Reklam engelleme yazılımlarının kullanımı azalıyor mu?

Reklam engelleme yazılımlarının kullanımı azalıyor mu?

Reklam engelleme yazılımlarının yayıncılar ve dijital reklamcılık pazarı için oldukça önemli bir unsur olduğu malum. Dolayısıyla artık reklam engelleme yazılımlarını engellemek gibi yöntemler de sıkça seslendirilmeye başladı. Bu açılımlar mı etkili oldu bilinmez, reklam engelleyici kullanımının en yaygın olduğu Avrupa ülkelerinden biri olan Almanya'da işler tersine gitmeye başladı gibi.

Bundesverband Digitale Wirtschaft (BVDW) ve Online-Vermarkterkreis (OVK) tarafından paylaşılan bilgilere göre Almanya'daki reklam engelleyici kullanan masaüstü internet kullanıcılarının sayısı, daha doğrusu reklam engelleyicilerle görüntülenen sayfaların oranı giderek azalıyor.

2015'in sonunda yüzde 21,5 olan oran son 3 çeyrektir düşüyor ve yılın ilk çeyreğinde yüzde 20,1, ikinci çeyrekte yüzde 19,4, üçüncü çeyrekte ise yüzde 19,1'e kadar gerilemiş. Almanya'da reklam engelleyici kullanımının azaldığına delalet eden bu sonuçlar her ne kadar gerileme hızı düşse de 3 çeyrektir devam etmesi bakımından önemli.

adblock-reklam-engelleme

Diğer yandan Almanya'nın reklam engelleyici kullanımının en yaygın olduğu Avrupa ülkelerinden biri olması gibi bir gerçek var. Adobe Digital Insights'ın 2016 ikinci çeyrek araştırmasına göre reklam engelleyici kullanımında İsveç yüzde 28 ile ilk sırada gelirken, ikinci sırayı yüzde 27 ile Almanya alıyor. Dolayısıyla Almanya gibi reklamlar konusunda katı olan bir ülkede başlayan bu gerileme diğer ülkeler için de umutların yeşermesi anlamını taşıyor.

Hatırlatmak gerekirse AdBlock Plus ile Facebook arasındaki karşılıklı atışmalar bu işin internet şirketleri için ciddi bir mesele haline geldiğini ortaya koymuştu. Önümüzdeki dönemde bu dikeyde nelerin değişeceği gerçekten ciddi bir muamma ama karşılıklı rekabetin durmadan devam edeceğini bir o kadar net.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.