Mercedes-Benz Türk'ten toplam 500 bin TL ödüllü girişim yarışması
Girişim

Mercedes-Benz Türk'ten toplam 500 bin TL ödüllü girişim yarışması

 • Türkiye'de girişimcileri destekleyen kurumsal şirketler arasına Mercedes-Benz Türk* de katılıyor. 50. kuruluş yıl dönümünü kutlayan şirket 2017 yılında 500.000 TL ödüllü "50. yılında 50 Startup" adlı bir yarışma düzenliyor.

Türkiye'de girişimcileri destekleyen kurumsal şirketler arasına Mercedes-Benz Türk* de katılıyor. 50. kuruluş yıl dönümünü kutlayan şirket 2017 yılında 500.000 TL ödüllü "50. yılında 50 Startup" adlı bir yarışma düzenliyor.

Yenilikçi, sürdürülebilir ve yaratıcı fikirleri arayan Mercedes-Benz Türk, topluma ve çevreye fayda sağlayan, pozitif sosyal etkisi olan ve hayatı kolaylaştıran çözümleri desteklemek istiyor. Yaşama Dair Vakfı, Impact Hub İstanbul ve StartersHub işbirliğiyle düzenlenen yarışmaya teknolojiyle bağı olan, fikir aşamasını geçmiş, iş planı çalışması yapmış ve prototip aşamasına gelmiş girişimlerin başvurusunu kabul ediliyor ve bugünden (14 Mart 2017) itibaren başvuru yapılabiliyor.

50 girişime karşılıksız destek

Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün “Mercedes-Benz Türk olarak 50 yıldır yenilikçi çözümlerle yalnızca kendi işimize değil, Türkiye’nin geleceğine ve potansiyeline yatırım yapıyoruz. Türkiye’ye inanıyoruz ve ülkemizle birlikte büyüyoruz. Bu ilkemiz doğrultusunda 50. yılımızda 50 startup’ı destekleme kararı aldık." diyor ve bu ödülün tamamen karşılıksız olduğunun altını çiziyor. Ayrıca girişimcileri bir eğitim kampına davet ettiklerini de ekliyor.

İki aşamalı seçim süreci

Yarışmaya katılmayı düşünenler için kısaca iki aşamalı seçim sürecinden bahsetmemde fayda var. İlk aşamada ön elemeyi geçen 100 girişim, bir günlük eğitim kampında buluşacak ve mentorlar eşliğinde pazarlama, iş planı oluşturma eğitimleri alarak, nihai iş planı sunumlarını hazırlayacak. İkinci aşamada ise jüri, 100 startup arasından ikinci aşama seçimle ödüllendirilecek 50 girişimi belirleyecek. Seçilen 50 startup’a toplamda 500.000 TL para ödülü verilecek.

Başvuru ve program detayları için startup50mbt.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

*Mercedes-Benz Türk, 1967 yılında Otomarsan ismiyle İstanbul’da kurulan ve bugüne kadar yaptığı 1 milyar Avro’yu aşan yatırımlarıyla Türkiye’nin en büyük yabancı sermayeli şirketlerinden biri.

Yorumlar (10)
 1. Semih Semih

  Baktığınızda koskoca Mercedes diyorsunuz, 50 startupa 500.000 TL nedir?

  10'ar bin TL neye kime yarasın? Verdiğiniz kasıntı pozlara bile değmez. İçi boş yapılmış olmak için yapılmış bir proje.

 2. Ahmet Yılmaz Ahmet Yılmaz

  Hic oralara kadar gitmenize gerek yok! O kadar ihtiyaci olan varsa ve gercekten bu kadar paranin girisimi icin ise yarayacagini dusunen varsa ben verecem 10 bin TL sini!

 3. Rıza M. Rıza M.

  Toplam ödül miktarı: 500K TL

  Startup sayısı: 50

  Startuş başına "ödül": 10K TL

  "Fikir aşamasını geçmiş, iş planı çalışması yapmış ve prototip aşamasına gelmiş girişimler" aranıyormuş. Bir girişimci fikrini doğrulayıp prototipteyse ve 10bin lira için bu yarışmaya başvuruyorsa ya yarışmada ya da girişimcide bir problem var demektir. 10K TL ile ne yapacak? Adam fikri geçmiş, doğrulamış artık seri üretime, seri satışlara geçecek, 10K neye yetecek?

  Ülke olarak ne bu destek olayını, ne de girişimciliği doğru anlamıyoruz zannımca.

  Mercedes 500bin liralık PR yapmış gibi gözüküyor.

 4. Şartname içerisinde aşağıdaki gibi bir ifade yer almakta.

  6. ÖDÜLLER

  6.1. Yarışma sonunda Final Jürisi tarafından seçilen 50 yarışmacıya aşağıdaki para ödülü verilecektir:

  3 startup'a 50.000 TL

  7 startup'a 20.000 TL

  40 startup'a 5.250 TL

  Belirtilen ödüller yarışmacıların eline geçecek net tutarı belirtmektedir. Ödül kazanan yarışmacılar

  ödüllerini, ödül töreni sırasında temsili çek şeklinde teslim alacak ve tören sonrasında hesap

  numaralarını yetkililere bildirmeleri halinde törenden 15 gün sonra hesap numaralarına ödül tutarları

  havale yoluyla yatırılacaktır.

  Yarışma ödül töreninin yeri Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’dır.

 5. Western Western

  Mercedes, attığın daş ürküttüğün kuşa değmez...

 6. Ferhat Ferhat

  Tamam ödül yetersiz gibi ama bir zahmet sitelerini inceleyin arkadaşlar.

  http://startup50mbt.com/nasil-oluyor/odulun-ne/

 7. Themelucky Themelucky

  Mercedes olsa yapmazdı, Mercedes Türk yapar.

 8. Rıza M. Rıza M.

  Ödüllerin farklı dağıtılması neticeyi değiştirmez. 3 startup 50K almış, gören de diyecek 2 yıllık arge bütçesi. 50K ile Mercedes alınabiliyor mu? Prototipe geçmiş girişimcilere hakaret.

 9. Ozkan Ozkan

  Bir S600 parasını bile gözden çıkaramamış Mercedes. Bu ülkedeki girişimcilerin işi çok zor...

 10. Mehmet Can Mehmet Can

  Arkadaşlar Mercedes-Benz Türk A.Ş. gel yarışmaya katıl size ortak olalım şeklinde bir teklifte bulunmuyor ki. Benim anladığım 50. Yılları şerefine 500.000₺ bir nefes olsun diye hediye ediyorlar. Ve karşılığında sizden veya bizden bir şey istemiyorlar.

  Örneğin ben Mercedes-Benz Türk A.Ş. ile bir toplantı yaptım. İş planımda olması zorunlu değerlerin cevabı için. Sağolsunlar çok ideal biçimde beni ağırladılar ve içtenlikle sorduğum sorulara yanıtlarımı aldım ve iş planım neredeyse hazır. Merak ederseniz şayet teşebbüsün adı TAXIGAR, TAKSİ GARAJ ve TAXI PLS yani lüks araçlarla toplu taşıma hizmeti fakat farkımız tüm senaryoyu tek bir şirket yani DiFFERENT BİLİŞİM SAN. İÇ VE DIŞ TİC. A.Ş. 'nin teşebbüsü olacak SEYYARA A.Ş. üstlenecek. Biz şimdiden bir çok problemi çözdük. Ve ne durak işletenlerden nede taksi şöförlerinden olumsuz bir tepki almadık. Hatta bize duraklarını devretmeye razı olan işletme sahipleri de mevcutta. Mercedes-Benz C200d modelini TAXIGAR ve Mercedes-Benz A180d modelini ise TAKSİ GARAJ projelerimizde kullanmaya karar verdik. Ve iş planımızdaki ilk kilometre taşı olan İstanbul'un yüzde 10'u 1.800 araç alımını bir sene içinde gerçekleştireceğiz.

  Ve sadece bu çağrının ne denli değerli olduğunu ve rakamlara bakarak basite indirgenemeyeceğini hatırlatmak isterim. Örneğin 1999 senesinde başardığım bir iş sebebiyle bir zarf içinde bana genel müdürümüzün takdim ettiği 5₺ mükafatın ne denli beni şevklendirdiğini çalışma azmini ne derecede artırdığını ve bu değerli kimselerin başarı hikayelerim olacak inşallah o hikayenin içinde ne derece değerli olduklarını anlatamam.

  Lütfen bu gibi çağrılara başarısını ispat etmiş böyle değerli markaların bir sırt sıvazlaması amiyane tabirle "Sen bunu başarırsın!" desteği olarak bakınız.

  İçten saygılarımla. mCan