Çiçeksepeti dört koldan yurt dışına açıldı; hedef dünya liderliği
E-Ticaret

Çiçeksepeti dört koldan yurt dışına açıldı; hedef dünya liderliği

Çiçeksepeti'nin kurucusu ve CEO'su Emre Aydın'ı en iyi tanımlayan vasıflardan biri de cesaret. Yemeksepeti'ne rakip olmak gibi kulağa radikal gelen bir hedefle Bolbol'u kuran Aydın, çok daha iddialı bir vizyonla geri döndü. Çiçeksepeti'nin küresel açılımını gerçekleştiren Aydın, bu kez dünyanın en büyük online hediye mağazasını kurmayı hedefliyor.

2006 yılında faaliyete başlayan ve bugün Türkiye'nin en büyük online çiçek sipariş girişimi olan Çiçeksepeti, SimilarWeb verilerine göre, çiçek kategorisinde dünyanın en çok ziyaretçi alan e-ticaret sitesi aynı zamanda. "Türkiye'nin dünyanın en zengin veya romantik ülkesi olmadığını düşündüğümüzde, burada bir başarı ve disruption hikayesi olduğu açık" diyor Emre Aydın ve ekliyor: "Bu başarıyı dünyada tekrarlayıp, dünyanın en büyük hediye şirketi olmak ana temamız ve inandığımız şey".

similarweb-ciceksepeti

SimilarWeb verilerine göre Çiçeksepeti, ABD'deki muadili ve alanında öncü 1-800-FLOWERS'dan bile daha çok ilgi görüyor. 1-800-FLOWERS 1996'da halka açılmış ve 2014'te gurme yiyecek hediyeleri hazırlayan Harry&David'i 142.5 milyon dolara satın almıştı.  New York merkezli girişim ABD pazarı öncelikli ve küreselleşme bugüne kadar planları arasında yer almadı. İlginç bir şekilde çiçek ve hediyelikler dikeyinde küresel pazar tamamiyle fragmente olmuş durumda. Rocket Internet'inkine benzer bir vizyonla, bu alanda küresel liderliğe oynayan bir girişimi henüz görmedik. Bu, Çiçeksepeti'nin dünyanın en büyük hediye şirketi olmak vizyonunu tanımlarken gördüğü fırsatlardan biri olabilir.

lolaflora-qa

LolaFlora markasıyla altı ülkede operasyonlara başladı 

Emre Aydın'ın verdiği bilgiye göre Çiçeksepeti, bir yıldır bu yeni vizyon üzerinde çalışıyor. Bugüne kadar İspanyaBirleşik Krallık, Birleşik Arap EmirlikleriSuudi ArabistanKatar ve Kuveyt'te operasyonlara başlayan Çiçeksepeti, yurt dışında LolaFlora markasını kullanıyor. Yurt dışında, Türkiye'de olduğu gibi yerli çiçek mağazaları ve iş ortaklarıyla çalışan girişim, her bir ülkeye özel pazar yeri sunuyor.fullsizerender

Çiçeksepeti'nin yurt dışı açılımı bundan altı ay önce açılan Dubai mağazasıyla başlamış. Satışların henüz erken aşamada olduğunu söyleyen Emre Aydın, 2017'de tanıtım kampanyalarıyla resmi lansmanlarını yapacaklarını not ediyor. Çiçeksepeti'nin bu aşamadan itibaren büyük bir rekabete hazır olması da gerekiyor. Zira, görece köklü bu alanda, hemen her ülkeden bir ya da birkaç girişim görmek mümkün. Ancak yeni bir pazar oluşturmak zorunda olmaması Çiçeksepeti için bir avantaj da olabilir.

Emre Aydın, LolaFlora'yı ürün çeşitliliği ve servis kalitesi gibi yönlerden rakiplerinden ayrıştırabilirse, bu pazarlarda kısa sürede öne geçmesi mümkün olabilir. Girişimin alanında dünya liderliğini sürdürmesinde ise belirleyici faktör mobil öncelikli düşünmesi olacak gibi görünüyor. Zira Çiçeksepeti ve benzeri girişimlerin 2000'lerden bu yana disrupt ettiği pazarlar, mobil ticaretin yükselişiyle yeniden yapı bozumuna uğruyor. LolaFlora'nın mobil vurgusu, giriş yaptığı pazarlarda yarışa rakiplerinden bir adım önde başlamasını da sağlayabilir, kanımca.

lolaflora-esSon bir not, Çiçeksepeti, güncel kullanıcı ve sipariş sayılarıyla ilgili verileri paylaşmıyor, bugüne kadar düzenli olarak paylaşmadı da. Elimizdeki, pek de güncel olmayan, veriler Çiçeksepeti'nin günlük kullanıcı sayısının 500 bini geçtiği ve 350'den fazla çiçek satıcısıyla çalıştığını gösteriyor. Çiçeksepeti, 2011'de Amazon ve HummingBird'den miktarı açıklanmayan bir yatırım almıştı. 2011'de gurme kategorisini ekleyen ÇiçekSepeti, BonnyFood isim hakkını satın almış ve 2014 yılı sonu itibariyle bu katgoride BonnyFood markasıyla hizmet vermeye de başlamıştı. Çiçeksepeti 2012'den beri hediyelik ürünler dikeyinde satış yapıyor ve girişim, 2012 yılını, 2.6 milyon adet siparişle kapattığını açıklamıştı.

Yorumlar (27)
 1. Turkiye'de bir numaralar bakalim yurtdisinda da basarili olabilecekler mi?

 2. Tansu Alsolar Tansu Alsolar

  Türk şirketlerinin yabancılara satılmasına alıştık. Çiçeksepeti bu hamlesiyle başarılı olursa, Türkiyede bir ilki gerçekleştirecek. İşleri zor ama Başarılı olmasını isterim

 3. Haldun Tekin Haldun Tekin

  Ciceksepeti gibi Türkiye pazarında başarılı olmuş girişimlerin yurt dışına açılıyor olması gerçekten gurur verici.Yurt dışında da en az Türkiye'deki kadar iyi bir operasyon yürüteceğinden eminim.

  Başarılar Ciceksepeti

 4. Ebru Gursoy Ebru Gursoy

  Turkiye'de bu kadar başarılı olmuş bir firmanin yurtdışında da cok iyi basarilar elde edeceğine eminim.

  Nice basarilarini duymak icin takipteyiz.

  Tebrikler

 5. Türkiye 'de rakipsiz basarililar bakalim yurt disinda da basarili olacaklar mi? Emre Aydin zekasina ve cesaretine inaniyoruz. Guzel basarilar getirip yuzumuzu guldururler umarim :)

 6. Deniz Karay Deniz Karay

  Yabancı şirketlerin sürekli Türkiye pazarında yer alması ve lokal şirketleri saf dışı bırakmasına karşılık çok güzel bir hamle olmuş. Çiçeğin de evrensel bir dile sahip olmasından dolayı global pazarda başarılı olacaklarına inanıyorum. Gurur duydum, tebrikler!

 7. Özgür Özgür

  Kesinlikle gurur verici bir girişim, hatta ürün olarak proflowers ve 1800flowers'tan daha iyi görünüyor her şey çok yerinde olmuş. İnşallah başarılı olurlar.

 8. Türkiye'de böyle başarılar duymak çok gurur verici yurtdışında da başarılı olacaklarına eminim. Kendine güven ve cesaret her zaman daha büyük başarılar getirir. Biz ise millet olarak her zaman böyle markalara destek olmalıyız. Tebrik ederim .

 9. Hayrulla Hayrulla

  Azerbaycana niye gelmiyorlar ki

 10. Çiçek Çiçek

  Global pazarda da en az Türkiye'deki başarısını yakalayacağına eminim, tebrikler!

 11. Türkiye gibi zor ortamı olan bir ülkede bu işin altından kalkan bir şirket yurtdışında kesinlikle tepeye oynar. Saygılar 👏

 12. Gurur verici ! Dünyadaki sonuçları belli. Türkiye'deki çakmalarına cevap olmuş 😀

 13. Ekonomimizin kötüye gittiği şu günlerde böyle güzel haberler okumak ülkemiz için gerçekten gurur verici. ÇiçekSepeti ailesine başarılar diliyorum :)

 14. Çok güzel bir olay. Rakip olamayıp çiceksepetinin ürünlerini kötüleyen arkadaşları bu alanda görmek isteriz. Solmuş çiçek satsalar dünyaya nasıl açılacaklar haksız mıyım ?

 15. Yurtdışında da en az Türkiye'deki kadar başarılı olmasını dilerim. Ülkemiz için güzel bir başarı hikayesi, devamını dilerim.

 16. Orhan Patyan Orhan Patyan

  Tebrikler! cicek ve hediye denince akla gelen ilk marka musteri memnuniyeti odakliligini yillardir surduruyor yurtdisina cicek siparisi icin basvuracagimiz ilk adres olacak.

 17. Girişimciliğe girişen adamdan gene yerinde ve güzel hamle 👊🏻

 18. Çalışanlarımıza Webrazzi'de yorum yazdırarak dünya lideri olmak istiyoruz. Örneğin 30 yoruma ulaşınca Avrupa liderliğini yakalamış olacağız .

 19. Akif Yanbak Akif Yanbak

  "Çiçeksepeti‘nin kurucusu ve CEO’su Emre Aydın‘ı en iyi tanımlayan vasıflardan biri de cesaret" :D

 20. Özge Avcı Özge Avcı

  Çiçeksepeti gibi yeniliklere açık, sürekli kendini yenileyen ve trendleri takip eden firmanın ve yöneticilerinin böyle bir karar almasından ötürü tebrik ediyorum. Özellikle son günlerde yaşanılan gelişmeleri de düşünürsek Türk firmaları olarak da girişimci yapımızı ve başarılarımızı dünyaya ispat etmek ve edenlere destek çıkmak gurur verici olacaktır. Tebrikler çiçeksepeti çok başarılı olun !!

 21. Yorumların hepsi şirket çalışanlarından sanırım..

 22. Hakan Sepet Hakan Sepet

  Ekip toplanmış:) ne siteymiş arkadaş.. aynı ekip bolbol içinde şöyle olacak böyle olacak demişti.

  Benim bu duyurudan anladığım; Projem var, çiçek işinde lideriz (grafikli ispatlı), daha önce yatırımda aldım. Yersen ver parayı.

 23. Bizde erken dönem internet çağının en popüler furyasıydı sepet uzantılı domainler. Hele ki ehil insanların eline geçtiyse. Bugün Türkiye'de sepet uzantılı domainlerden bazıları önemli işleri başaran büyük internet oyuncuları arasında. Bakalım çiçeksepeti bu hamlesiyle Türkiye'nin ilk unicorn olma yoluna gidecek mi yoksa isim kardeşi gibi exit mi yapacak. Bekleyip göreceğiz. Başarılar..

 24. Girişim Girişim

  Tebrikler ve başarılar diliyoruz. Türkiye'den çıkan ve dünyayı saran girişimler her zaman ülkemize ve girişimcilere fayda sağlar.

 25. Ahmet Çiçek Ahmet Çiçek

  sevgililer gunu yaklasıyor uydurma reklam içerikli haber. rakam sallama limitlerinde mantık sınırlarını zorluyor gunluk 500.000 kullanıcıyı biraz destekli atsaydınız 500.000 gunluk kullanıcıyı 350 cicekciye bolseniz 1428 çiçek yapar. bunların bayilerinin su an yaptığı gunluk ortalama sipariş 10 tane bayi sayısıda 350 değil 150 - 200 tane, gunluk kullananda 2000 tane oda gun gectikçe dusuyor. yaptıkları yatırım geri dönmeyince paralarını kurtarma peşine düşen yabancı ortaklar 2 yıl önce yönetimi devraldılar onlarda gecen sene sevgililer gununde yanlış hesapla dahada zarar edince göreve getirdikleri reklamlara cıkan ceo larıyla birlikte yönetimden ayrıldılar. elde patlayan yatırımı turkiyede birine kekleme imkanı kalmadıgı için yurtdışında 5 ulkede faaliyet gosteriyoruz diye yabancı birilerini oltaya getirme operasyonu. yatırım gerektiren bir proje değil ciceksepetinin 5 ayrı dilde kopyasını yap orda zaten faaliyet gosteren bir siteyle anlaş onun fiyatlarının 2 katını koy sipariş gelirse ona yonlendir. örnegin ingiltere ordaki siteler (arenaflowers.com mesela 25 gül 29 pound, bunlarda 20 gül 69 pound) amac çiçek satmak değil siteyi birine satmak.

 26. Başarılı olsalar sevinirdik , izleyip göreceğiz . Bakalım ne yapacaklar.

 27. Yurtdışı pazarı her e-ticaret sitesi için yadsınamayacak bir pazar. Gücü ve imkanı olan her alışveriş sitesi Türkiye'deki rekabet koşullarından sıyrılıp "hele de büyümeyi başarmışsa" sadece tebrik edip desteklemek gerekir. Saygılar.