Volkswagen tamamen elektrikli konsept modeli I.D.'yi Paris'te tanıttı

Volkswagen tamamen elektrikli konsept modeli I.D.'yi Paris'te tanıttı

Apple ve Tesla'nın elektrikli araç konusundaki devasa planlar yaparken geleneksel otomobil üreticilerinin bu dikeydeki planları da teker teker açıklıyor. Alman otomobil devi Volkswagen, Modular Electric Drive mimarisine sahip tamamen elektrikli aracı ilk aracı I.D.'yi 2020'de satışa sunacak.

Paris Motor Show'da tanıtılan I.D. şimdilik konsept tasarımıyla görücüye çıktı. Paylaşılan bilgilere göre tek şarj ile 373 mil yani 600 km ile yol katedebilecek. 2020'de satın alınabilecek araç 125 kW elektrikli motordan güç alacak. Kıyaslamak gerekirse Tesla Model S P100D'nin menzili 613 km olarak açıklanmıştı. Yani I.D.'nin piyasaya çıktığında Tesla'ya yetişmesi için çok daha iyi bir pile sahip olması gerekecek.

volkswagen-elektrikli-id-6

Dikiz aynasına sahip olmayan I.D. ön çamurluğa yerleştirilen kameralarla arka ve yanlardan araç kontrolünü sağlamayı mümkün kılacak. Araçta Pilot Modu adlı tamamen otonom kullanım özelliği sunulacak fakat otonom araç teknolojisi ancak 2025'te uygulamaya alınacak. I.D., ses üstü (ultrasonik), radar ve fotoğrafik kamera sensörlerinden faydalanarak yollarda kendi başına arz-ı endam etmeye çalışacak.

I.D. için kullanılan Modular Electric Drive mimarisinin önümüzdeki yıllarda daha çok araçta kullanılacağını söyleyen Volkswagen, daha önce tamamen elektrikli motora sahip e-Golf modelini 29 bin dolardan satışa sunmuştu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.