Mobil bankacılık uygulaması Monese, göçmenlerin banka hesabı açmasını kolaylaştırıyor
Mobil

Mobil bankacılık uygulaması Monese, göçmenlerin banka hesabı açmasını kolaylaştırıyor

Finansal teknoloji girişimleri hem nakitsiz geleceğe daha hızlı ulaşmamızı hem bir banka hesabı olmamızı giderek kolaylaştırıyor. İngiltere merkezli Monese de bu uygulamalardan biri ve özellikle göçmenler ve vatandaşı olmadığı bir ülkede yaşayanları yakalamak istiyor.

Monese'nin Android ve iOS uygulamalarıyla 3 dakikadan daha kısa süre hesap açmak mümkün. Bu sayede kullanıcılar bir banka hesap numarası, düşük maliyetli para transferi imkanı ve Visa etiketli banka kartına sahip olabiliyor. Dolayısıyla hesaplarında farklı para birimlerinde nakit birikimi de yapabiliyor.

Daha önce Smartcap ve Seedcamp gibi yatırımcılardan 5,8 milyon dolar yatırım alan Monese, A serisi yatırım turunda 10 milyon dolarlık bir yatırım almış. Anthemis Exponential Ventures, STE capital ve Korea Investment Partners'ın desteklediği A serisi yatırım turuna mevcut yatırımcılar Smartcap ve Seedcamp de katılmayı ihmal etmemiş.

Korea Investment Partners'ın Monese'ye yatırım yapmasının iki önemli tarafı var. KIP, kısa süre önce Kore'nin ilk internet tabanlı bankası Kakao Bank'a yatırım yaptığı gibi Monese yatırımıyla da Avrupa'daki ilk yatırımına imza atmış. Yani görünen o ki Monese'nin yakaladığı çizgi Korelilerin ilgisini çekmeyi başarmış.

Hali hazırda AB içinde yaşayan 18 yaşını doldurmuş kişiler vatandaşlığı önemli olmaksızın Monese'de hesap açabiliyor. Paylaşılan bilgilere göre Monese'nin şu anda 179 farklı ülke vatandaşından 40 bin kullanıcısı var ve Monese Eylül 2015'ten bu yana 1,8 milyon işleme ve 150 milyon sterlinin akışına aracılık etmiş.

Bu arada Monese, yeni yılda farklı bir gelir modeline geçiş yapmış ve neredeyse tüm hizmetleri için hesap başına aylık 4,95 sterlin gibi bir ücret almaya başlamış. Tabi bu planın kalıcı olacağının da bir garantisi yok.

Yorumlar (6)
 1. Ahmet Ahmet

  Maalesef Turkiye'den hesap acamiyorsunuz

 2. Bulent Korcan Bulent Korcan

  "Can I open an account without a UK address?

  Yes! That's what Monese is all about. We welcome all EEA residents, so you don't need to live in the UK to get an account with us."

  179 ulke ha?

  habercilik yaptiginizi saniyorsunuz

  1. Bulent Korcan Bulent Korcan

   If you're at least 18 years old and live in the European Economic Area (EEA), you can open an account with us, regardless of your citizenship or financial history. Yes, you read that right - all EEA residents are welcome!

  2. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Techcrunch'ta paylaşılan bilgi o yönde. Ama bu 179 ülkeden hesap açılabileceği anlamına gelmiyor. Yine de Birleşik Krallık'taki farklı milletlerden insanların hesap açtığını anlıyorum ben. Yine de o noktaya açıklık getirdim şimdi.

   1. Musab Musab

    Yine de şahlanıyor aman kolbaşının yandım da kır atı . Yine de sizin habercilik değil tercümanlık yaptığınızı anlıyorum ben . İngilizce bilenler boşuna bizi takip etmesin Techcrunch'tan okusunlar direk mi diyorsunuz yoksa ?

 3. İngiltere merkezli Monese de bu uygulamalardan biri ve özellikle göçmenler ve vatandaşı olmadığı bir ülkede yaşayanları yakalamak istiyor. .....benim anlamadigim yer .kacak durumunda olan gocmenler acarsa bu banka hesebini yakayi elle verecek.