Uber'den Türkiye'de korsan taşımacılık yaptığı iddialarına karşı açıklama geldi
Mobil

Uber'den Türkiye'de korsan taşımacılık yaptığı iddialarına karşı açıklama geldi

Uber'in Türkiye'de korsan taşımacılık yaptığı iddialarına yönelik beklenen cevap geldi. Bugün basında geniş yankı bulan Emniyet Genel Müdürlüğü talimatıyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Uber, “korsan taşımacılık yapan ulaşım seçeneklerini bulmaya hizmet ettiği", “yasal olmadığı” ve bu konuda “emniyetten Uber özelinde bir talimat olduğu” iddialarına tamamen karşı çıkıyor.

"Öncelikle belirtmeliyiz ki Uber bir taşımacılık firması değildir. Yolcularla sürücüleri buluşturan bir global teknoloji şirketidir ve Türkiye'de tamamen yasal bir zeminde hareket etmektedir" diyen Uber, Türkiye'de faaliyetlerinin illegal olmadığının altını bir kez daha altını çiziyor.

Dünyanın her yerinde şehirlere ekonomik katma değer ve teknolojik inovasyon sağlayabilmek için bakanlık ve belediyeler ile iş birliği içerisinde çalıştığını söyleyen Uber, Türkiye’ye ve Türkiye’deki operasyonlarına da sonuna kadar bağlı olduğunu not ediyor. Şirketin Türkiye'de yasal zeminde olmadığı yönündeki iddialara karşı 10 maddelik savunması şu şekilde:

 • Türkiye’de iş ortaklarımızın ve araçlarının yasal bir zeminde ulaşım hizmeti sunabilmeleri için gerekli lisansları mevcuttur. Uber teknolojisini kullanıyor olmak yasaldır. Sürücü iş ortaklarımızın ve yolcularımızın her zaman yanındayız ve onları desteklemeye devam edeceğiz.
 • Türkiye’de teknoloji hizmetimiz, yolcularla lisanslı uberXL ve taksi ürünlerimizi buluşturarak hizmete aynı şekilde devam etmektedir ve edecektir.
 • Emniyetin gönderdiği talimat, belgesiz olarak taşımacılık yapan araçlar için geçerlidir ve bu şartlarda Uber sistemini kullanan araçları kapsamamaktadır. Uber, sürücülerin uygulamayı kullanmaya başlamalarından önce gerekli lisanslara ve sigortalara sahip olup olmadığını kontrol eder. Uber uygulamasını kullanan her araç İstanbul’da yasal ulaşım hizmeti vermek için lisanslıdır.
 • Nitekim talimatta hiçbir şekilde "Uber" ismi dahi geçmemektedir.
 • Talimatın asıl içeriği bugüne kadar bir ceza yöntemi olan araçların trafikten men işleminin yanlış uygulanmasının düzeltilmesine ilişkin açıklayıcı bir niteliktedir.
 • Emniyetten gönderilen talimatta yolculara yönelik olarak her hangi bir yaptırım ya da para cezası uygulamasının hayata geçirilmesi gerektiğine dair bir madde yer almamaktadır.
 • Öte yandan Anayasa Mahkemesi kararı, araçların bağlanmasına ve para cezalarına sebep olan ilgili yasanın bazı maddeleri iptal edilmektedir.
 • İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı’nın haberde yer alan "Taksiciler plaka alıp vergi ödüyor, uygulamanın hesapları Hollanda bankalarıyla çalıştığı için hiçbir şekilde vergi ödenmiyor" beyanı doğruları yansıtmamaktadır. Uber gerekli tüm vergilerini ödemektedir. Uber uygulaması sayesinde kullanıcılar ulaşım sağlayıcılara nakit veya kredi kartı ile ödeme yapabiliyorlar.
 • Paris'te Uber uygulamasının yasadışı olması ve Uber hizmetlerinin durdurulması gibi bir durum söz konusu değildir. Aksine, Paris Uber'in en çok kullanıldığı şehirlerin başında gelmektedir. Londra’dan İstanbul’a Avrupa kıtasında bir sürü şehirde Uber sevilerek kullanılmaktadır.
 • Uber'in Türkiye ürünleri arasında sadece lüks taşımacılık seçeneği değil, aynı zamanda uberTaksi servisi ile sarı ticari taksilerle yolculuk seçeneği de sunulmaktadır. Bu doğrultuda Uber’in taksicilerden pay alması gibi bir durum söz konusu değildir, aksine onların hayatını kolaylaştıran ve ek kazanç sağlayan bir uygulamadır.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (25)
 1. Müthiş bir ülkeye dönüştük müthiş!!

 2. Halil Cavdar Halil Cavdar

  Bu eski bir haber değil miydi? "über e ceza" başlığında önce yolculara ceza kesildi, sonra über açıklama yaptı şeklinde tek bir haberde yer alıyordu zaten? dün ceza bugün daha yeni açıklama yapmış gibi aksettirmek nedir? Girişim platformu olduğunuzu unutmayın, haberci kafasında başlıklar, öyle merak etsinler, şöyle heyecanlansınlar zihniyetinden çıkın.

  Bunu yayınlamayacağınızı biliyorum, moderatörler bunu okusun, reddetsin eğer içerde düzgün bir sisteminiz varsa zaten reddedilen yorumları sorgulayan birileri vardır yüksek mercii den. Sözüm size.

  Özgün olun, sağdan soldan yolla makaleni basalım havasına bürünmeyin..

  1. Uber açıklamasını 27 Aralık akşamı saat 7'de doğrudan bizimle paylaştı. Bilginize.

  2. halil sakin ol şampiyon

 3. Vergisini ödemiyorsa YASAL değildir.... Bu kadar basit ve devlet vergi ödeyen mükellefini korumak zorundadır.

  1. Sonra neden Apple,Google Türkiye'ye yatırım yapmıyor.Adamlar keriz mi?Bir Kayyum atarlar şirkete çökerler.

   1. Yerden gokyuzune kadar haklisin

   2. Uber İspanya, Belçika, Romanya, Hollanda, İtalya ve Almanya dahil birçok ülkede bazı şehirlerde yasaklandı zamanında. Bunlar da mı kayyum atadılar, söylediklerinizin konu ile ne alakası var, devlete ihanet eden babam olsa şirketine kayyum atasınlar, lafı eveleyip geveleyip sırf yorum yazmak için yorum yazmayın lütfen

  2. Ali Tuzunkan Ali Tuzunkan

   vergilerini ödedikleri yazıyor açıklamada. keşke okuması olmayanların yorum yapması da yasal olmasa.

  3. Alicengiz Alicengiz

   siz taksilerin veya dolmuşların vergi ödediğini mi düşünüyorsunuz acaba?Kredi kartı, banka kartı kullanılan işlemler takip edilebildiği için vergi ve diğer konularda da çözümü bulunur.

 4. Uber İstanbul'da olmazsa olmazdır. Sarı taksilerden nefret ediyorum.

 5. Mustafa Mustafa

  Bitaksi lobby faal..! Think big.

 6. Talat Saltuğ Talat Saltuğ

  Tamamen safsata bir açıklama, dişe dokunur hiç bir somut delil ve bilgi yok. Yok Katma Değer sağlıyoruz, yok Uber yazmıyor, yok vergi ödemiyoruz iddiaları doğru değil, yok hayatı kolaylaştırır vs vs vs. Saçma sapan bir açıklama. Bu artistlikle yırtacaklarını sanmıyorum. Türkiye'de oturmuş bir taksicilik sistemi var. Yeniliklere kapalı değiliz ama bu tarz gelişmeler devlet tarafından kökünden ele alınarak bir bütün olarak değerlendirilmeli. Baştan yorumlanmalı. Yoksa biz yaptık, bize iyi oldu mantığıyla Türkiye'de iş yapılmaz. İstanbul'da bir taksi plakasının, bir durak sırasının kaç para olduğunu biliyor musun sen. Öyleyse ben de otobüs firması kurayım. Üsküdar Kadıköy çalıştırayım. Gubertirler adamı.

  1. Saltuk Tatlıtuğ Saltuk Tatlıtuğ

   Sizinkisi çok güzel açıklama somut delil ve bilgi kaynıyor. Hatta emniyet açıklamasının orjinal örneğini koyup işte delil demişsiniz bravo. 1.7 milyonluk taksi plakasının sahipleri de şoförler değil mi, rant kapısına dönmemiş bu iş kesinlikle. Siz kurmazsanız yarın Üsküdar-Kadıköy taşıma sorununu medeni şekilde çözen başka biri çıkar üzülmeyin. Zaten her tarafından ayrı ses gelen en alt model taksilere binmek fazlasıyla işinizi görmektedir. Birden kendimi sorguladım ya, neden ben VIP döşemeli lüks Alman yapımı araçlarla seyahat ediyorum ki, doğrusu sizin dedikleriniz.

  2. sizin gibi sığ kafalılar olduğu sürece bu ülke hiç bir zaman gelişemeyecektir.

  3. Okuduğumuzu anlamıyoruz araştırması vardı onu hatırlattı.Diyorlar ki yasal zemin altında hizmet veriyoruz.

   ... Uber uygulamasını kullanan her araç İstanbul’da yasal ulaşım hizmeti vermek için lisanslıdır

 7. Ahmet Ziyal Ahmet Ziyal

  Hangi taksici vergisini ödüyor acaba, üç kuruş götürü bir vergi dışında ekonomiye ne katkıları var. Serseri kılıklı, pis kokan, İstanbul'u bilmeyen şoförler. İçi yağ pas içinde arabalar. Kaç kere kokudan kafamı camdan çıkarıp yolculuk etmek zorunda kaldım. Yağmur yağdı mı hiçbiri ortada kalmaz, gidilecek yeri beğenmezler. İsteyen yine bunlara binsin, isteyen de ekstra ücretini ödeyip daha düzgün araçlar ile seyahat etsin. Gelişimin önüne geçemezler, ya kendilerini düzeltecekler ya da yok olup gidecekler.

 8. Her ne kadar Uber'in gitmesini istemesem de tamamen illegal bir operasyon yürüttükleri bariz: tarifeli taşımacılığı taksiden başka kimse yapamaz. Bu ülkede kanun var hukuk var, bir sektörü hiç bir regülasyon dinlemeden dağıtmak suçtur. Umarım gereği yapılır.

 9. 10 madde sıralamaış, elle tutulur şu kanun maddesine uyduk gibi kesinlik yok. kalan 9 madde trende uymak için yazılmış sanki uber seçmek için 10 madde olsun demek için.

 10. Kısa mesafe gitmeyen, yağmurlu havalarda ortalıkta görünmeyen, zor bir durumda (mesela AHL saldırısı gibi) utanmadan bir kaç 100 $'dan ağzını açan, ekseriyası hapçı, uyuşturucu bağımlısı tekinsiz tiplere taş koyuyor diye mi Uber'e karşı çıkılıyor?

  1. taksicilerin AHL saldırısında taksi ücretini 100 TL den başlatması doğru değil ama uber bunu uygulamasında zaten yapıyor. peak saatlerde fiyat 5 e katlanabiliyor, arada bir fark göremedim

 11. Bi kere sadece uber kullanmayı düşündüm ama o günde vazgeçtim. bana o güveni vermedi. ne öyle siyah mafya aracı gibi arabalar. sarı taksilerden bende nefret ediyorum onlara alternatif şart ama bu uber mı olur onu bilemem işte.

 12. Erdoğan Bulut Erdoğan Bulut

  Birkaç kişi Uber'i sevmiyor diye, ki Uber'i bitirmek isteyenler de aynı tayfa, Uber'e haksızca bu şekilde davranılması asıl suçtur. Ben de sarı taksileri sevmiyorum. Hadi onlar da çalışmasın, yasaklansın o zaman.

 13. it ürür kervan yürür arkadaşlar ya vergisine tüm yasal şartlara uyacak çalışmaya devam edecek yada bitecek.

 14. Yiğit Yiğit

  maalesef bizde küresel işler böyle karşılık buluyor

  http://www.haberligunler.com/emniyet-teskilatindan-81-ile-uber-talimati-geldi-7121-haber