Vispera, ABD merkezli Keiretsu Capital'dan 6,5 milyon dolar değerlemeyle yatırım aldı

Vispera, ABD merkezli Keiretsu Capital'dan 6,5 milyon dolar değerlemeyle yatırım aldı

Perakende için görüş odaklı teknolojiler geliştiren Vispera, Keiretsu Melek Yatırım ağı aracılığıyla yeni bir yatırım turunu kapattı. Bu kez, ABD merkezli Keiretsu Capital fonundan yatırım aldığını duyuran Vispera, değerlemesini 6,5 milyon dolara çıkardı.

Yatırımın miktarı açıklanmadı ancak turla birlikte Keiretsu Forum Türkiye, Keiretsu Forum NorthWest Melek Yatırımcıları ve Keiretsu Capital aracılığı ile Vispera Bilgi Teknolojileri’ne 2016 yılı boyunca yapılan yatırım toplamda 750 bin doları geçti. Keiretsu Forum Türkiye’nin melek yatırımcı üyeleri geçtiğimiz Şubat'ta girişime 600 bin dolar yatırım yaptıklarını açıklamıştı.

Vispera, yenilikçi perakende deneyimini tasarlayan küresel hedefli bir girişim olarak yaklaşık bir yıl önce Prof. Dr. Aytül Erçil ve Dr. Ceyhun Burak Akgül tarafından kuruldu. Görüntü ve kalıp tanıma teknolojileri alanındaki çalışmalarını Sabancı Üniversitesi çatısı altında devam ettiren Prof. Erçil aynı zamanda bir seri girişimci. Daha önce Isra Vision Vistek’te danışman olarak yer alan Erçil, Robuslabs‘in da kurucu ortağı olarak görev almıştı. Vispera ise Erçil ve Akgül’ün görsel tanıma teknolojilerini perakendeye uyarlama hedefiyle kurduğu bir girişim ve imge işleme, yapay görme, görüntü tanıma istatiksel öğrenme ve veri madenciliği teknolojileri üzerinde çalışıyor. Vispera, hızlı tüketim ürünleri pazarında, perakende yönetimi, denetimi ve analiz için etkin çözümler sağlama iddiasında.

Girişim aldığı yatırımla birlikte yerli ve global perakende firmalarıyla iş birliklerini genişletmeye devam edecek. Vispera Bilgi Teknolojileri Kurucu Ortağı Prof. Dr. Aytül Erçil konuyla ilgili açıklamasında: "Üretici firmalar, perakende satış noktalarındaki ürünlerinin görünürlüklerini, raf paylarını, stok durumlarını ve yerleşimlerini hızlı, detaylı ve en önemlisi doğru bir şekilde takip edebilmek istiyor. Türkiye’de perakende sektörüne yönelik olarak ürün tanıma teknolojisini geliştiren ve uygulayan ilk ve tek firma olarak, sektörün bu ihtiyacına sunduğumuz teknolojik çözüm ile insana dayalı ve yüksek maliyetli geleneksel çözümleri rafa kaldırıyoruz.  Aldığımız bu yatırımın desteğiyle, Türkiye’nin ve dünyanın en önemli üretici firmalarıyla işbirliklerimizi artırarak devam ettireceğiz. Bizim için Türkiye’nin yatırım notunun düşürüldüğü bir dönemde uluslararası bir kuruluştan böyle bir yatırım almak, üstelik de Keiretsu Capital’in Amerika dışında yaptığı ilk yatırım olmak son derece gurur verici." diyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.