Hamdi Ulukaya, 2 milyon dolar bütçeyle gıda girişimleri için kuluçka merkezi açtı
Yatırım

Hamdi Ulukaya, 2 milyon dolar bütçeyle gıda girişimleri için kuluçka merkezi açtı

Hamdi Ulukaya yeni Chobani'yi arıyor. Kendisine ait gıda kuluçka merkezi olarak Türkçe'ye çevirebileceğimiz Chobani Food Incubator'ı açtığını duyuran Ulukaya, bu alana odaklanan girişimler için 2 milyon dolar bütçe ayırmış. Ulukaya, sıfırdan başlayıp bugün milyar dolarlık bir iş haline getirdiği Chobani'deki başarısına benzer şekilde "iyi besini herkes için erişilebilir" hale getirecek girişimleri arıyor.

İlk olarak Fast Company'nin dikkat çektiği gelişmenin paylaşıldığı haberde Chobani'nin New York'taki kuluçka merkezinin  Aralık ayından itibaren seçimlere başlayacağı belirtiliyor. Başvuranlar arasından merkeze kabul edilecek 10 girişime teknolojilerini test edebilecekleri mutfaklar, mentorlük desteği ve şirketin ağından faydalanma imkanı sağlayacak kuluçka programının 6 ay sürmesi planlanıyor.

"Buraya kadar herşey iyi de gıda kuluçka merkezi nedir?" diye düşünüyorsanız, kısaca gıda alanındaki girişimlere özel Y Combinator desteği olarak tanımlayabiliriz. İyi bir iş fikri olan ancak bunun için gerekli bütçeye sahip olmayan girişimci adaylarını bir araya getiren programlar, adaylara ortak mutfak alanı, danışmanlık gibi destekler sağlıyor.

Seçilecek girişimler için besleyici, lezzetli, doğal ve ulaşılabilir olma kriterlerinden söz eden Ulukaya, tercihlerinde gıdanın hangi formda olduğunun etkili olmadığını söylüyor.

Chobani'nin endüstrinin geleceğini şekillendirecek girişimlere yatırımı olarak tanımlanan Chobani Food Incubator'ın tanıtımını Hamdi Ulukaya'nın kendi sözleriyle aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

İncelemek isterseniz Chobani Food Incubator'ın sayfası burada.

Yorumlar (9)
 1. Anıl Özkan (@anilozkn) Anıl Özkan (@anilozkn)

  Helal olsun gurur duydum.

  1. Greek yogurt adiyla turk yogurdunu orda yapiyor amerikan varandaslarina ulusa seslenis konusmasi yaparak bizim vatandaslarimizin gurur duymasini sagliyor. Valla bayagi safiz oyle boyle degil.

   1. gögsünde bayraklı tişörtle mi yoğurt satması/pazarlaması lazımdı? şu kafayı değiştirin artık.

  2. Çok fazla gurur duyacak bir durum yok, çok uzun süredir ABD'de yaşıyor, oranın kurallarına göre çalışıp belli bir noktaya gelmiş, kapitalist sisteme göre davranıyor, bize de herhangi bir faydası yok. Para kazanıyor, olay bundan ibaret.

 2. Mehmet Eren Mehmet Eren

  Chobani markası biz fırsatların sadece teknoloji alanında olmadığını gösteren en iyi örneklerden birisi

 3. Mehmet Tatlıcı Mehmet Tatlıcı

  Web sitelerinde bildiğimiz Yoğurdumuzu "greek yogurt" olarak tanıtan Hamdi Ulukayı'yı saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

 4. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Ezber bozan her girişim çok değerli . Risk her daim mevcut ama başarıda risk ile gelmiş belli. “Yoğurdun Steve Jobs’u” ‘Çöpe attığım kağıt hayatımı değiştirdi’ Hamdi U. http://goo.gl/A4xfm9

 5. Caner Can Caner Can

  Türk yoğurdunu "Greek Yoghurt" adı ile satan aslında sattığı şeyin glikoz şuruplu şekerlemeden farklı olamayan bir firmadır. Zaten Türkiye'le de pek alakası olamayan bir kişi... Gurur duymuyorum.

 6. Hakan Özaltay Hakan Özaltay

  Türkler ile alakası sadece taşıdığı pasaport olan kişi.

  Türk Yoğurdu'na "Greek Yoghurt" denilmesi pek de gurur verilecek bir şey değil...