Yapı Kredi, WhatsApp ve diğer mesajlaşma uygulamaları üzerinden para transferini devreye alıyor
Mobil

Yapı Kredi, WhatsApp ve diğer mesajlaşma uygulamaları üzerinden para transferini devreye alıyor

Son dönemde inovatif dijital bankacılık uygulamalarını hızla hayata geçiren Yapı Kredi, kişiden kişiye para transferi teknolojilerinde yeni bir buluş gerçekleştirdi. Bankacı Klavye adı verilen yeni uygulamasını duyuran Yapı Kredi, kullanıcılarının WhatsApp, iMessage ve Facebook Messenger gibi popüler mesajlaşma uygulamaları üzerinden para transferi yapmasını sağlıyor.

Yapı Kredi, Bankacı Klavye için ilk kez geçtiğimiz yıl "Anlık Mesajlaşma Uygulamaları Üzerinden Veri Paylaşma Sistemi ve Yöntemi" başlıklı bir patent başvurusunda bulunmuştu. İki Yapı Kredi çalışanı tarafından geliştirilen bu yöntemin patentlenme sürecinin önümüzdeki günlerde tamamlanması bekleniyor.

Bankacı Klavye, adının çağrıştırdığını gibi bir klavye uygulaması ve Yapı Kredi dijital bankacılık uygulamaları için akıllı bir kısayol sunuyor. Mesajlaşma uygulamaları içinden para transferi henüz mümkün değil, bankacılık menüsünü mesajlaşma uygulamasının içine getirdiğinizde para transferi yapmanızı engelleyen bir durum yok. Bankacı Klavye'nin temel fonksiyonu da para transferi menüsü için kullanışlı bir kısa yol oluşturmak ve mesajlaşma uygulaması içinde bu kısa yolu kullandırmak.

Kısa yol, kullanıcılar bir mesajlaşma uygulaması içindeyken klavye seçeneklerinde Bankacı Klavye'yi seçtiklerinde aktive oluyor ve Yapı Kredi mobil şifresiyle dijital bankacılık sistemine giriş yapılmasını sağlıyor. Klavye üzerinden para transferi seçeneğini izlediğinizde, hesap ya da IBAN bilgilerine yerine karşı tarafın cep telefonunu girmeniz yeterli oluyor ve istenilen meblağ kısa sürede karşı tarafın hesabına geçiyor.

Yapı Kredi Bankacı Klavye uygulaması şimdilik iOS cihazlarıyla sınırlı tutuluyor.

Yorumlar (6)
 1. Kemal Kemal

  Garanti para transfer işlemini turkcell bip uygulaması üzerinden uzun bir süredir gerçekleştiriyor. Burda ilkden kasıt kullanılan alt yapımı ?

 2. yalnız ekran görüntüleri ters olmuş. sagdaki mavi baloncuk mesajı yazanın senin oldugun anlamına geliyor. Ekran görüntülerindeki kişi ise hem babacagım 50₺ diyor hemde parayı kendi gönderiyor :-/ söylüyeceklerim bu kadar.

 3. Başlıkta yaratılan algıyla yapılan işin çok da bir ilgisi yok aslında. Sadece bir klavye geliştirilmiş ve para aktarım arayüzü buraya taşınmış. Klavyenin o an hangi uygulama için açıldığının da bir anlamı yok. Tek avantajı uygulama (whatsapp, messenger vb.) arayüzünden ayrılmadan bu işi yapabiliyor olması. Fakat bu özellik (tek ekranda iki uygulama) son android sürümüyle zaten gelmişti.

 4. Çağrı Çağrı

  Oldukça güzle bir sistem. Tüm bankaların bunu getirmesi lazım hızlılık bakımından.

 5. ekrandan ayrılmadan transferi yapabilme iyi olmuş başarılar..

 6. Huseyin Huseyin

  yakında tüm şubelerin yavaş yavaş kapanacağından eminim bu teknolojik hızla artık bankalarada gitmemize gerek kalmıyor