MNG Holding, MNG.com'u 500 bin TL'ye satın aldı! [Son Dakika]
Yatırım

MNG Holding, MNG.com'u 500 bin TL'ye satın aldı! [Son Dakika]

Türkiye'nin en önemli şirket topluluklarından biri olan MNG Holding, biraz önce aldığımız bilgiye göre ülkemizde şimdiye kadar duyduğumuz en büyük alan adı (domain) yatırımını yaparak MNG.com'u satın aldı.

Mehmet Nazif Günal tarafından kurulan ve bugün 7 farklı sektörde faaliyet gösteren MNG Holding, aldığımız bilgiye göre MNG.com için tam 140 bin dolar yani 500 bin TL'nin biraz üzerinde bir bedel ödemiş. Dolayısıyla bu satın alma için Türk lirası bazında ve tek seferde yapılmış alan adı yatırımı diyebiliriz.

Satışa aracılık eden Alanadlari.com'un kurucusu Okan Yıldırım da bu işlemin "Türkiye'de şimdiye kadar açıklanan tüm satışlar arasında TL bazında en büyük satış" olduğunu söylüyor ve 10 günlük bir pazarlık sürecinden sonra satın almayı sonuçlandırdıklarını paylaşıyor ve "Bireylere yüksek gözükse de bu rakam kurumsal bir şirketin yıllık reklam harcamaları yanında çok küçük bir miktar. İnternet kullanıcıları için .com çok güçlü bir simge. Alan adına yapılan bu yatırım sayesinde şirketin diğer pazarlama faaliyetlerinden daha fazla verim alacağını söyleyebiliriz." diyor.

Henüz MNG Holding'den resmi bir açıklama gelmiş değil ancak yakında Dnjournal.com'da bu satışı göreceğimizi ve Mng.com.tr'nin MNG.com'a yönlendirildiğini görebiliriz. MNG'nin yurtdışında Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'da da faaliyet gösteren bir marka olduğunu da eklemeden geçmeyelim.

Güncelleme: Haberimizi yayınladıktan kısa süre sonra MNG.com.tr'nin aynen MNG.com'a taşındığını gördük.

Dipnot: 2011'de UcakBileti.com'un 250 bin dolara satıldığını paylaşmıştık ancak o günün dolar kuruna göre 410 bin TL gibi bir tutar yapıyor.

Yorumlar (10)
 1. sektör adına önemli bir satış olmuş özellikle yurtdışı faaliyetleri için.

 2. Kişisel Blog Kişisel Blog

  Çok büyük para. Değer miydi diye düşündüm, ama bence bu domain o kadar katkı yapmaz. Tek olumlu bulduğum nokta bu satışla iyi bir reklam sağladı.

 3. Nsp Digital Nsp Digital

  Site şuan açık ve kullanılıyor. Hayırlı olsun , önemli bir satın alma gerçekten. Ayrıca haberin sonunda ki not baya üzdü. Çok büyük bir kur değişimi var.

 4. Çağrı Özpideciler Çağrı Özpideciler

  Madem arama ruhsatı alıp bunu işletmek yerine alan adını alıp maden bulmaya çalışmayı piyango bileti almak olarak görüyorum. Çokça bilet al bir gün sanada çıkar dostum! Bilet parasını barındırma firmaları bize verir mi acaba?

 5. Domain regcilerinin gözü yaşlı

 6. Bu gibi satışlar domain piyasasının Türkiye'de daha iyi noktalara ulaşmasına önemli katkılarda bulunuyor. Konunun önemini fark edememiş kişilere/kurumlara bu tarz somut örnekler sunabilmek yapılacak saatlik sunumlardan bile daha etkili olabilir.

  MNG ise bu alımla alabileceği en iyi domaini almış ve markası konusunda ne kadar titiz, ne kadar vizyoner olduğunu bir kere daha göstermiştir.

  Bu nedenle tebrikler Okan Yıldırım'a ve AlanAdları'na, Arif Şengören'e ve Uniregistry'ye, MNG'ye ve satıcıya.

 7. Fatihsim Fatihsim

  Türkiye 'de artık büyük firmalarda domaine önem vermeye başladı bu gerçekten domain sektörü için iyi bir haber

 8. Ramazan Dönmez Ramazan Dönmez

  www eklemeden siteye girilmiyor. dns kayıtları eksik. ilgililere duyurulur.

 9. Dipnot kısmını görünce şaşırdım. Paranın zaman değeri, TL nin bugünkü değeri yanlış yorumlanmış. 2011 in USD si 2017 nin USD sinden USD bazlı bile daha değerli. TL nin değer durumundan bahsetmiyorum bile...