Reklam engelleme yazılımlarının kullanımı azalıyor mu?
Dijital

Reklam engelleme yazılımlarının kullanımı azalıyor mu?

Reklam engelleme yazılımlarının yayıncılar ve dijital reklamcılık pazarı için oldukça önemli bir unsur olduğu malum. Dolayısıyla artık reklam engelleme yazılımlarını engellemek gibi yöntemler de sıkça seslendirilmeye başladı. Bu açılımlar mı etkili oldu bilinmez, reklam engelleyici kullanımının en yaygın olduğu Avrupa ülkelerinden biri olan Almanya'da işler tersine gitmeye başladı gibi.

Bundesverband Digitale Wirtschaft (BVDW) ve Online-Vermarkterkreis (OVK) tarafından paylaşılan bilgilere göre Almanya'daki reklam engelleyici kullanan masaüstü internet kullanıcılarının sayısı, daha doğrusu reklam engelleyicilerle görüntülenen sayfaların oranı giderek azalıyor.

2015'in sonunda yüzde 21,5 olan oran son 3 çeyrektir düşüyor ve yılın ilk çeyreğinde yüzde 20,1, ikinci çeyrekte yüzde 19,4, üçüncü çeyrekte ise yüzde 19,1'e kadar gerilemiş. Almanya'da reklam engelleyici kullanımının azaldığına delalet eden bu sonuçlar her ne kadar gerileme hızı düşse de 3 çeyrektir devam etmesi bakımından önemli.

adblock-reklam-engelleme

Diğer yandan Almanya'nın reklam engelleyici kullanımının en yaygın olduğu Avrupa ülkelerinden biri olması gibi bir gerçek var. Adobe Digital Insights'ın 2016 ikinci çeyrek araştırmasına göre reklam engelleyici kullanımında İsveç yüzde 28 ile ilk sırada gelirken, ikinci sırayı yüzde 27 ile Almanya alıyor. Dolayısıyla Almanya gibi reklamlar konusunda katı olan bir ülkede başlayan bu gerileme diğer ülkeler için de umutların yeşermesi anlamını taşıyor.

Hatırlatmak gerekirse AdBlock Plus ile Facebook arasındaki karşılıklı atışmalar bu işin internet şirketleri için ciddi bir mesele haline geldiğini ortaya koymuştu. Önümüzdeki dönemde bu dikeyde nelerin değişeceği gerçekten ciddi bir muamma ama karşılıklı rekabetin durmadan devam edeceğini bir o kadar net.

Yorumlar (4)
 1. Erkekse Erkekse

  Aşırıya kaçılmadığı sürece reklam yayınlamak sadece internette değil her türlü mecra da yer alan yayıncının hakkı. Tamam kullanıcı reklam görmek istemiyor olabilir anlıyorum ama reklam o yayının sürebilmesi için gerekli olan maddi gücü sağlayan en büyük etken. Açıkçası reklam engelleyici yazılımları emeğe saygısızlık gözüyle bakıyorum. Haksız mıyım?

  1. hangi emek? sırf reklam gelirleri üzerine açılan milyonlarca kopyala yapıştır site var. 2010 öncesi bunu ben de yaptım. şimdi biraz daha değiştirmişler yöntemi. İnternet üzerindeki sitelerin %90ı çöptür.

 2. Mert Alkanat Mert Alkanat

  Reklam istemiyoruz. Reklam verenleri bitireceğiz. Yepyeni algoritmalar geliştiriyoruz. Şerefsizlere yer yok!

 3. Gokhanyi Gokhanyi

  Biri de cikip demiyor ki su internet reklamlarina bir standart getirelim de bu eklentilere gerek kalmasin diye! Adam sayfanin her tarafini reklamla doldurmus devamini goruntulemek icin tiklayin diye buton koymus bir tikliyorsun 50 tane sayfa aciyor. Sagdan birsey cikiyor soldan birsey cikiyor. Haber sitelerimiz animasyonlu reklami bir koyuyorlar sayfaya yok sayfa takla atacak oyle gosterecem, yok sayfa asagi kayacak oyle gosterecem diye cabaliyorlar. Bir de bunlari belirli bir sure kapatamiyorsun. Sen ziyaretciye reklami dayatirsan ziyaretci de boyle eklentiyi sana dayar.