Almanya yeni yıl hediyesi olarak ücretsiz enerji veriyor

Almanya yeni yıl hediyesi olarak ücretsiz enerji veriyor

Almanya, rüzgar enerjisini en iyi kullanan ülkelerden biri. Bazı dönemlerde elde edilen enerji o kadar fazla oluyor ki bu enerji şebekeye gönderildiğinde halka ücretsiz elektrik verecek seviyeye geliyorlar.

Noel ve yılbaşı dönemi bu yıl da benzer bir olaya şahitlik edecek gibi görünüyor. Tabi bunun tek nedeni rüzgar enerjisinden elde edilen enerjinin artması değil. Noel tatili dolayısıyla ailelerini ziyarete giden vatandaşlar, fabrikaların çalışmaması ve bu yılın sıcaklık olarak diğer senelere oranlar çok daha iyi seviyede olması gibi nedenler de üretilen enerjinin elde kalması anlamına geliyor. Durum böyle olunca da tatil döneminde üretilen enerji, harcanandan çok fazla olunca hükümet bunu faturalara indirim olarak yansıtıyor.

germany-wind-power-christmas-1020x610

Bloomberg'in haberine göre ücretsiz elektrik verilmesinin bir nedeni de rüzgar enerjisinden elde edilen enerjiyi dengelemek her zaman kolay olmayabiliyor. Bu nedenle de kullanıcıları harcamaya teşvik etmek için indirime gidilmesi gerekiyor ki bu enerji şebekeden çıksın. Aksi takdirde üreticiler santralleri bir süreliğine kapatmak zorunda bile kalabilirler. Yani yapılan şey karşılıklı fayda sağlıyor.

Bu durum ilk defa yaşanmıyor. Son 4 yıldır özellikle noel dönemlerinde Almanya'da vatandaşların harcadığı enerjinin bir miktarı ücretsiz oluyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini bir kez daha açık ve net bir şekilde görmüş oluyoruz.

Son günlerde ülkemizde yaşanan elektrik kesintilerinin rüzgar ve fırtına sebebiyle olduğunu düşünecek olursak aslında elektrik kesintisi değil de ücretsize varacak seviyede enerji üretimi olacağını tahmin edebilirdik. Tabi o oranda rüzgar türbini yatırımı yapmış olsaydık.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.