Google ve Bing korsan içerik sitelerini arama sonuçlarından kaldıracak

Google ve Bing korsan içerik sitelerini arama sonuçlarından kaldıracak

Google ve Bing, korsan içerik sitelerini arama sonuçlarından kaldırmak konusunda işbirliği yapacak. İlk olarak Birleşik Krallık'ta atılacak bu adımın hem içerik üreticilerini hem de internet kullanıcılarını korumayı hedefliyor.

Guardian'ın haberine göre Birleşik Krallık'ta Fikri Mülkiyet Hakları Bürosu'nun öncülük ettiği bu yeni adıma ülkenin Kültür, Medya ve Spor Bakanlığı'da destek veriyor. Google ve Bing ile yapılan ortak çalışmalar, arama sonuçlarında çıkan farklı türdeki korsan içerik sitelerinin (müzik videoları, ekitaplar, maç yayınları) tamamen ayıklanacağını gösteriyor.

Konuyla ilgili konuşan yetkili isimler bu uygulamayla hem internet kullanıcılarını korsan sitelerdeki çeşitli tehditlerden koruyacaklarını hem de içerik sahiplerinin haklarını koruma altına alacaklarını söylüyor. Yaz aylarında devreye alınması beklenen yeniliğin özellikle içerik üreticileri tarafından merakla beklendiği göze çarpıyor. Keza bu dijital reklamcılık tarafında da olumlu bir beklenti olduğunu söylemek mümkün.

Bildiğiniz gibi son dönemde sahte haber sitelerine karşı Facebook ve Google'ın başını çektiği bir tutum var ama burada arama sonuçlarını somut şekilde etkileyecek bir gelişmeden söz ödüyoruz. Bu düzenlemeye imza atan taraflar daha fazla çalışacaklarını da söylüyor ki bu noktada korsan sitelerin sosyal ağlar üzerinden yayılabildiği ve sosyal ağ tarafında bir adım atılıp atılmayacağı aklıma geliyor...

Diğer yandan sadece Birleşik Krallık'ta atılan bu adımın VPN kullanımı söz konusu olduğunda etkisiz kalacağı da malum ama bunu bir başlangıç olarak kabul edip arama motorlarının gerçek içerik üreticilerine daha iyi muamele etmesini bekleyebiliriz. Hayali bile güzel...

Görsel kaynak: Depositphotos

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.