WhatsApp, kişiden kişiye para transferine el atacak

WhatsApp, kişiden kişiye para transferine el atacak

WhatsApp'ın sadece kişisel mesajlaşma uygulaması olarak kalmayacağı Facebook tarafından satın alındığı gün belli olmuştu ve Facebook, en fazla WhatsApp kullanıcısına sahip ülke olan Hindistan'da atacağı adımla oldukça önemli bir sıçrama yapmak istiyor.

Hindistan'daki bazı kaynaklara dayandırılan haberlere göre WhatsApp, Hindistan'da devlet destekli bazı çapraz bankacılık sistemleriyle entegre olarak kişiler arası para gönderimine aracılık etmeyi planlıyor. Hindistan'da 200 milyondan fazla kullanıcısı olan WhatsApp, önümüzdeki 6 ay içinde bu hedefini gerçekleştirmek istiyor.

Dijital Hindistan vizyonu

WhatsApp'tan gelen açıklama ise bu adımı resmi olarak doğrulamasa da Hindistan'daki dijitalleşmeye verilen önemi ve bu dönüşüme destek olunmak istendiğini açıkça gösteriyor. Zira WhatsApp, 'Dijital Hindistan' vizyonuna inandığını ve bu konuda şirketlerin ve kullanıcıların geribildirimlerini değerlendirdiğini söylüyor.

Diğer yandan geçtiğimiz Şubat ayında Hindistan Bilgi İletişim Bakanı'nın WhatsAppkurucu ortağı Brian Acton ile görüşmesi ve ödeme sistemlerinde bir işbirliği yapacaklarının sinyalini vermişti. Bu konuda ilk adımların atıldığı da paylaşılmıştı. Facebook'un Hindistan ilgisine ise sanırım detaylı olarak açıklamaya gerek yok. Hindistan'da internet erişimini artırmak için ücretsiz adımlar atan Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg hem Hindistan'ı ziyaret etmiş hem de Başbakan Narendra Modi'yi Facebook genel merkezinde ağırlamıştı (aşağıda bu görüşmenin videosunu izleyebilirsiniz).

Elbette WhatsApp'ın kullanıcı sayısı bakımından önemi büyük olsa da Hindistan'ın dijitalleşmesiyle ve ödeme sistemleriyle ilgilenen tek şirket Facebook/WhatsApp değil, İsveçli Truecaller, kişiler arası bir ödeme sistemini geçen hafta tanıttı. Tencent destekli Hike da bu alanda adım atmak isteyen bir başka mesajlaşma uygulaması.

Facebook'un 2015 yılında ABD'de Messenger uygulaması üzerinden para transferi çözümü sunduğunu da eklemeden geçmeyelim. Türkiye'de ise Messenger sohbet botu üzerinden bağış toplama adımı atıldığını görmüştük.

https://www.youtube.com/watch?v=H1I_MhN2tyA

Görsel Kaynak: Depositphotos

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.