Duncan Stewart: Mobil makine öğrenmesi oyunun kurallarını değiştirecek

Deloitte TMT Araştırma Direktörü Duncan Stewart, şirketin Teknoloji Medya ve Telekomünikasyon sektörleriyle ilgili 2017 ön görülerini paylaşmak üzere bir kez daha Webrazzi'ye konuk oldu. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi teknoloji sektöründe kadınlar başlığıyla açtığımız söyleşide önemli güncellemelerden ilki teknoloji şirketlerinde çalışan kadınların bu şirketlerden ayrılma hızlarının erkeklerininkinin, bu yıl iki katına çıkmış olduğu.

Bu veri, teknoloji sektöründe çalışan kadın oranının azalmasında, sorunun kadınların işe alınması, maaşları ya da terfi edilmesiyle ilgili değil işte tutunması olduğuna işaret ediyor. Kadınların bu işlerde tutunmasına ise iş kültürü engel oluyor. "Tüm erkekler değil ancak teknoloji dünyasındaki bazı erkekler, kadınlara karşı, korunaklı hissediyorlar. Bu kişilerin CEO'nun arkadaşı, onunla kişisel bağ kurması ya da yüksek performans gösteren kod yazarları olması onlara "avantaj" sağlıyor. Onlar, kadınları iş yerinde taciz ettiklerinde işten çıkarılmayacaklarını, giden kişinin kadın çalışanlar olacağını biliyorlar. Bunun değişmesi gerekiyor: Bu kadar basit" diyor Duncan.

TMT 2017'de bu yıl makine öğrenmesi, parmak izi ve diğer biyometrik kimlik doğrulama yöntemlerinin geleceği, sürücüsüz araçlara geçiş süreci ve 5G gibi büyük başlıklar var. Sonuçları daha önce Webrazzi'de paylaştığımız tüm bu konularda, Duncan Stewart'ın yorumlarını almaya devam ediyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.