Bağlantılı otomobillere odaklanan veri girişimi Otonomo 25 milyon dolar yatırım aldı

Bağlantılı otomobillere odaklanan veri girişimi Otonomo 25 milyon dolar yatırım aldı

Farklı otomobil üreticileri için bir veri paylaşım platformu olan Otonomo.io, 25 milyon dolarlık yeni yatırımla küresel açılımını hızlandırmaya hazırlanıyor.

İsrail merkezli Otonomo, kısaca internet bağlantılı otomobillere dönük veri tabanlı bir girişim. Otomobil üreticilerinden uygulama geliştiricilerine kadar geniş bir oyuncu yelpazesine dokunuyor ve aynı konuda çalışan farklı paydaşların veri paylaşımı yapmasını sağlayarak ürün/hizmet deneyimlerini geliştiriyor. Daha önce General Motors'un eski başkan yardımcısı Steve Grisky'den yatırım alan Otonomo'nun yeni yatırım turu da şirketin potansiyeline ışık tutuyor.

Seri B yatırım turunda 25 milyon dolara imza atan Otonomo, bu yatırım turunda Delphi öncülüğünde yatırım almış ve Bessemer Venture Partners, StageOne Ventures ve Maniv Mobility gibi önceki yatırımcılar bu tura da katılımış. Toplam yatırımını 40 milyon dolara çıkaran girişim, Daimler gibi 9 farklı otomobil üreticisiyle çalışıyor ve yeni yatırım sayesinde müşteri sayısını artırmayı hedefliyor.

İnternet bağlantılı araçların günden güne arttığını söyleyen Otonomo Kurucu Ortağı ve CEO'su Ben Volkow, bu araçların her dakika veya 3-4 dakikada yeni bir veri ürettiğini paylaşıyor ve elbette bu verilerin değerli olduğuna işaret ediyor. Araçlardan gelen verilerin daha iyi araçlar geliştirmek için kullanılabileceğini ifade eden Volkow, mobilize olan veriden gelir elde etmenin yolunu açtıklarını anlatıyor.

İnternet bağlantılı her şeyin yeni veriler ürettiği aşikar ve otomobiller de bu konuda en dikkat çekici ürün gruplarından biri. Otonomo'nun amacı da bu verilere birinci elden dokunmak ve çift yönlü bir gelir döngüsü oluşturmak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.