Oculus davasını kaybeden Facebook, 500 milyon dolar ceza ödeyecek

Oculus davasını kaybeden Facebook, 500 milyon dolar ceza ödeyecek

Sosyal ağ devi Facebook, Oculus davasında yarım milyar dolar cezaya çarptırıldı. Karardan memnun olmayan Facebook, temyize gidecek.

Özet geçecek olursam, Zenimax adlı bir şirket Oculus’un kendi teknolojisini kullandığı iddia etmişti. Bu teknoloji 'hırsızlığı' için de eski çalışanı John Carmack'ı (Oculus CTO’su) sorumlu tutmuştu. Almak istediği tazminat tutarı ise oplamda 6 milyar dolara kadar çıkıyordu. Ancak durum her iki tarafın da istediği gibi olmadı. Mahkeme Oculus'un Zenimax'ın teknolojisini çalmadığına ama John Carmack'ın gizli bir anlaşmayı ihlal ettiği sonucuna vardı. Bu sebeple de Facebook'a 500 milyon dolar ceza kesti ve cezanın kırılımı şu şekilde açıklandı;

  • Oculus, kurucu ortağı Palmer Luckey'ın imzaladığı gizlilik anlaşması nedeniyle Zenimax'a 200 milyon dolar ödeyecek.
  • Oculus ZeniMax'a telif hakkı ihlali nedeniyle 50 milyon dolar ve yanlış atama/yönlendirme nedeniyle 50 milyon dolar ödeyecek.
  • Oculus'un eski CEO'su Brendan Iribe ve Oculus kurucu ortağı Palmer Luckey yanlış yönlendirme nedeniyle sırasıyla 150 milyon dolar ve 50 milyon dolar ceza ödeyecek.

Hatırlarsanız geçen ay Facebook’un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg'in bu dava için ifade verdiğini paylaşmıştık. Zuckerberg, "Oculus ürünlerinin Oculus teknolojisi üzerinde geliştirildiğinden son derece eminiz. Bu oldukça yaygın bir durum, büyük bir iş duyuracak olduğunuzda birileri çıkar ve işin bir parçası olduğunu söyler. Mahkemedeki çoğu kişi gibi ben de ZeniMax'ı ilk kez duyuyorum." diyerek bu durumun Facebook'tan para koparmak için yapılabileceğine işaret etmişti.

Facebook çok hızlı satın alma yapmanın kurbanı mı?

Sürecin aslını elbette tam olarak bilemiyoruz. Ancak Mark Zuckerberg'in Facebook'un satın alma stratejilerinde söylediği 'hızlı satın almanın riskleri'nden birinin gerçekleştiğini söylemek sanırım yanlış olmaz. Zira Facebook Oculus'u satın alırken çok hızlı davranmış ve yatırım şartnamesini kabaca 1 haftada tamamlamıştı. Dolayısıyla Facebook bu süreci biraz daha uzatarak belki de bu konuda bir önlem alabilir veya satın alma yapmaktan vazgeçebilirdi.

Zuckerberg, söz konusu ifadesinde milyonlarca kişiyi sanal gerçeklik teknolojileriyle buluşturmak için önümüzdeki 10 yılda 3 milyar dolardan fazla yatırım yapabileceklerini söylemişti. Yeni açıklamasında ise bu yatırımın uzun bir süre kar getirmeyeceğini ifade ediyor. Son çeyrekte 8.81 milyar dolar gelir elde eden Facebook, yarım milyar dolar cezayla batırmayacaktır ama bu cezanın Facebook'u biraz düşünmeye sevk edeceğini pekâla söyleyebiliriz.

Görsel Kaynak: Depositphotos

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.