2020'de 1 milyon elektrikli araç satışı hedefleyen Volkswagen, markasını temize çekiyor

2020'de 1 milyon elektrikli araç satışı hedefleyen Volkswagen, markasını temize çekiyor

Geçtiğimiz yıl sonunda patlak veren emisyon skandalı nedeniyle milyarlarca dolar kayba uğrayan Volkswagen için elektrikli araçlar, markasını temize çekmek için de bir fırsat olabilir mi? Şirket, bu yönde attığı agresif adımlarla bu fırsatı sonuna kadar kullanacağını işaret ediyor.

Elektrikli araçlar alanında pazara yön veren şirketlerden biri olmak isteyen VW, bu pazarda liderliğe oynadığını da bugün açıkladı. VW marka şefi Herbert Diess, basına yaptığı açıklamada 2025'te yıllık 1 milyon elektrikli araç satmayı ve elektro-mobilite alanında küresel lider olmayı hedeflediklerini söyledi. Emisyon krizinin ilk kez ortaya çıktığı ABD pazarına güçlü bir geri dönüş yapmayı planlayan Volkswagen 2021'den itibaren burada elektrikli araçlarının üretimine başlayacak.

VW'nin tamamen elektrikli araçlara geçişi ise yeni yatırımlar ve ölçek ekonomisiyle fonlanacak, Diess'in aktardıklarına göre. VW geçtiğimiz Cuma günü, 30 bin çalışanının işten çıkararak 2020'ye kadar yıllık 3.9 milyar dolar tasarruf  elde etmeyi umuyor. Tasarrufun elektrikli araçlar, sürücüsüz araçlar ve dijitalleşme gibi gelecek teknolojiler için kullanılacağı açıklanmıştı.

VW geçtiğimiz Eylül'de tamamen elektrikli ilk aracının tanıtımını yapmış ve aracın endüstride efsanevi Beetle kadar büyük bir etki bırakacağının sözünü vermişti.

VW, 2015'te toplam 4.4 milyon binek araç sattığını açıklamıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.