Öğrenci odaklı mobil sadakat uygulaması Mumbara, Denizli'den Anadolu'ya yayılmak istiyor

Öğrenci odaklı mobil sadakat uygulaması Mumbara, Denizli'den Anadolu'ya yayılmak istiyor

Harcamalar üzerinden puan biriktirmeyi sağlayan sadakat uygulamaları bugüne kadar çok farklı şekillerde karşımıza çıktı. Adını 'mobil kumbara' tamlamasından alan Mumbara (Android, iOS) ise üniversite öğrencilerine odaklanarak Denizli'den başlayarak Anadolu'ya yayılmak istiyor.

2016 yılı Nisan ayında Kubilay Güler öncülüğündeki Pamukkale Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştirilen Mumbara, fiziksel mekanlarda/mağazalarda puan kazandıran ve kampanyalar sunan bir sistem. Anlaşmalı noktalarda harcama yapan kullanıcıların telefonunda başlatılan işlem mekan sahibi tarafından onaylanıyor ve puan kazanımı gerçekleşiyor. Her 1 puanın 1 TL'ye denk geldiği Mumbara'da puan harcaması da aynı şekilde kolaylıkla gerçekleştiriliyor.

2000'den fazla üye & 36 marka

Bugüne kadar 2000’in üzerinde üye kazanan Mumbara, 36 marka ile anlaşma sağlamış ve toplamda 30 bine yakın puan biriktirilmiş. Mumbara, üniversite kampüsleri üzerinden büyümeyi hedefleyen bir girişim ve şu anda sadece Denizli'deki iki kampüs etrafında hizmet veriyor. Mumbara'nın kurucusu Kubilay Güler, gelir modeli olarak kullanıcılardan aylık 2 puan kesinti yaptıklarını söylüyor ve Eylül 2017 itibariyle Ankara, Eskişehir, Antalya veya Konya gibi Anadolu’nun 15 farklı şehrine yayılmak istediklerini paylaşıyor.

Öğrencilerin günlük alışverişlerinden finansal kazanımlar elde etme fikriyle yola çıktıklarını söyleyen Kubilay Güler, yapılan alışverişlerde yüzde 10-25 arasında puan kazanımı sunduklarını paylaşıyor. Öğrenci ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda yerel ve ulusal markalar ile anlaşmalar yapılarak avantajlı kampanyalar sunduklarını da ekliyor.

Yeni özelliklerle 15 milyon öğrenciye ulaşmak istiyor

Aldığım bilgilere göre Mumbara sadece harcamalardan puan kazandırmak ve kampanya sunmakla sınırlı kalmak da istemiyor. Puan/para transferi, para(harçlık) gönderimi ve puanları nakde dönüştürme gibi özelliklerin de önümüzdeki dönemde Mumbara uygulamasına eklenmesi için çalışılıyor. Mumbara'nın uzun vadeli hedefi de 15 milyon öğrenci tarafından kullanılmak.

Şahsen iyi kurgulanmış dikey sadakat uygulamalarının başarılı olma ihtimalini yüksek görüyorum ve Mumbara da bu potansiyele sahip gözüküyor. Uygulamanın arkasında öğrencilerin veya yeni mezunların olması da kullanıcılarla aynı dili konuşmak açısından bir avantaj. Mumbara'nın yeni illere adım atarak nasıl bir büyüme eğrisi yakalayacağını merakla bekliyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.