2016'da yüzde 200 büyüyen Armut.com, 8 yeni ülkeye açılıyor
E-Ticaret

2016'da yüzde 200 büyüyen Armut.com, 8 yeni ülkeye açılıyor

Türkiye'nin en popüler hizmet alışverişi platformlarından Armut.com, yurt dışına açılıyor. 2016 performansı ve 2017 planlarıyla ilgili güncellemeleri paylaşan Armut.com, bu yıl sekiz yeni ülkeye açılma planını duyurdu.

Armut.com'un 2016 performansına dair paylaştığı veriler, girişimin büyümesine hızlı bir şekilde devam ettiğini gösteriyor. Armut.com, 2016'da talep sayısı ve ciro açısında yüzde 200 büyüyerek 812 bin 669 adet hizmet talebi aldığını belirtiyor. Kıyas için girişim, 2015'te yüzde 300 büyümüş ve toplam 400 binden fazla talep aldığını paylaşmıştı. Bizim hesaplamalarımıza göre Armut.com aldığı talep açısından 2016'da yüzde 100'ün üzerinde büyüme kaydetti. Girişim ciro rakamlarını henüz paylaşmıyor. Veriler Armut.com'un büyümesinin yavaşlayarak da olsa, devam ettiğini gösteriyor.

Armut.com'un bizimle paylaştığı diğer verilere göre, hizmetler için online pazar yeri, aylık ortalama 8 milyonu aşan sayfa ziyareti aldı. Artan talebe karşılık 2 binden fazla kategoride hizmet veren sayısı da yüzde 70 büyüyerek 137 bin 828'e ulaştı. 17 milyon tüketiciye dokunduğunu söyleyen Armut.com ekibi 70 kişiyi geçti ve platform 2016'da yüzde 98 müşteri memnuniyetine ulaştı. Armut.com gibi pazar yerlerinin uzun vadeli sürdürülebilirliğinde müşteri memnuniyeti, oldukça kritik bir faktör, zira hizmet alan müşterilerin platformu tekrar tekrar kullanmasını sağlıyor.

2016 yılında 17 milyon tekil ziyaretçi ve 87 milyon sayfa gösterimine ulaştığını söyleyen Armut.com, 2015 sonunda mobil uygulamalarını yayınlamıştı. Kullanıcılar ve hizmet verenler için ayrı olarak geliştirdiği mobil uygulamalar ile Armut, websitesine kıyasla iOS’ta yüzde 55, Android’de ise yüzde 14 daha çok kullanılmış.

Armut.com, 2017'de büyümesini yurt dışı açılımıyla hızlandırmak istiyor. Bu yıl sekiz yeni ülkede pazar yeri oluşturmayı planladığını duyuran Armut.com, bu ülkelerin hangileri olacağını henüz açıklamadı.

 

Yorumlar (6)
 1. Dilek Gömer Dilek Gömer

  Böyle diyorlarsa yakında kesin batarlar.

 2. Volkan Küçük Volkan Küçük

  Umarım planlarını gerçekleştirebilirler ancak ben pek inanmadım. Muhtemelen şu sıralar yatırımcı lazım :)

 3. Hangi ülkelerde bu servisi görebileceğiz?

 4. Hizmet alışverişi yani hizmet sunan ile talep eden arasındaki ilişkiyi yönetmek iş mantığında uçtan uca tam servis sunabilen kapasite de bir uygulama olmadığı için armut.com başarısı sadece aldığı yatırımlara bağlı gibi. Hizmet ilanı konusunda sahibinden bile normal ilanlardan ayırmasına rağmen henüz ilerleme kaydedemedi.

  Buradaki gelir modelleri hizmet satıcısının boğazına çökmek üzerine kurulu olduğu için, diğer yeni ülkelerde başarı şansına bakacağız. Zira teklif vermek için ücret ödemek zorundasınız, ama teklifinizi alıcı onaylar ise bir ücret daha ama bu satış gerçekleşse de gerçekleşmese de size kilitliyorlar. Yani müşteriler ile bu işin gerçekleşme yada gerçekleşmemesi sizin maliyetiniz oluyor. Ayrıca gittigidiyor satıcıları bile fiziki ürünler için alıcılardan random yorumlar alırken, hizmet satışında hizmetin değerlendirilmesi modeli çok zayıf gözüküyor.

  .

 5. Cevdet Halguner Cevdet Halguner

  Senior ürün yöneticisi mülakatına iki tıfıl yeni mezunu sokabilecek kadar amatörler. Bu kafayla işleri zor, global hedefler lafta kalır.

 6. kredi kartı kullanmayan insanlar hizmet alamıyorlar. sadece kredi kartı kabul ediyorlar önce bunu çözmeleri lazım.

  ben inanmıyorum freelance iş ve işçi bulma platformalarında geride kaldığı belli oluyor.

  daha yeni girişimciler vr onlar daha cazip biraz google da gezinme gerek