Snapchat genel merkezini Londra'ya taşıyor

Snapchat genel merkezini Londra'ya taşıyor

ABD'de olduğu kadar Avrupa'da da popüler olan Snapchat, genel merkezini İngiltere'ye taşıma kararı aldı. The Financial Times'ın paylaştığı bilgiye göre Snap, yani Snapchat'in bağlı olduğu şirket Londra'daki ofisini de genişletecek.

Google, Facebook ve Apple gibi teknoloji şirketlerinin vergi muafiyetleri için Dublin ve Dubai gibi yerlerde ofisler açmasına alışmıştık ancak Snapchat bu konuda da rakiplerinden biraz farklı davranıyor. Paylaşılan bilgilere göre şirket genel merkezini Londra olarak konumlandıracak. Birleşik Krallık'taki satışlar vergilendirme gerekçeleriyle diğer ülkelere yönlendirilmeyecek ve şirketin yerel bir ekibi veya ofisi bulunmayan ülkelerdeki satışlar da İngiltere üzerinden yapılacak.

75 kişilik ofisini genişletecek

Snapchat'in şu anda Londra'da 75 kişiye iş verdiği ve Soho'daki üç katlı bir ofisini ek bir binayla genişleteceği paylaşılıyor. İngiltere'deki şirketin (Snap Group Limited) genel müdürü Claire Valoti, Birleşik Krallık'ta günlük 10 milyondan fazla aktif kullanıcıları olduğunu paylaşıyor. Keza hem kullanıcı sayısı hem de yetenek anlamında İngiltere'nin önemli bir ülke olduğunun altını çiziyor.

Snapchat'in Birleşik Krallık'tan vergi konusunda özel bir ilgi görüp görmediği merak uyandıran bir durum. Farklı şirketlerin Snapchat'in bu adımını takip edip etmeyeceği de sorulması gereken sorulardan biri olabilir. Keza bu durum teknoloji şirketlerinin vergi ve yetenek anlamında sürekli yeni yerler arayacağını da düşündürüyor. Hatırlarsanız T.C. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de Twitter üzerinden Apple'ı Türkiye'ye davet etmek gibi dikkat çeken bir paylaşım yapmıştı. Türkiye'nin Avrupalı ve ABD'li şirketlere ev sahipliği yapması biraz zor olsa da en azından MENA için adımlar atılması mümkün gözüküyor.

Geçen yıl halka arz belgelerini Amerikan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na sunan Snapchat, 20-25 milyar dolar değerlemeyle halka arz olmayı hedefliyor. Bakalım Londra merkezli yeni harekat planı bu değerlemeyi nasıl etkileyecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.