Arçelik, yeni nesil üretim ve çalışma ofisi Arçelik Garage'ı tanıttı [Video]
Teknoloji

Arçelik, yeni nesil üretim ve çalışma ofisi Arçelik Garage'ı tanıttı [Video]

Türkiye’de Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan şirketlerden biri olan Arçelik, Çayırova/Kocaeli tesisinde kurulan Arçelik Garage adlı ortak üretim merkezini, TECH PRO Akademi eğitim programını ve Atölye 4.0 akıllı fabrika sistemini bugün basın mensuplarına tanıttı.

Arçelik’in Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Öztürk ve Ar-Ge Direktörü Cem Kural’ın katıldığı tanıtımda Türkiye’nin en fazla patent alan şirketlerinden birinin yeni dünyaya uyum sağlama çabasına şahit olduk. Arçelik Garage, kısaca açık ofis konseptiyle tasarlanan bir üretim merkezi ve son teknoloji ürünü 3 boyutlu yazıcılardan CNC tezgahlara ve 'maker'lara hitap eden birçok cihaza sahip bir merkez. 

Arçelik Garage'ın farklı disiplinlerden çalışanları barındıran (multidisipliner) ve hiyerarşi olmayan bir merkez olduğunu söyleyen Oğuzhan Öztürk, bu çatı altında girişimci ruhla çalıştıklarını söyledi ve ‘Fast Track' adlı fikir/ürün geliştirme sürecini şöyle özetledi;

 • Ideathon: Fikir yaratma süreci
 • Makeathon: Ürünün ilk halini ortaya çıkarmak
 • Bootcamp: Ürünü geliştirmek ve gerçek protopi üretmek
 • Demo Day / Pitching / C-Suit: Şirket çalışanları, müşterilerin de dahil olduğu geniş bir katılıma sunum yapmak

"Endişeli bir anne FBI’dan daha iyi araştırma yapar." diyen Öztürk, Amerikan girişimlerin ayrılmaz parçası olan 'garaj'ların aslında annelerin işe karışmadığı birer serbest çalışma ortamı olduğunu söyledi ve Garage ile o aranılan ortamı sunmayı hedeflediklerini söyledi. Öztürk, profesyonel iş gücünün dijitale kaymasına dair de şu rakamları verdi;

 • Dünyada işlerin yüzde 90'ı dijital beceri gerektiriyor
 • 2020 yılında Avrupa'da 825 bin bilgi-iletişim iş açığı olması bekleniyor.
 • 2020 yılında aBD’de 200 bin yazılımcı iş açığı olması bekleniyor.
 • Türkiye'de 2,2 - 3,6 kat yatırım geri dönüş beklentisi (öngörülen iş alanlarında)
 • Türkiye'de yaklaşık 50 bin kişilik iş gücü artışı beklentisi

Hiyerarşiden uzak ve açık ofis konseptiyle geniş bir alana yayılan Arçelik Garage'ın hedefi ise 3 başlık altında toplanıyor;

 • Sadece 1 günde gerçek ürün kalitesinde prototipleme ile pazara giriş süresini kısaltmak.
 • Ortak çalışma alanı (coworking space) ile yaratırcılığı artırmak.
 • “Fail Fast, Fail Early then Succeed” girişimcilik ruhunu kazandırmak.

Arçelik'in robot sayısı Türkiye'deki diğer sanayi kuruluşlarındakilerin 25 katı

Türkiye'deki diğer sanayi üretim robotlarından 25 kat daha fazla robot sahibi olduklarını söyleyen Öztürk, 'Dijital İpek Yolu'na giden bir dönemde Türkiye'nin bölgesel anlamda veri merkezi, geniş bant bağlantısı, e-ticaret merkezi olması gerektiğini; yerel yazılım desteğinin yanında küresel rekabete de yüzünü çevirmemesi gerektiğini paylaştı.

TECH PRO Akademi: Şirket içinde yeni bir üniversite

Arçelik Garage, Arçelik içinden ve dışından konuşmacıların katıldığı Garage Talks adlı etkinliklere de ev sahipliği yapıyor ama bir de TECH PRO Akademi adlı sistematik bir eğitim programı var. Arçelik’in ‘yeniden öğretim’ kapsamında çalışanlarını eğittiği bu program 4 yıllık bir dönemi kapsıyor ve şu konulara odaklanıyor.

 • Geleceğe dönük mühendislik teknolojileri
 • Veriye dayalı karar verme
 • İleri istatistik
 • Veri analitiği
 • Network ve veri güvenliği
 • Nesne tabanlı programlama
 • Bulut veri yönetimi

Oğuzhan Öztürk; “Fikir üretim üssünde yıllık hedefimiz 20 bin fikir ve 200 ürün ortaya çıkartmak. İki buçuk aylık çalışmalarımızla bu hedefi aşabileceğimizi görüyoruz. Atölye 4.0 (Arçelik Advanced Robotics Lab) ise yeni nesil fabrika deneyimini bize yaşatıyor ve burada ileri teknoloji ürünü robotlarla üretim yapıyoruz.” diyerek üretim hedeflerine dair rakam da paylaşmayı ihmal etmedi.

Atölye 4.0: Endüstri 4.0 dönüşümünün çekirdeği

Ar-Ge Direktörü Cem Kural ise Atölye 4.0 adlı yeni nesil robotik teknolojilere dayalı üretim tesisi hakkında bilgiler paylaştı ve Arçelik'in Endüstri 4.0 yaklaşımından örnekler sergiledi. Aldığımız bilgilere göre Arçelik Atölye 4.0 konseptiyle yüksek otomasyon, veri madenciliği ve analitiği, yüksek verimlilik ve kalite odaklı çevik üretim sistemleri üretim bantlarına entegre etmek istiyor ve bu alanda pilot projeler yapıyor. Arttırılmış ve sanal gerçeklik, insan-robot etkileşimli iş istasyonları ve karar verebilen akıllı otomasyon sistemleri de yine bu yapı altında geliştiriliyor.

Son olarak Arçelik'in Herb Garden adlı 'ev içi bostan' diyebileceğim bir ürünü ve farklı pişirme teknikleri uygulayan çok sensörlü yeni nesil bir fırını da bu etkinlikte tanıttığını ve önümüzdeki dönemde bu ürünleri piyasaya sunacağını da paylaşayım.

Yorumlar (8)
 1. Demir Kural Demir Kural

  Arçelik Argeye bu kadar yatırım yapmak yerine arge ekibine girişimcilik ögretse veya direk girişimciligi desteklese çok daha iyi sonuçlar alır. Girişimciliği küçük gören, herşeyi ben kendi içimde yaparım diyen bu kadar büyük ölçekli ve bir o kadar da küçük vizyonlu bir şirket olmaları çok üzücü. Laf girişimciliğe gelince konuşmayı seven yöneticiler keşke gerçekten girişimleri destekleseler çok daha farklı bir ekosistemi konuşuyor olururz.

  1. Serkan Koç Serkan Koç

   Nokta.

  2. Yine bardağın boş tarafına bakan birisi; girişimci birisi eğer gerçekten girişimciyse Apple dan ayrılır ikinci bir şirket kurar, Konami deki işinden ayrılır kendi şirketini kurar, ve daha birçok örnek var. Girişimciyle ofis elemanını karıştırmayın.

 2. Cemal Şeref Cemal Şeref

  Eski bir Arçelikli ve bu haberde Elon Musk ağzıyla konuşan insanlarla çalışmış bir insan olarak bıraksınlar bu ayakları. Konu arge olunca en büyük başarısı olarak Türk kahvesi makinası telvedeki bilmemkaç patentle övünen insanlar gitsin kumda oynasın.

 3. Akın Akın

  Dünyada 7-8 milyar insan var ve o kadarda fikir var. Tüm Dünya bu fikirlerden nasıl yararlanırım diye fırsat ararken, bizim en ilerici dediğimiz şirketler kendi içine kapanıp, biz nasıl fikir buluruz, nasıl yeni ürün çıkarırız diye uğraşıyorlar. Açın kendinizi tüm insanlara onlarda gelsin size fikirlerini anlatsınlar, geliştirmeye çalıştıkları yenilikçi ürünler için sizin ARGE imkanlarınızdan yararlansınlar. Nerede bu kültür, nerede böyle akıllı yöneticiler...

 4. Kültür oluşturmak için tek marka tekelinde değilde üniversiteler, mentorler, şirketler, yatırımcılar, girişimciler birlikte haraket edebilecekleri küçük silikon vadisi ortamları oluşturabilirsek güzel işler çıkabilir.

 5. Adamlar daha ne yapsın? Fikirden-Pazara her aşamada somut bir desteği takdir etmek yerine neden fikir üretip devamında her aşamanın giderilmesiyle destek sunan Arçelik'e bal tutan parmağını yalar demiyoruz?

  Tavsiyem birileri fikrinizi çalar, üzerine yatar, hakkınızı gasp eder endişelerine karşı her zaman tedbirli olup en azından bir tanede gözden çıkarmak değil de muhatapları sınamak için kenarda tutmanızdır.