Microsoft yapay zeka tabanlı botunu Kik Messenger'a eklendi

Microsoft yapay zeka tabanlı botunu Kik Messenger'a eklendi

Microsoft, yapay zeka alanındaki hünerlerini şimdi de yeni sohbet botu (chatbot) Zo.ai ile ortaya koyuyor. Şimdilik Kik Messenger üzerinden kısıtlı şekilde diyalog kurulabilen Zo, önümüzdeki dönemde farklı uygulamalara sıçrayabilir.

Akıllı asistan dikeyinde Cortana ile varlığını gösteren Microsoft, sohbet botu olarak daha önce de Tay.ai ile bir çıkış yapmıştı. Fakat bilhassa Twitter'da 'gördüğü tacizler' nedeniyle ömrü pek uzun ömürlü olmamıştı. Snapchat, Kik ve GroupMe üzerinde de kullanılabilen Tay bize insanların bir yapay zeka botunu nasıl kötü yöne sevkedebileceğini de göstermişti.

Microsoft'un yeni denemesi olan Zo ise bu bakımdan daha güvenli bir adımla sahneye çıkıyor. Kik Messenger içinde kullanılabilen Zo, henüz test sürümüyle ve belli alanlardaki sorulara yanıt veriyor. En azından 'politikadan' uzak durduğunu söyleniyor.

Kik üzerindeki testler belli bir noktaya geldikten sonra Zo'nun farklı uygulamalara (Microsoft'un olsun veya olmasın) geçiş yapması pekala mümkün. Microsoft henüz bu konuda net bir yanıt vermiyor ama bu dikeydeki olasılıklardan heyecan duyduğunu söylüyor. Şirket şimdilik karşılıklı konuşma kabiliyetini gelişmiş bir seviyeye çekmek istiyor.

sohbet-botu-microsoftKendi bot programlarını sunan şirketlerden Microsoft 45 bin, Facebook ise 34 bin geliştiriciye ulaştığını Ekim ayında paylaşmıştı. Microsoft, Zo'dan önce 2014'te Xiaoice ve 2015'te Rinna adlı sohbet botlarını da tanıtmış ama Çin ve Japonya pazarına dönük olduğu için pek de gündemimize gelmemişti.

Microsoft'un Yapay Zeka Araştırma (AI-Research) Birimi, Microsoft Başkan Yardımcısı Harry Shum liderliğinde yönetiliyor ve hiç şüphe yok ki şirket bu alanda sadece Windows üzerinde değil, Android ve iOs platformlarına da sızmak istiyor. Bakalım ilerleyen dönemde sohbet botu geliştirme konusunda kim daha başarılı olacak...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.