Facebook, yeni satın aldığı FacioMetrics ile yüz ifadelerimizi okuyabilecek

Facebook, yeni satın aldığı FacioMetrics ile yüz ifadelerimizi okuyabilecek

Oculus VR tarafına emojilerle (yüz ifadeleri) renk katan Facebook, bu kez mimik/yüz ifadesi tanıma girişimi FacioMetrics'i satın aldı.

Facebook da geleceğin uygulamalarında işaret temelli kontroller ve yüz ifadelerinin kullanılacağına inanıyor. Bu inancını da FacioMetrics satın almasıyla somutlaştırıyor. Carnegie Mellon Üniversitesi'nden girişimci akademisyenlerin kurduğu FacioMetrics de geleceğin ihtiyaçlarına yanıt verecek teknolojier geliştiriyor.

FacioMetrics, temel yeteneği yüz ifadelerini okuyabilmek ve bu yeteneği farklı uygulamalarda farklı şekillerde kullanabiliyor. Makyaj yapmadan makyaj ürünü denemekten, toplantıya katılanların yüz ifadelerini okumaya, şoförlerin yola dikkatini verip vermediğinden bir yüz ifadesini emojiye çevirmeye kadar farklı çözümler sunabiliyor.

facebook-yuz-ifadesi

Satın almanın bedeli açıklanmıyor ancak şirketin Intraface adlı uygulaması AppStore'dan kaldırılmış bile. Facebook, FacioMetrics'i öncelikle video paylaşımlarında maske ve emoji çevrimi için kullanmak niyetinde. İlerleyen dönemde ise yüz işaretleriyle Facebook'taki paylaşımlarına tepki vermek gibi özellikler görmemiz pekala mümkün.

FacioMetrics ekibi elbette Facebook'a katılmaktan ve teknolojileri daha da ilerletmek ve geniş kitleler tarafından kullanılır hale getirmekten memnun. Şirketin kurucusu Doç. Dr. Fernando De la Torre, görüntü işleme yeteneklerini geliştirmenin yanında, pil dostu ve daha verimli mobil uygulamalar geliştirmek istediklerini bizzat dile getiriyor.

Kullanıcıların paylaşımlarından ruhsal durumlarını tahmin edebilen Facebook, artık bu analize yüz ifadelerini ekleyerek gerçekten depresyonda veya üzgün olup olmadığımızı söyleyebilecek. Bu da artık telefon kameramızın Facebook için daha fazla çalışacağı anlamına geliyor. Belki de biz de telefonumuzun ön kamerasını bantla kapatmamız gerekecek. Tıpkı Mark Zuckerberg'in bilgisayarının kamerasına yaptığı gibi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.