Amazon, Souq.com'u yaklaşık 650 milyon dolara satın alıyor
E-Ticaret

Amazon, Souq.com'u yaklaşık 650 milyon dolara satın alıyor

Amazon'un Orta Doğu'nun en büyük e-ticaret şirketlerinden Souq.com'u satın alacağına dair söylentiler sonunda doğrulandı. Farklı kaynaklardan gelen haberlere göre Amazon, Souq.com ile şirketin tamamını 650 milyon doların üzerinde bir fiyata satın almak üzere anlaşmaya vardı.

Orta Doğu'nun Amazon'u olarak tanınan Souq.com, bölgenin en büyük e-ticaret şirketlerinden biri. Amazon'un Dubai merkezli şirketi alacağına dair söylentiler geçtiğimiz yıl son çeyrekten beri kulislerde dolaşıyor. Souq.com'un yüzde 30'unu bir milyar dolar değerlemeyle satın alacağı söylenen Amazon'un uzunca bir pazarlık sürecinden sonra, fiyat yüzünden pazarlıktan çekildiği ise geçtiğimiz Ocak ayının haberiydi. Görünen o ki taraflar orta yolda buluşmuş ve bir milyar doların altında yeni bir anlaşma yapmış. Bugüne kadar 425 milyon dolar yatırım alan Souq.com son turunda bir milyar dolar değerlemeye ulaşsa da, çıkışını daha düşük bir seviyeden yaptığı belirtiliyor.

Amazon, Souq.com satın almasıyla Orta Doğu bölgesindeki varlığını ciddi ölçüde güçlendirecek. Zira bugün ABD dışında Hindistan’dan Çin’e, Brezilya’dan, Japonya’ya ve Avustralya’ya geniş bir coğrafyada 13 farklı ülkede ofisleri olan Amazon'un, Orta Doğu’da bir ofisi bulunmuyordu.

Konuyla ilgili resmi bir açıklama henüz yok, gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (3)
  1. Taylan Taylan

    ucuza gitmis. unicorn olmuştur diye tahmin ediyordum.

  2. Demek ki souq batmak üzereyken satın almışlar. Başka açıklaması olamaz çünkü. Sen 425 mio dolar yatırım topla, kuruluştan beri en az 10 senelik zaman maliyetini de üstüne ekle, 650'ye sat. Hammallık yapmışlar. Son tura 1 mia dolar değerden girip zarar yazan yatırımcılar da cabası.

  3. Acaba bizim hepsiburada gerçekten %1 bile kar edebiliyor mu merak ediyorum. Aslında merak da etmiyorum çünkü zannetmiyorum. Bu tip işlerde ölçek demek, öyle 1-2 mia USD ile olabilecek bişey değil. Amazon 1-2 mia dolar ciro yaparken kar edebilmiş mi ki. 10 mia usd ciro yapınca %1-2 kar marjı belki, ona da yol uzun. Velhasıl kolay işler değil bunlar. Bazı kategorilerde "ölçekli lider" olmak da yetmiyor maaledef. Amazon buraya gelse, bizimkine 1 mia dolar değer biçse, anında verip, arkalarına bakmadan kaçmaları lazım.