Galata İş Melekleri Vispera'ya 6,8 milyon dolar değerlemeyle yatırım yaptı

Galata İş Melekleri Vispera'ya 6,8 milyon dolar değerlemeyle yatırım yaptı

Türkiye'de 2016'da rekor kıran melek yatırımcılar, 2017'ye de hızlı başladılar. Perakende için görüş odaklı teknolojiler geliştiren Vispera'ya yatırım yapan Galata İş Melekleri (GBA), girişimin değerlemesini 6,8 milyon dolara çıkardı. Yatırım miktarı açıklanmadı ancak geçtiğimiz yılın en aktif yatırımcılarından Nevzat Aydın'ın tura katıldığı belirtiliyor.

Vispera, yenilikçi perakende deneyimini tasarlayan küresel hedefli bir girişim olarak 2014'te Prof. Dr. Aytül Erçil ve Dr. Ceyhun Burak Akgül tarafından kuruldu. İlk sekiz ayında görsel tanımaya dayalı perakende raf tanıma servisini geliştirip, kullanıma sunan girişim, bu servisiyle firmaların gerçek zamanlı olarak stok takibi yapmalarını sağlıyor. Vispera, geliştirdiği görsel tanıma servisinin, raf, soğutucu, dondurma kabini gibi perakende sergi alanlarına yerleştirilmiş ürünleri yüzde 99'u aşan bir doğrulukla tanıdığını iddia ediyor. Bu sayede perakendeci ve üretici firmalar, stok durumu, raf payı, marka payı, sergi uyumu gibi ölçütleri kolaylıkla ve hızlıca hesaplayabiliyor. Bu ölçütlerden hareketle firmaların mağaza içi operasyonlar ve pazarlama faaliyetleri optimize edilebiliyor.

Reyon, marka, miktar ve fiyat gibi bilgiler talep eden markalar bu bilgileri bugüne çoğunlukla manuel olarak elde ediyor. Vispera ise görüntü işleme ve yapay görme teknolojisi kullanarak sistemi otomatize ediyor. Vispera’nın süreci otomatize eden çözümü mobil, masaüstü ve bulut uygulamalarından oluşuyor. Görüntü toplama aşamasında Vispera’nın mobil uygulaması kullanılıyor. Bu görüntülerin işlenmesi ve ürün sayım verilerinin işlenmesi masaüstü görüntü işleme uygulamasıyla sağlanıyor ve güncel veriler görselleştirilip müşteriyle paylaşılıyor. Bulut tabanlı servis müşterinin bu verilere istediği anda istediği yerden erişmesini sağlıyor.

Bugün 11'i Ar-Ge personeli olmak üzere 21 çalışanı sahip Vispera'nın, Ar-Ge'ye verdiği önem GBA yatırımında etkili bir faktör olmuş. GBA üyesi Nevzat Aydın konuyla ilgili açıklamasında, "Vispera’nın her iki çalışanından birinin Ar-Ge personeli olması bu girişimin sunabileceği inovatif çözümler konusunda bizleri heyecanlandırıyor. Vispera’nın, Türkiye ve dünyada hayata geçirmeye başladığı görsel tanımaya dayalı perakende denetim projeleriyle hızla büyümeye devam edeceğine inancımız tam” diyor.

Vispera’nın Kurucu Ortaklarından Prof. Dr. Aytül Erçil, GBA’dan aldıkları yatırımı da kullanarak bu yıl 2016’da gerçekleştirdikleri pilot çalışmaları geniş çaplı projelere dönüştürmeyi, çalıştığıkları ürün kategorilerini genişletmeyi, uluslararası ortaklık ağlarını genişleterek çeşitli ülkelerde faaliyetlerini arttırmayı planladıklarını söylüyor. 2016'da pazarlama çalışmalarına başladığını belirten Vispera, ulusal ve uluslararası birçok firma ile pilot çalışmalar gerçekleştirdiğini not ediyor.

Vispera geçtiğimiz Kasım'da ABD merkezli Keiretsu Capital'dan 6,5 milyon dolar değerlemeyle yatırım almıştı. Galata İş Melekleri ise  2017 yılında 10 farklı girişime 4 milyon TL yatırım hedefini açıklamıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.