Otonom araçlar 2 milyon engelli bireye iş imkanı sağlayabilir
Dijital Sanayi

Otonom araçlar 2 milyon engelli bireye iş imkanı sağlayabilir

Kendi kendine hareket eden otonom araçların hayatımıza sağlayacağı katkıları listelemeye başlarsak uzun bir liste oluşacaktır. Bu listenin en başında sürüş sürecinden insanları çıkararak tamamen sıfırlamasa da insan kaynaklı hataları minimum seviyeye indirmesi ve bir çok hayatı kurtarması geliyor. Her iş kolunda olduğu gibi burada da faydalara farklı açılardan bakmak gerekiyor ve eğer sadece "insan hayatını kurtarma" açısından bakarsak bir çok farklı önemli noktayı kaçırabiliriz. Mesela milyonlarca engelli bireyin artık basit ulaşım ihtiyacını rahatlıkla çözebilmek gibi.

Yapılan bir araştırmaya göre engelli bireylerin otonom araçlar sayesinde temel ulaşım ihtiyaçlarını çözebilirse bu durum sadece Amerika'da yılda direkt ve dolaylı yoldan sağlık harcamalarında 19 milyar dolar tasarruf anlamına gelecek. Ayrıca otonom araçlar engelli bireylerin kısıtlı hareket imkanlarını fazlasıyla artırarak yaklaşık 2 milyon engelli bireyin iş sahibi olmasını sağlayabilir.

Otonom teknolojiler gelişirken engelli bireyleri düşünerek bazı düzenlemeler yapmak ve engelli bireylerin ihtiyaçlarını gidermeye özgü bazı politikaları önceden belirlenmeli ve geliştirmeler bu doğrultuda yapılmalı.

Yapılacak yasal düzenlemelerle yukarıda belirttiğim gibi milyarlarca dolar tasarruf sağlanması ve milyonlarca engelli bireye iş imkanı sağlamak için görme engelliler, işitme engelliler, fiziksel gelişim sorunları olanlar, tekerlekli sandalye kullananlar ve zihinsel engelli insanlara kadar her türlü engeli kapsayan düzenlemeler yapılmalı. Raporun tamamını incelediğimiz zaman otonom teknoloji yönetmeliğinin planlanması geliştirilmesinde yardımcı olacak çeşitli alanlar ayrıntılı olarak anlatılıyor. Rapordan bazı bölümler şöyle:

 • 4. seviye otonom araçlara sahip olduğumuz zaman ehliyet yasalarının engelli bireyleri kapsayacak şekilde düzenlenmesi önerisi. Çünkü 4. seviye otonom araçlar tamamen insan müdahalesi olmadan çalışabilecekler.
 • Otonom araçlara erişimi olamayacak seviyedeki yerleşik topluluklar için engelli ve yaşlı bireylerin ihtiyaçlarını çözebilecek otonom araç hizmetinin sağlanması önerisi.
 • Üreticilerin ve geliştiricilerin teknolojiyi engelliler için mümkün olduğunca erişilebilir hale getirmeleri için gerekli düzenlemelerin yapılması önerisi.
 • Otonom teknolojiler ile hayata daha fazla dahil olabilecek engelli bireylerin özgüvenlerini kazanabilmeleri ve kendilerini geliştirebilmeleri için gerekli ortamın sağlanmasına yönelik öneriler.

Teknolojiyi herkesin erişebileceği hale getirmek hem düzenleyici kuruluşlar için hem de üreticiler için büyük zorluklar içerecektir kuşkusuz fakat imkansız değildir. Otonom teknolojiler engelli bireyler de dahil toplumun tamamının hayatını ciddi bir şekilde etkileyecek. Önemli olan en baştan bu olumlu katkıyı herkes için sağlayabilecek düzenlemeleri yapmak. Bu hareketlilik, geleceğimize çok daha büyük faydalar sağlayabilir.

Yorumlar (5)
 1. Peki engelli olmayan kaç kişi işşiz kalacak. Ki bu otonom araçlar hiçbir zaman sürücüsüz kullanılamayacak belirli yollar dışında.

  1. Merhaba Hamit, bu konuda daha önce bir yazı paylaşmıştım. (Şuradan okuyabilirsin: https://webrazzi.com/2017/01/18/asil-problem-robot-teknolojisi-degil-de-is-dunyasinin-kendisi-olabilir-mi/) Robotik teknolojilerle beraber belki de şu anda pek de insancıl olmayan "iş dünyasının" değişmesi sağlanacak ve daha adil bir dünyaya doğru ilerleyeceğiz. Özetle bu sürecin nasıl işleyeceği tamamen bize bağlı. Umarım olumlu yönde işler.

 2. otonom olan herşeyin elbette iş imkanı sağlayacağı ortada ancak işsizliğe sebep olacağı oranların yanında ürettiği iş sahasının devede kulak kaldığı görünmektedir.

  1. Merhaba Ahmet, arka arkaya iki yorumda da benzer konuya değinildiği için aynı cevabı paylaşıyorum. :) İnsanların işsiz kalması tedirginliği üzerine bir araştırma paylaşmıştım. (Şuradan okuyabilirsin: https://webrazzi.com/2017/01/18/asil-problem-robot-teknolojisi-degil-de-is-dunyasinin-kendisi-olabilir-mi/) Robotik teknolojilerle beraber belki de şu anda pek de insancıl olmayan "iş dünyasının" değişmesi sağlanacak ve daha adil bir dünyaya doğru ilerleyeceğiz. Özetle bu sürecin nasıl işleyeceği tamamen bize bağlı. Umarım olumlu yönde işler.

   1. Burak robotları bende seviyorum otonom hale gelsin hatta çindeki fabrikalarda belki de çok sağlıksız şekilde çalıştırılan robot insan köleler ortadan kalkacak lakin senin de dediğin gibi sürecin bize bağlı olan kısmında pek te olumlu izlenim verecek şekilde cereyan etmiyor gelişmeler. Almanya da kurulan otonom fabrikalar yüzünden işten çıkartılanların sayısı ortada umarım seninde dediğin gibi işler.