Doktorderki, BIC Angels'tan 1,5 milyon TL değerlemeyle yatırım aldı
Yatırım

Doktorderki, BIC Angels'tan 1,5 milyon TL değerlemeyle yatırım aldı

Sizlere daha önce tanıttığımız Doktorderki, BIC Angels'tan 1,5 milyon TL değerlemeyle melek yatırım aldı.

BIC Angels meleklerinden Çağlar Karataş, Mehmet Onarcan ve Simla Özbay'ın katıldığı yatırım turu, aynı zamanda BIC Angels için 2016 yılındaki yedinci yatırım olma özelliği taşıyor.

'Sadece mobil' ('mobile only') bir girişim olan Doktorderki, 2015'in Eylül ayında kurulmuş. Bugüne kadar 10 bin kullanıcıya ulaşan sağlık dikeyindeki soru-cevap platformu, 2000'e yakın soru-cevap seansı gerçekleştirmiş.

Sağlık alanında internetteki bilgi kirliliğinin önüne geçmek isteyen platform, kullanıcılarına gerçek doktorlarla hızlı bir şekilde iletişime geçme imkanı veriyor. Kullanıcıların tahlillerini veya fotoğraflarını da yükleyebildikleri Doktorderki'de ücretlendirme ise danışma (yani soru-cevap seansı) başına oluyor.

Doktorderki ile BIC Angels'tan adeta bir gelenek haline gelen 'yatırım pozu'
Doktorderki ile BIC Angels'tan adeta bir gelenek haline gelen 'yatırım pozu'

Soru başına ücretlendirme modeli

Görebildiğimiz kadarıyla şu an için Doktorderki'de bir danışma 15,99, 3 danışma 29,99 ve 5 danışma ise 44,99 TL'den ücretlendiriliyor. Facebook ya da benzer bir hesap aracılığıyla üye olamadığınız Doktorderki'de ödeme işlemi ise Apple üzerinden gerçekleşiyor. Bu arada merak edenler için; konunun hukuksal boyutu gereği doktorlar platform üzerinde tedavi ya da ilaç önerisi yap-a-mıyorlar.

Kurucu ortaklar Berke Uygun ve Anıl Şimşek, ilerleyen dönemde özellikle dermokozmetik (saç dökülmesi, sivilce ya da cilt bakımı gibi konular...) kategorisine ağırlık vererek hem firmalar hem de eczanelerle özel bazı çalışmalar yapabileceklerinin altını çiziyor. Girişimin uzun vadedeki hedefi ise alanında hem güvenilir hem de sevilen bir marka haline gelmek.

Yatırımcı cephesindeyse orta düşünce önümüzdeki senelerde sağlık teknolojilerinin kullanımının hızla artacağı yönünde. Melek yatırımcılardan Mehmet Onarcan da şunları söylüyor: "Bir süredir devam eden takibimiz sonunda Doktorderki’nin sağladığı kullanıcı deneyimi, teknolojik altyapısı, konunun gerektirdiği hassasiyet ve ciddiyet ile yaklaşımı sayesinde büyük bir ihtiyaca en doğru şekilde cevap verdiğini gördük, bu yüzden yatırımı gerçekleştirdik."

Kullanıcı deneyimi ve ödeme modeli noktasında kendisini geliştirmesi gerektiğini söyleyebileceğimiz Doktorderki, diğer yandan büyük bir pazarda yer alıyor ve henüz bir yılda geldiği dikkat çekici noktayla öne çıkıyor. Girişim uzun vadede belirli gelir düzeyi için akla gelen ilk uygulama olarak adından söz ettirebilir. Doktorderki'yle ilgili gelişmeleri sizlere aktarmayı sürdüreceğiz.

Yorumlar (6)
 1. Aydin Kir Aydin Kir

  Doktorsitesi ve doktortakvimi'nin bu isi yapmamasi icin regulasyon etkisi olabilir mi? Bence baya bi olabilir.

 2. tedavi önerisi yapamiyorlar? :) ne ise yariyacak o zaman ? sen grip olmussun bi doktora gözük demek icinmi 15 tl verecek insanlar. imkan yok tutmaz bu is. yol yakinken dönsünler bence yaziktir yahu

 3. Kaan Tez Kaan Tez

  "Tahlillerinizi sistemimize yükleyerek profosyonel ikinci görüş alabiliriniz." profosyonel değil profesyonel

  Ana sayfadaki bu tür hatalar işe verilen ehemmiyeti de gösterir.

 4. Bu tür yatırımları duydukça sağlık sektöründe daha iyi şeyler yapmak geliyor insanın içinden. Fakat bu projenin ne kadar tutaacağı tartışılır.

 5. Bu uygulama aracılığıyla hastalara cevap yazan doktor işi olmayan doktordur. Hastaların genel tercihi ise işi başından aşkın olan doktordur.

 6. işi olmayan doktor ya TUS'a hazırlanan doktordur veya akademik kariyer yapıyordur gerisinin zaten özelde veya devlette işi var :) part-time olarak tercih sebebi olabilir doktorsitesi ve diğerlerindeki gibi.