Hamdi Ulukaya, 2 milyon dolar bütçeyle gıda girişimleri için kuluçka merkezi açtı

Hamdi Ulukaya, 2 milyon dolar bütçeyle gıda girişimleri için kuluçka merkezi açtı

Hamdi Ulukaya yeni Chobani'yi arıyor. Kendisine ait gıda kuluçka merkezi olarak Türkçe'ye çevirebileceğimiz Chobani Food Incubator'ı açtığını duyuran Ulukaya, bu alana odaklanan girişimler için 2 milyon dolar bütçe ayırmış. Ulukaya, sıfırdan başlayıp bugün milyar dolarlık bir iş haline getirdiği Chobani'deki başarısına benzer şekilde "iyi besini herkes için erişilebilir" hale getirecek girişimleri arıyor.

İlk olarak Fast Company'nin dikkat çektiği gelişmenin paylaşıldığı haberde Chobani'nin New York'taki kuluçka merkezinin  Aralık ayından itibaren seçimlere başlayacağı belirtiliyor. Başvuranlar arasından merkeze kabul edilecek 10 girişime teknolojilerini test edebilecekleri mutfaklar, mentorlük desteği ve şirketin ağından faydalanma imkanı sağlayacak kuluçka programının 6 ay sürmesi planlanıyor.

"Buraya kadar herşey iyi de gıda kuluçka merkezi nedir?" diye düşünüyorsanız, kısaca gıda alanındaki girişimlere özel Y Combinator desteği olarak tanımlayabiliriz. İyi bir iş fikri olan ancak bunun için gerekli bütçeye sahip olmayan girişimci adaylarını bir araya getiren programlar, adaylara ortak mutfak alanı, danışmanlık gibi destekler sağlıyor.

Seçilecek girişimler için besleyici, lezzetli, doğal ve ulaşılabilir olma kriterlerinden söz eden Ulukaya, tercihlerinde gıdanın hangi formda olduğunun etkili olmadığını söylüyor.

Chobani'nin endüstrinin geleceğini şekillendirecek girişimlere yatırımı olarak tanımlanan Chobani Food Incubator'ın tanıtımını Hamdi Ulukaya'nın kendi sözleriyle aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

İncelemek isterseniz Chobani Food Incubator'ın sayfası burada.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.