LoggingInterceptor: Android uygulamaları için log dosyası okuma kütüphanesi [Yerli GitHub]

LoggingInterceptor: Android uygulamaları için log dosyası okuma kütüphanesi [Yerli GitHub]

Dilerseniz GitHub’da yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

Android uygulamalarında log dosyalarını adeta 'daha anlamlı ve kolay analiz edilebilir' bir hale getiren LoggingInterceptor isimli kütüphane bugüne kadar 400 kez indirilmiş. LoggingInterceptor, temel olarak hataların API ya da istemci temelli olup olmadıklarını kolayca anlamak veya sayfalarca log satırı arasında kaybolmamak için geliştirilmiş.

Android ve Java uygulamaları için dünyaca ünlü HTTP ve HTTP/2 istemcisi olan OkHttp için geliştirilen kütüphane, GitHub'da da açık kaynak olarak yayınlanmış ve 318 'star' alıp 18 defa 'fork' edilmiş.

API tabanlı projeler geliştiren ve geliştirme araçlarının zahmetli hata ayıklamalarıyla vakit kaybetmek istemeyen geliştiricileri hedefleyen kütüphanenin en büyük değer önermesi ise geliştiricilere 'debugging' süreçlerinde zaman kazandırmak.

Kütüphane, ikinci versiyonunda Java uygulamalarını da destekleyecek

LoggingInterceptor, yukarıda belirttiğimiz gibi Android ve Java uygulamaları için bir Http ve Http/2 istemcisi olan OkHttp için geliştirilmiş olsa da modern network arayüzleri olan Retrofit ve Volley ile entegre olarak çalışabiliyormuş. Kütüphane ayrıca Android API 9 ve üstü versiyonları destekliyor.

Öğrendiğimize göre 1. versiyonunda yalnızca Android uygulamalarını destekleyen LoggingInterceptor, kısa süre içinde hazır hale gelecek ikinci versiyonunda Java uygulamalarını da destekleyecek. Geliştiricisi İhsan Bal, LoggingInterceptor'dan öncesini ve sonrasını (yazının sonunda da bulabilirsiniz) birer gif ile anlatmayı tercih ediyor. :)

Webrazzi üzerinde LoggingInterceptor gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.