Google Haritalar, İstanbul ve Ankara'da toplu taşıma bilgilerini göstermeye başladı

Google Haritalar, İstanbul ve Ankara'da toplu taşıma bilgilerini göstermeye başladı

Google'ın Haritalar servisini daha fazla yerelleştireceğinin ilk işareti, uygulamanın geçtiğimiz yıl sonunda Türkiye'de yayınlanmasıydı. Bu yönde önemli bir adım atan Google, şehirlerin toplu taşıma bilgilerini gösteren Transit özelliğini İstanbul ve Ankara'ya uyarladı.

Kullanıcıların gidecekleri noktaya ulaşmaları için toplu ulaşım rotası oluşturan Google Transit üzerinde ne tür bir rota istediğinizi siz belirliyorsunuz. Seçenekler arasında en iyi rota,  az yürüme ve az aktarma var; Google Transit'in varsayılan ayarı en iyi rotayı oluşturmak. Google Transit İstanbul ve Ankara'da rota oluştururken tren ve otobüs bilgilerini kullanıyor. İstanbul'da bunlara ek olarak metrobüs, tramvay, vapur, deniz otobüsü, Marmaray ve bazı dolmuş hatları bulunuyor. Google'ın açıklamasına göre Google Transit 1100'den fazla hatla ilgili durak ve güzergah bilgisi sunuyor Türkiye'deki kullanıcılarına.

Mobil ve masaüstünden erişilen Google Transit'i kullanmak için Google Haritalar'da varış noktanızı arayarak, rota oluşturma seçenekleri arasında toplu taşımayı seçmeniz yeterli. Sıralanan toplu taşıma seçeneklerini değiştirmek için sağ tarafa gizlenmiş menüye erişmeniz gerekiyor.

Google'ın Transit servisinin Türkiye'de sunulmuyor olması, başta TRAFI olmak üzere toplu taşıma planlama uygulamalarının burada hızla büyümesini sağladı. Google Haritalar bu servislere rakip olsa da, Türkiye'de ciddi bir know how biriktiren bu servisler Google Transit'ten çok daha ilerideler. İstanbul'da dolmuş bilgilerini de sistemine dahil eden TRAFI, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Kayseri ve Adana'da da faaliyet gösteriyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.