Apple, iPhone'un 10'uncu yılında kavisli ekrana dönebilir
Teknoloji

Apple, iPhone'un 10'uncu yılında kavisli ekrana dönebilir

Apple, Steve Jobs'ın ilk kez Haziran 2007'de tanıttığı iPhone'un 2017'de onuncu yıl dönümünü kutlayacak. Hali hazırda Jobs'dan aldığı mirası inovasyon açısından yeterince ileri götürememekle eleştirlen Tim Cook'un Apple'ından beklentiler yüksek. Önümüzdeki yıl tanıtılması beklenen yeni iPhone -şimdilik iPhone 8 olarak adlandırdığımız- ile radikal değişikliklere gitmesi umulan Apple üzerinde ciddi bir baskı var. Bu beklentileri karşılar mı bilinmez, iPhone ile ilgili yeni duyumlar, öncelikle cihazın ekranında önemli yeniliklere işaret ediyor.

Wall Street Journal'ın şirketin tedarikçilerine dayandırdığı haberine göre, Apple, iPhone'un onuncu yılında kavisli ekrana sahip yeni bir model tanıtabilir. Ekranda kullandığı LCD teknolojisinden daha yüksek performanslı OLED'e geçmesi beklenen Apple'ın önümüzdeki yıl tanıtacağı modellerden birinin kavisli ekrana sahip olacağı belirtiliyor. Apple'ın bugün ondan fazla modeli tedarikçilerinden talep ettiği ve bunlar arasında seçim yapma aşamasında olduğu da notlar arasında yani beklentilerin boşa çıkması olasılığı da var.

Ancak bugüne kadar ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo dahil farklı kaynakların Apple'ın OLED ekrana geçeceği beklentisini paylaşması ihtimalleri güçlendiriyor. Bununla birlikte iPhone 8'in kablosuz şarjı destekleyecek şekilde metal kaplama yerine cam kaplama kullanacağı da belirtiliyordu. Kuo kenarsız ekrana sahip iPhone 8'in 5.1 inch ve 5.2 inch'lik iki modelle geleceğini de söylemişti.

Wall Street Journal'ın haberinde iPhone 8'in OLED ekranların yüksek maliyeti nedeniyle yüksek fiyatlı premium bir telefon olarak tanıtılması olasılığından da söz ediliyor. Bu, normal koşullar altında önümüzdeki yıl iPhone 7S ve iPhone 7S Plus'ı tanıtması beklenen Apple'ın, bir istisna yaparak iPhone 8'i de bu özel dönemde tanıtması beklentisini güçlendiriyor. Hali hazırda iPhone 7 ile ana menü tuşunu terkeden Apple'ın iPhone 8 tasarımında bu tasarım çizgisini bir adım ileri götüreceği de konuşuluyor, bugün.

Apple tarafından konuyla ilgili yapılan bir açıklama henüz yok, gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (3)
 1. "iPhone 8’in OLED ekranların yüksek maliyeti nedeniyle yüksek fiyatlı premium bir telefon olarak tanıtılması olasılığından da söz ediliyor" Yani burdan ne anlam çıkıyor?

  -OLED ekranlar daha iyiymiş.

  -Galaxy S serisinin tamamı OLED dir (ilk modeli dahil). O zaman Galaxy S ler premium cihazlardır. Maliyet anlaminda en pahali telefonlardır. (Vertu'ları saymassak).

  -Daha çok paraya satılan ama düşük teknoloji ve kalitede ürün kullanan Iphone severler sonunda OLED'e kavuşacak. yaklaşık 8 yıl gecikmeli olarak.

  NOT: OLED lerin daha iyi oldugu tabiki bilinen bir gercek, ama teknoloji editorleri tarafından , cihaz karsilastirmalarında görmezden geliniyor.

 2. Bu gibi ince detaylar ile İphone sadece gündem dolduruyor, ücretsiz reklam yapıyor. Güncellemeler çok uzun zaman sonra geliyor, geldiği zaman da içerik sıfır. İphone kullanıcısı olarak söylüyorum, bırakın iphone'u yüceltmeyi.

  Tuşlu telefonu dokunmatik yapmışlar, ek uygulamaya yapımına izin vermişler. Gerisi her şey aynı. Neden pahalı, neden bu kadar masraflı sorusuna ise verilebilecek hiç bir cevap yok. Gidip bir enayi satın alsın diye yapılmış. Android zaten başlı başına fiyasko.

  1. Android diyerek herhalde Android isletim sistemine sahip cihazlari kastediyorsun ama tam olarak fiyasko olarak gordugun sey nedir?

   iPhonelarin Amerika'daki satis fiyati 650 dolar(2200 TL) Turkiye'de ise 3200 TL. Yani aslinda kaliteli bir telefon icin kendi ulkesinde gayet ulasilabilir fiyatlarda ama ulkemizde nerdeyse %50 daha yuksek fiyattan satista.