Reklam engelleyici analiz aracı Admiral'a göre yayıncılar her ay 3,45 milyar dolar kaybediyor
Dijital

Reklam engelleyici analiz aracı Admiral'a göre yayıncılar her ay 3,45 milyar dolar kaybediyor

Reklam engelleyiciler internet dünyası için en ciddi icatlardan biri oldu. Gelişmiş reklam engelleyici analitiği Admiral, bu etkiyi rakamlarla gözler önüne seriyor ve kendine göre bir çözüm vadediyor.

Admiral, reklam engelleyici yazılım ve eklentilerin performansını ölçümleyen bir analitik aracı. Kendini bu alanda "gezegenin en iyisi" olarak tanıtan girişim, reklam engelleyicilerin yayıncılara ne kadar gelir kaybettirdiğini sitesindeki canlı sayaçla yayınlıyor.

Bu sayaca göre reklam engelleyiciler, yazıyı yazdığım dakikalarda yayıncıların toplam 105,986 milyar kazanmasına mani olmuş. Her saniye 1,313 dolar reklam geliri reklam engelleyici filtresine takılıyor ve bu rakam aylık 3,45 milyar doları buluyor.

adblock-reklam-engelleme Admiral, hem Wordpress eklentisi hem de DFP entegrasyonuyla yayıncıların reklam engelleyicilerden ne kadar etkilendiğini görmesine imkan tanıyor. Admiral, bununla da kalmıyor reklam engellemeleri nedeniyle kazanılamayan gelirin telafi edilmesi için farklı seçenekler sunuyor. Analitik tarafını ücretsiz olarak sunan girişim, gelir dönüşümünü sağlayacak ek özellikler için ücret talep ediyor.

Bu yılın ocak ayında Mosley Ventures, Birchmere Ventures, Gulfshore Capital ve çeşitli yatırımcılardan 2,5 milyon dolar tohum yatırımı alan girişim, iş ortakları edinerek de büyümesini sürdürmek istiyor. Dahası yayıncıları reklam engelleyicilere karşı birlikte hareket etmeye çağırıyor.

Admiral'ın bu yaraya bir merhem olup olmayacağı muallak ama bu dikeyin 2017'de de gündemde olacağı rahatlıkla söyleyebiliriz. Dilerseniz reklam engelleme yazılımlarının hukuksal yorumuna göz atabilir, bu eklentilerin kullanıldığına dair bir fikir veren son yazımıza göz atabilirsiniz.

adblocker-rakam

Yorumlar (4)
  1. Enesozdemir16 Enesozdemir16

    youtube acaba add block olmasa kullanırmıydım diyorum çok saçma geliyor add blocksuz şahsen

  2. reklam engelleyici kullanmadan internet kullanmak mümkün mü? reklam içinde reklam gömülü, bir butona tıklarsın 10 sekme reklam açılır, internet yavaşlar, fanlar tam gaz çalışmaya başlar. sonra da niye böyle oluyor

  3. Saffet Ç. Saffet Ç.

    Reklam adabı olsa engellemeye gerek olmazdı. Bir haber sitesinde reklamların arasından yazıyı bulmak bayağı yetenek istiyor. İşin cılkı çıkmış durumda yani. Açıkçası bu kadar rahatsız edici olmasa gerek duymadım.

  4. aynen asıl sıkıntı reklam yayınalama adabına uyulmaması yoksa makul reklama kimsenin birşey dediği yok. Malesef tık reklamcılığı tüm haber, oyun ve film sitelerinde ayyuka çıkmış vaziyette.