Nüfus.Mobi güncel demografik verilere kolay ve hızlı erişim sunuyor

Nüfus.Mobi güncel demografik verilere kolay ve hızlı erişim sunuyor

Kamuoyuyla paylaşılan istatistikleri excel formatından çıkarıp, daha iyi okunur hale getiren Nüfus.Mobi, isminin çağrıştırdığı gibi demografik verilere odaklanıyor. Nisan 2016'da açılan portal, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Birleşmiş Milletler (BM) güncel nüfus verilerini işleyerek kullanıcıların doğru ve güncel bilgilere hızlı bir şekilde erişimini sağlıyor.

Nüfus.Mobi, 14 ay öncesinde kadar tam zamanlı olarak farklı  kamu kuruluşlarında çalışan Haluk Aksu'nun bağımsız projesi. Excel'de kendi kullanımı için başladığı projesini, araştırmacılar ve genel kullanıcılar için geliştiren Aksu, bugün TÜİK'te ve BM'de nüfus ile ilgili yayınlanan istatistiklerin bir çoğunu kolay okunabilir tablolar halinde yayınlıyor. Portal bu sayede Türkiye nüfusunun alt kırılımları hakkında detaylı sorulara yanıt verebiliyor. Örneğin İstanbul'da 25-35 yaş aralığında kaç kişinin olduğu ve bunların cinsiyetlerine göre dağılımı açıkça İstanbul tablolarında mevcut. Nüfus.Mobi'de bir il için farklı bilgiler veren 50'nin üzerinde tabloya erişebiliyorsunuz.

nufusmobi-istanbul

Nüfus.Mobi'de Türkiye il ve ilçeleri için nüfus, nüfusun doğum, ölüm, medeni durum, evlilik, boşanma oranları, illerin diğer illerden aldığı ve verdiği göçler gibi bilgiler yer alıyor. Örneğin Van'da yaşayan İstanbullular'ın sayısı ya da Malatya'nın Hekimhan ilçesindeki doğum, evlenme bilgileri TÜİK Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre Nüfus.Mobi'de bulunabiliyor. Sadece evlenmeyle ilgili olarak yaştan eğitim durumuna, cinsiyetten evlenme ayına ve ortalama evlilik yaşına kadar, bir şehre ait 6 tablo görebiliyorsunuz.

nufusmobi
Nüfus.Mobi Ankara evlenme istatistikleri

Nüfus.Mobi bugün toplam 200'ün üzerinde ülke, 81 il ve 970 ilçenin demografik bilgilerine erişim sağlıyor. Türkiye'de önemli bir eksiği kapatan Nüfus.Mobi, bugün yalnızca Türkçe dilinde yayın yapıyor. Haluk önümüzdeki dönemde, bilgi verdiği bölge sayısını arttırarak başta İngilizce olmak üzere birkaç dilde yayın yapmayı planladığını da söylüyor. Ayrıca araştırmacıların kolay kullanımını sağlamak üzere dinamik karşılaştırma bölümünün eklenmesi ve tabloların responsive hale getirilmesi de planlanan geliştirmeler arasında. Portalin öncelikli hedefi ise büyüme.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.