Optionspace, Airbnb modelini ofis kiralama dikeyine uyguluyor

Optionspace, Airbnb modelini ofis kiralama dikeyine uyguluyor

WeWork, ABD'de 4 milyar dolarlık değerlemeye koşarken Berlin merkezli girişim Optionspace.com, ofis kiralamasına farklı bir açıdan yaklaşıyor ve Airbnb modeliyle ofis kiralama dikeyinde başarılı olmak istiyor.

"Ofis alanları için Aibnb" olarak tanımlanan Optionspace, ofisinin boş alanlarını kiralamak isteyen şirketlerle ofis ihtiyacı olan kişileri buluşturuyor. Yani Airbnb'nin evler üzerine kurulu paylaşım ekonomisini ofis dikeyine uyguluyor. Paylaşımlı ofis (co-working space) alanlarının esnek seçenekler sunmadığından ve ücretlerinden dem vuran kurucular, bu konseptin daha ekonomik ve esnek seçenekler sunduğunu iddia ediyor. Optionspace.com'da konuma, ofis tipine, ofis alanına, kişi sayısına ve elbette ücrete göre filtreleme yapılabiliyor.

Almanya'da doğdu, Avrupa'ya yayılabilir

Şu anda Berlin, Münih, Hamburg ve Frankfurt gibi Almanya'nın 4 önemli şehrinde hizmet veren Optionspace, paylaşılan bilgilere göre bir kaç hafta içinde Almanya'nın diğer şehirlerine doğru yayılacak. Diğer Avrupa ülkelerine doğru genişleme konusunda ise henüz bir bilgi yok ancak ortada küresel büyümeye müsait bir ürün olduğu söylenebilir. Üstelik Optionspace'in CEO'su Moritz ten Eikelder, Rocket Internet'in ev hizmetleri dikeyindeki girişimi Helpling'in finanstan sorumlu küresel yöneticiliğini yapmış bir isim. Yani küresel açılım konusunda adım atması işten bile değil.

Kiralanan ofis alanlarından aylık yüzde 10 komisyon alan Optionspace, Viessmann Group'un yatırım kolu Vito One'ın yanısıra bir çok melek yatırımcı tarafından da destekleniyor. Dolayısıyla büyümek için ilk ivmeyi almış gözüküyor.

Türkiye'de de bir örneği var

Türkiye pazarında paylaşımlı ofislerin arttığını sanırım çoğu Webrazzi okuyucusu biliyordur ama Optionspace gibi yerli bir girişimin çok bilinmediğini tahmin ediyorum. 2015 sonunda tanıttığım Sehriofis.com da Optionspace gibi ofis dikeyinde paylaşım ekonomisine katkı sağlıyor. Hem çalışma hem de toplantı alanları kiralamak isteyen şirketlere aracılık ediyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.