Scorp'tan influencer marketing odaklı yeni girişim: Viralif
Sosyal Ağlar

Scorp'tan influencer marketing odaklı yeni girişim: Viralif

Bir süredir küresel odaklı olarak büyümesine devam eden Scorp, her popüler sosyal ağ gibi bir şöhret makinesi haline geldi. Globalde 3 milyon yeni kullanıcı eklediğini söyleyen Scorp, bugün toplam 8,5 milyon kullanıcıya sahip. Halihazırda markalarla birlikte influencer odaklı kampanyalarla gelir yaratan Scorp, büyüyen bu birimi, ayrı bir şirket haline getirdi. Viralif adlı bağımsız bir şirket kuran Scorp, markalarla influencer marketing odaklı çalışmalar yapacak.

Viralif henüz Scorp'un resmi lansmanını yapmadığı bir şirket ve hakkında bildiklerimiz sınırlı. Influencer'larla markaları buluşturan Viralif, her bir müşterisi için ayrı bir kampanya kurguluyor ve hedeflenen performansa göre farklı reklam formatlarıyla çalışıyor. Proje sonrasında tüm metrik ve analizler müşteriyle paylaşılıyor. Şirketin referansları arasında Turkcell fizy uygulaması var. Instagram influencer kampanyasının 1.1 milyon izlenmeyi geçtiği ve 3 milyondan fazla erişime sahip olduğu notlar arasında.

Viralif, Scorp ile birlikte influencer marketing alanında uzmanlaşan ekibin bu deneyimini Facebook, YouTube ve Instagram gibi popüler sosyal ağlara aktarmasını sağlıyor. Yani markaların Viralif ile çalıştıkları kampanyaları sadece Scorp üzerinde yayınlanmıyor, farklı platformlardaki kitleler, kendi dinamiklerine göre hedefleniyor.

Video, önümüzdeki birkaç yılın en önemli dijital reklam kategorisi olacak. Viralif, Scorp ile birlikte Türkiye'de bu alandaki fırsatları en iyi kullanan şirketlerden biri olabilir.

Yorumlar (12)
 1. Gizem Tunç Gizem Tunç

  Scorp para kazanmıyor galiba :))

 2. Yiğit Nalcı Yiğit Nalcı

  Çok saçma olmuş. Bir sosyal ağın başka işlere odaklanacak zamanınn olması başarısızlık göstergesi. bence almanya ve amerika başarısızlıkları büyük hasar vermiş olmalı. yakında kapatırlar gibi görünüyor. Zaten facebook sayfalarını satıyorlardı. Scorpta aktif kullanıcı yoktu

 3. Şu ülkeden sırf bu yüzden gittim. Nerede saçmalık orada şakşakcılar.

  Adamlar atomu parçalıyor yatırım yok, seks muhabbeti üzerinden hit alan bir uygulama global başarı öyküsü.

  He canım he.

 4. Mehmet Yaren Mehmet Yaren

  Ne zaman kapanacak acaba? Rahmetli incir.com sitesi iflasına yakın televizyon reklamları vermişti yatırım alabilmek için, nedense aynı yolu izliyorlar gibime geliyor, yazık olacak, birisi yatırım yapsın şu projeye :)

 5. Haldun Ufuk Haldun Ufuk

  Bu girişimde influencer marketinge farklılık katan hiçbirşey yok. "metrik ve analizlerin" paylaşılması freelance çalışan sosyal medya danışmanlarının bile yaptığı birşey.

  Kaldı ki, Scorp satış yaparken başka markalara sağladığı artıları fazlasıyla abartan ve influencer marketing gerçekten uçuk rakamlar isteyen bir markaydı.

  Anladığım kadarıyla bu girişim Instagram, Youtube gibi mecraları da nasolsa baya pahalıya satabiliyoruz, bu işten de bari sağlam para kazanalım mantığıyla kurulmuş bir yan girişim.

  Ancak müşterileri aptal yerine koyup faiş fiyatlar çekerek, inanılmaz yüksek komisyonlar alarak çalışan bir marka, zaten bu zamana kadar birkaç influencerla iş birlikleri vardı onları da satıp çok yüksek komisyonlar alıyorlardı.

  Scorp bu girişimde yaptığı hatalarla, kendi reklam satışlarını da güçsüzleştirecektir, çünkü eskiden satış yaptıklarında Scorp'un tekabülü olmadığı için acayip fiyatlar çekebiliyorlardı. Tabi ki sadece medya planlama ajanslarında risturnlerle çalışan markalar ve Scorp tarafından beslenen kişiler bu satın alımları yapıyorlardı. Şimdi ise Scorp başkalarının da oyuncu olduğu bir yerde, markalarla iş ortaklığı değil, tek taraflı bir çıkar ilişkisi altında olduğunu ve aradaki kişileri besleyerek reklamları sattığını iyice göstermiş olacak.

 6. Meltem Meltem

  Scorp satış sunumlarında Letgo'nun büyümesini kendilerinin sağladıklarını sunumlarına koyuyorlar, ardından Scorp'la çalıştığınızda aldığınız rakamların bırak büyümeyi, tamamen fos çıktığını ve paranızın boşa gittiğini görmüş oluyorsunuz.

  Scorp'a reklam veren firmalara bakarsanız, Scorp neredeyse hiçbir satışını medya planlama ajansları aracılığı dışında gerçekleştirememiş. Aradaki medya planlama ajanslarına komisyon verdikleri ve reklamı sattıkları aracıları besledikleri için sadece satış yapabilen, önceden sağladıkları rakamlarını abartan, sadık reklamverenleri olmayan bir sosyal ağdan, ilginç bir girişim denemesi.

  Scorp community sayesinde çok iyi bir şekilde büyüdü, ama çalıştıkları müşterilere olan saygıları 0.

  Kısa vadeli düşünen ve egosu tavan yapmış, her zaman başarılı olacağını zanneden bir yönetimle, milleti düdüklemeye çalışmakla, Scorp'un birkaç sene sonra adını olumlu şekilde konuşan hiçbir marka kalmayacak.

  Artık Uganda'da reklam satışlarını yapmaya kalkarlar sonra...

 7. Yukarıda yapılan tüm yorumların bu kadar saçma olması üzdü. Yani iyi saçma. Sağlam saçma. Bu kadar saçma yorum yapabilmeniz cidden saçma. 1)scorp para kazanmıyor galiba: evet aynen o yüzden operasyonlarını büyütme kararı almışlar 2) bir sosyal ağın başka işlere odaklanacak zamanının olması başarısızlık göstergesi: çalışan sayısı artıyor, daha fazla işe odaklanılabiliyor, influencer marketing zaten esas işleri 3)şu ülkeden sırf bu yüzden gittim: aynen ben de bitaksi uygulaması online ödeme almaya başladığında gitmiştim ülkeden 4) incir.com reklam yaptı sonra kapandı scorp da kapanıcak: daha birkaç ay önce yatırım aldılar. 5)de saçma başladı tamamını okumadım o yüzden yorum yapmayayım.

  1. Anıl T. Anıl T.

   Scorp tarafından yapıldığı belli olan yorum...

  2. Murat Çetin Murat Çetin

   Kardeşim, bu kadar belli etmeyin tarafınızı, belli ki ya scorp çalışasınız ya da sahibi falan, tarafsız bir yorum yazın.

  3. Anıl T. Anıl T.

   Bu arada tüm sektör Scorp'un medya planlama ajanslarını besleyerek ve para yedirerek reklamları uçuk paralardan, markaların fazla da durumdan haberi olmadan sattığının farkında. O yorumun başındaki sadece reklamların sonuçlarını paylaşmanın hiçbir şey olmadığını duymak fazla mı saçma geldi? Scorp'un asıl işinin sosyal medya platformu olmayıp, influencer marketing olduğunu da burada öğrenmiş olduk. Operasyonlarını büyüten şirketler yatırım alarak bunu yapabilirler, kendi dediğin gibi Scorp bir sürü yatırım aldı bunu yapabilmek için. Kendi işinde gerçekten dünyaca ünlü bir başarıya ulaşma şansları varken ve bunu henüz başarılı şekilde yapamayıp birçok pazardan geri çekilmeye başlamışlarken, nasıl başarılı oluruzu sorgulayacaklarına, bari influencer marketingle "satışlarımızda yaptığımız taktiği uygulayıp para yedirerek para kazanalım" mantığına geçiş mi Scorp'un başarı hikayesi olacak.

   Bu yorumu yazan kişinin niye kimliğini gizleyip tüm yorumları saçma bulup, herkesin bildiği belli konuları "saçma başladı okumadım o yüzden yorum yapmayayım"la geçiştirmek, insanları yine aptal yerine koymaktır.

   Hadi iyi günler.

 8. Alemdar Alemdar

  Hangi uzmanlaşmış ekibi acaba? Kendileri ne kadar uzman?

 9. Anıl T. Anıl T.

  Kısacası Scorptan para yedirdikleri marka temsilcilerini ve kendi ceplerini doldurmaya çalışacak, markaların ise abuk subuk fiyatlarla fark etmeden satın alım yaparak çalışacakları girişim.

  Tebrikler Scorp, kapital dünya dinamiklerini anlamayı çok erken ve çok kısa vadeli öğrendin. Başarılarının devamını dilerim :D