerçek girişimci izlemeli. Hem eğlenceli,esprili hem de öğretici. - ben önceden 3 kere izlemiştim. Kendisi takdir edilecek bir kisi.

  Eger fikriniz gercekten yeri yerinden oynatacak bi fikir olsaydı , muhtemelen yatırımcı arıyor olmazsınız (olmazdınız).

  Hamdi Ulukaya'yı ayakta alkışlarım , ve kendi adıma teşekkür ederim.

  2014'ten beri Chobani Food incubator'u takip ediyorum. Ama özellike Food alanında Startup ları programlarına aldıkları için , başvuru yapamadım.

  İstenilen alanda başvuru yapılabiliyor muyuz acaba? Benim HoReCa - hotel restaurant Cafe alanında bir girişim projem var.

  Sevgiyle kalın

  1. Sizin de hatanız girişimcileri küçümsemek olmuş. "Eğer fikriniz, yer yerinden fikir olsaydı, muhtemelen yatırımcı arıyor olmazdınız" sözü biraz fazla kaçmış. Teknolojiye ve günümüze yön veren her iş sermaye aramıştır mutlaka. Apple, Google, Facebook... Yatırımcı peşinde koşan, çekin üstüne yazdırdığı firma ismi ile şirket kurmaya çalışan örneklerle dolu. Neden ülkedeki girişimcileri küçümsediniz ki! Ülkede fikir az değil ki, yatırımcı sayısı az. Amerika'da 300.000 melek yatırımcı varken Türkiye'de kaç tane var?

 9. Cercub Cercub

  Ne yazık ki bizim toplumumuzda her habere negatif yorum yapmak kültürel olarak daha ağır basıyor. Bence gayet güzel bir olanak sağlıyor bu kuluçka merkezi, imkanı olmayıp da yurtdışına gitmek isteyen girişimciler için. Ülkemizde genç nufüs çok fazla, bu yüzden böyle merkezlerin daha da çoğalması lazım. Avrupa ve Amerika'ya kıyasla bizdeki kuluçka merkezi sayısı onlardakinin 10 da 1'i ancak eder.

 10. M.akif M.akif

  Yorumların içinde fazlasyla eleştiri görünce birkaç yıldır düşündüğüm ve pasif olarak beklediğim projeler için başvuru yapmaktan vazgeçtim.Eminim ki benim gibi yorumları görünce geri adım atmış kişiler vardır.Hibe,destek ve teşvik paketi adı altındaki güncel olayları takip etmenizi ve değer veriyorsanız en azından bunları ülke adına hayata geçirmenizi öneririm.

  İlla ki ABD ya da başka yerlerde diye tüm projeler tutmuyor.Tutan proje belkide %1 bunu da unutmayın..

 11. عبدالرحمن عارف عبدالرحمن عارف

  ben Yemenliyim

  katılabilecek miyim acaba