Yeni yılda izlenmesi gereken teknoloji trendleri

Yeni yılda izlenmesi gereken teknoloji trendleri

2016, bir çok kişinin unutmayı tercih ettiği bir yıl olarak geride kaldı. Ancak 2016'da gündelik yaşantımıza, çalışma ve eğlence hayatımıza etki eden bir çok teknolojik atılım gerçekleşti. Sanal gerçeklik, 2016'da büyük bir çıkış yaptı ve telefonlarımızda yerini almayı başardı. Akıllı asistanlar cep telefonlarımızdan evlerimize taşındı ve akıllı ev teknolojileri, yıllarca denendikten sonra nihayet yaygınlaşarak yeni trendlerden biri haline gelmeyi başardı.

Peki yeni yılda teknoloji alanında bizleri neler bekliyor? 2017'de dünyayı değiştirmesi beklenen izlemekte olduğumuz sayısız teknolojik eğilim var. İşte onlardan en dikkat çekenleri.

Nesnelerin İnterneti

İlk kez 1999 yılında Kevin Ashton’ın bir şirket için hazırladığı sunumda kullanılan “Nesnelerin Interneti” kavramı, artan teknolojik gelişmelerle birlikte oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olmayı ve son zamanların yükselen trendlerinden biri haline gelmeyi başardı.

Evlerimizdeki buzdolabından, televizyon kumandasına kadar kullandığımız tüm cihaz ve eşyaların internet üzerinden birbirine bağlanmasını ve etkileşimde olmasını ön gören IoT, geçtiğimiz dönemde akıllı ev sistemlerinin temelini oluşturacak bir çok örnekle karşımıza çıktı.

Yapılan araştırmalara göre ise bugün IoT cihazlarının sayısının 10-11 milyar civarında olduğu tahmin ediliyor ve 2020 yılı itibariyle piyasada olması beklenen 5G teknolojisiyle birlikte bu rakamın 50 milyar cihaz seviyesine çıkması öngörülüyor. Öte yandan Google’ın Android Things, Amazon’un AWS IoT ve Microsoft'un da Azure IoT gibi geliştiricilere yeni geliştirmelerin önünü açacak servisler sunması da bu trendin önümüzdeki dönemde izlenmesi için gereken sebeplerden bir diğeri.

Yapay Zeka

Yapay zeka; makine öğrenimi, nöral ağlar, doğal dil işleme ve gerçek zamanlı doğruluk analizleri gibi alt başlıklarıyla geride bıraktığımız yılda kendine bir çok yeni kullanım alanı buldu. Özellikle Apple’ın Siri’yi tanıtmasından sonra cep telefonlarımızda yerini alan bu uygulamalar son senelerde gelişimi artan Google Home ve Amazon Echo gibi dijital asistanlarla birlikte evlerimizde de yer etmeye başladı.

2016 yılı yapay zeka adına akıllı dijital asistanlardan siber güvenliğe, akıllı evler ve hatta akıllı oyuncaklara kadar geniş bir yelpazede sektörler ve uygulamalar arasında yer almaya devam ettiği bir yılı geride bıraktı. Önümüzdeki yılda da basit rutin işlemleri yapay zekâya yaptırmanın pek çok işletme için mümkün hale gelmesi ve bu sektörde faaliyet gösteren girişimlerin daha fazla yatırım alması bekleniyor.

Chatbotlar

Ortaya çıkışı daha öncelere dayansa da chatbotlar özellikle geçtiğimiz sene Nisan ayında Facebook’un Messenger platformu için bu trendin önünü açmasıyla birlikte kullanımını oldukça arttırdı ve 34 binden fazla yeni chatbot piyasaya sürüldü.

İşletmelerin daha iyi ve çekici bir otomatik hizmet sunarken maliyetlerini azaltan bu yeni nesil mesajlaşma trendi, Viber’ın bankacılık operasyonlarını otomatize etmesi ve kolay sigorta poliçesi alımı sağlayan HeyRover örneklerinde olduğu gibi bir çok farklı sektörde ilk örneklerini gösterdi.

Chatbotlar; Kik, WeChat, Telegram ve iMessage gibi oyuncuların da pazarda etkisini hissettirmesiyle önümüzdeki dönemde takip edilmesi gereken trendlerden biri konumunda. Chatbotlar önümüzdeki dönemde de Microsoft'un QnA servislerini botlara dönüştüren servisinde olduğu gibi web ve mobilde kendine daha fazla yer bularak gelişimini sürdürecek gibi duruyor.

Blockchain

Dijital para birimi Bitcoin ile hayatımıza giren ve şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir dağıtık veri tabanı olarak tanımlayabileceğimiz Blockchain, Finans teknolojileri ve bankacılık sektörünü yakın gelecekte şekillendirmesi beklenen bir trend.

Dolandırıcılıkların ('fraud') önüne geçmesi ve merkezi bir denetime gereksinim duymadan merkezileştirilmiş bir platform olması sebebiyle bankacılık için oldukça önemli olsa da CB Insights öngörülerine göre bu durum aslında sadece bir başlangıç. Blockchain sayesinde firmalar yakın gelecekte online müzikten emlak piyasasına, enerji yönetiminden spora kadar oldukça geniş bir yelpazede kullanım alanı bulacak gibi görünüyor.

Bununla birlikte geçtiğimiz dönemde bu teknolojiye gösterilen ilgi her ne kadar fazla olsa da blockchain tabanlı girişimlerin çoğu alfa veya beta aşamalarında karşımıza çıktı. Bu sene özellikle Bitcoin’in de yeni yıla büyük bir sıçramayla girdiği göz önünde bulundurulursa Blockchain ve bu teknolojiyi kullanan girişimlerin önümüzdeki dönemde sayıca artması kuvvetle muhtemel.

Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik (VR/AR)

Sanal gerçeklik (VR) ve arttırılmuş gerçeklik (AR), bireylerin birbirleriyle etkileşime geçme biçimlerini ve kapsamlı bir ortam yaratan yazılım sistemleri ile dönüşümünü sağlıyor. VR, mobil cihazların 360 derece videoları desteklemesi ve gelişmiş grafik kartları gibi teknolojik gelişmeler sonucunda eğitim, alışveriş, sağlık, sanat ve turizm gibi sektörlerde kullanım buldu. Gerçek ve sanal dünyanın harmanlanmasını sağlayan AR içinde yaşadığımız dünyadaki bilgilerin bir araç vasıtasıyla elde edilen görüntü ve/veya bilgilerle bir araya getirilerek bir amaç için zenginleştirilmesi anlamına geliyor.

Pokémon Go'nun 2016'da bizlere gösterdiği gibi, iyi tasarlanmış artırılmış gerçeklik oyunları için oldukça yüksek bir talep ve iştah söz konusu. Microsoft Hololens, Google DayDream View ve Oculus gibi örnekleriyle sanal dünyayla gerçek dünya arasında köprü görevi gören bu trend de yeni yılda yeni ve gelişmiş örnekleriyle büyümeye devam edecek gibi duruyor.

3 boyutlu yazıcılar

3 boyutlu yazıcılar, son kullanıcı tarafında henüz 3-4 senedir etkisini arttıran bir trend konumunda. Özellikle endüstriyel tasarımda devrim niteliğinde bir gelişme yaratan bu teknoloji, fabrikasyon üretimden kendin yap modeline geçişi ve bir ürünün prototipini kolayca üretmeyi sağlıyor. 3D yazıcıların uygulamaları da oldukça geniş. Öyle ki bu yazıcılar otomotivden yemek sektörüne kadar bir çok farklı sektöre hizmet sağlayıcı konumunda. Medikal dünyasında da büyük gelişmeler yaratan bu teknoloji sayesinde 3boyutlu yazıcıdan çıkan uzuvlar ve organlar görmek mümkün hale gelmiş durumda.

Son yıllara göre her sene fiyatlarda azalma yaşanmasıyla birlikte yakın gelecekte evlerde daha çok yazıcı görmemiz oldukça mümkün. Öte yandan ismi henüz duyulmaya başlayan ve üretim tamamlandıktan sonra önceden belirlenen koşullara göre değişim gösterebilme özelliği verebilen 4boyutlu yazıcılar da bu trendin gelişimini sürdürerek farklı boyutlara taşınacağının bir göstergesi.

Bu trendler dışında kalan ve yine önümüzdeki dönemde adını sıkça duyacağımız diğer teknolojik gelişmelerin ise giyilebilir teknoloji, siber güvenlik ve gizlilik, sürücüsüz otonom araçlar ve güneş enerjili sistemler alanlarında olacağını düşünüyorum. Yazının başında da bahsettiğim gibi burada yer alan trendler 2017 teknoloji dünyasını şekillendirmesi beklenenlerden en çok dikkat çekenleri. Bu trendler dışında yeni yılda karşımıza çıkacağını düşündüğünüz diğer teknolojik trendler sizce hangileri?

Görsel Kaynak: Deposit Photos

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.