Otizmli çocukların eğitimine odaklanan Otsimo, 100 bin TL kitlesel fonlama hedefine ulaştı
Yatırım

Otizmli çocukların eğitimine odaklanan Otsimo, 100 bin TL kitlesel fonlama hedefine ulaştı

Otizmli bireylerin ve ailelerinin hayatına değer katan Otsimo, kitlesel fonlama sitesi ArıKovanı'ndaki kampanyasında başarıyla fonlandı. Webrazzi Arena 2015 girişimlerinden biri olan Otsimo, Kasım 2016'da destek kampanyasını başlatmıştı ve az önce 100 bin TL'lik hedefine ulaştığını gördük.

Kısaca hatırlatacak olursak Otsimo, otizmli bireyler ve ebeveynleri için ücretsiz, açık kaynaklı mobil uygulamalar geliştiriyor. Aralık 2016'da Galata Business Angels’dan (GBA) yatırım alan girişim Türkiye ve Amerika’da 2 binden fazla otizmli aileye eğitim ulaştırdığı açıklamış ve ABD pazarına açılacağını duyurmuştu. O gün paylaştığımız bilgilerde sadece Türkiye’de 352 bin otizmli çocuk var olduğunu, bunların sadece 21 binin eğitim alabildiğini paylaşmıştık.

Otsimo Kurucu Ortağı ve CEO’su Hasan Zafer hedeflerinin Otsimo’yu yapay zekayla birleştirmek olduğunu paylaşmış ve “Özellikle otizm eğitimi, analiz temelli olduğu için buna çok uygun. Yine otizm, bir spektrum bozukluğu olduğu için çocukların durumunu yaşından veya sınıfından değil çocukların kendisinden anlamamız gerekiyor. Bu da bizi daha önceki eğitim uygulamalarından ayırıyor. Bu nedenle yapay zeka çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz.” şeklinde bir açıklamada bulunmuştu.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=B-VMdXgvcXw

2016'da güzel girişimlerin fonlanmasına aracılık eden Arıkovanı'ndaki bilgilere göre Otsimo'nun topladığı destek 100 bin TL'yi aşmış durumda. Ancak fonlama süresinin dolmasına 3 gün daha var. Yani halen Otsimo'yu desteklemeniz mümkün.

Otsimo, almış olduğu bu destekle yepyeni 10 eğitsel materyal ve yeni sosyal hikayeler, Android uygulaması, aileler için eğitim platformu ve aileler için sosyal bir platform geliştirmek için kullanacak. 2017'de Otsimo ile eğitim alan otizmli birey sayısının hem Türkiye'de hem de dünyada hızla artmasını temenni ediyorum.

Yorumlar (2)
 1. Mehmet Yaman Mehmet Yaman

  Hasan Beyi kişisel olarak sevmem ama başarısından dolayı tebrik ederim,

  Bana göre bencil bi insan, ya da gerçekten çok yoğun çalışıyor bana öyle geliyor bilemiyorum,

  Takip ettiğim kadarıyla arı kovanında ilk denemede hedefi tutturamadıklarından ikinci kez süreyi uzattılar ve hızlı bir yükselişe geçti, nasıl bir anda yükseldiler anlam veremedim, birinci ile ikinci arasında bayağı fark vardı,

  Umarım proje amacına ulaşır, daha önce de söylemiştim projeyi desteklediğimi,

  Başarılar dilerim.

 2. Merhaba Mehmet Bey,

  Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederiz. Kişisel bir başarı değil, bu bizim takımın başarısıdır. Nacize iki kelime yazdıklarınıza da cevap vermek isterim. Umarım yanlış anlamazsınız.

  Öncelikle çok yoğun çalıştığım için size zamanında cevap verememişsem veya bir yerde konuşma fırsatı bulamamışsak kusurumuza bakmayın. E-posta listemi kontrol ettiğimde veya linkedin hesabında Mehmet Yaman adlı birine ulaşamadım. Bilgilendirme yapmak isterseniz [email protected]'a yazabilirsiniz. Ortalama 2 iş günü içinde dönmeye çalışıyoruz.

  ArıKovanına 87 gün kadar önce çıktık öncelikle 60 günlük bir hedef koymuştuk ve projemiz 30 gün uzatıldı. Bu konuda takibiniz doğru. Zaten proje sayfasında da bilgilendirme yazıyor. Şöyle ki ArıKovanı platformunda çıkmamızın nedeni hem çalışanlarıyla destek olmaları hem de her girişim için bir tanıtım bütçesi ayırılması. Ne yazık ki ülkede gerçekleşen darbe girişimi (ne kadar klişe gelse de ne yazık ki gerçek) ve ardından gelen terör olayları nedeniyle karşılıklı olarak o dönemde PR ve tanıtım çalışmalarına ara verdik. Bu ne demek = insanlara kampanyayı duyuramadık. Ki o dönemde ArıKovanı ekibinin hassaiyetiyle beraber bütün projelerde aynısı gerçekleşti. Ardından bize ArıKovanı ekibinden gelen bir bilgilendirme ile bütün projeleri 30 gün uzatmak istediklerini söylediler. Çünkü ayrılan bütçeyi kullanmak ve girişimlere destek vermek istediklerini belirttiler. Yani projeyi uzatma talebi bir tek bizim için değil platformdaki bütün projeler için olmuştur. Diğer projelerin zaman tünelinde de görebilirsiniz.

  İkinci olarak her kitlesel fonlama(kickstarter) projesi gibi bize verilen destekler de ilk günler ve son günlerde yükselişe geçti. Burada birçok paid acquisition da yaptık. Sonucunda başarılı bir yükseliş yakaladık. Yine ilk günlerde aradığımız kurumsal destek fonlarını, bir ayın sonunda ülkedeki durumlar da baz alınarak gönlü bol yardım etmek isteyen koca yürekli insanlara çevirdik. Bunu kavramamız ve sistemi çözmemiz bir ay aldı. Bu konuda bize çok yardım eden bir mentorumuz da oldu. (Bu cevabı yazarken ismini vermek için müsade almadığım için yazmadım) Hem kendi çabalarımız (100+ görüşme), hem mentorumuz sayesinde, hem de üyesi olduğum vakıflardan gelen bir network sonucunda çok değerli insanların sadece desteklerini değil gönüllerini de projeye koymuş olduk.

  Yine kampanya sayfamızda yazdığımız gibi Turkcell'in her desteği iki ile çarpmasının da hızlı yükselişte etkisi olduğunu düşünüyorum.

  Umarım sorularınıza cevap verebilmişimdir. Destekleriniz için çok teşekkür ederiz. İlk günden beri şeffaf bir yapı kurmaya çalıştığımız için bütün açıklığıyla anlatmak istedim.

  Sevgiler,