Robotlar acı hissetmeli mi?
Dijital Sanayi

Robotlar acı hissetmeli mi?

Başlığı görünce "robotlar hayatımıza girdi de bu mu kaldı?" diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Ama biz bunları düşünmeden, tartışmadan birileri bunlar üzerine çalışmalar yapmaya başlamış bile. "Pain in the machine" isimli belgesel bu tartışmalı konuyu ele alıyor.

Cambridge Üniversitesi tarafından acının robotlara olası etkisini ve bunun toplumsal etkilerini değerlendirmek amacıyla hazırlanmış bir belgesel. Acı, insan olmanın çok önemli bir parçası ve bir çok şeyi bu yolla öğreniyoruz. Ayrıca acı hissi, insan üzerinden çok yönlü bir etki bırakıyor ve hem fiziksel hem de mental olarak tehlikeli durumlar ortaya çıkarabiliyor, bazı durumlardan kurtarabiliyor. Aynı durum robotlar için de geçerli olabilir mi?

12 dakikalık belgeseli (İngilizce) izlemenizi tavsiye ederim.

Belgeselde "robotlar acıyı hissetmeli mi?" sorusuna bir çok farklı bakış açısı ile yanıtlar veriliyor.

Robotlar giderek çok yönlü ve etkileşimli bir hale bürünüyorlar ve bilim adamları onları acıyı hissedecek şekilde programlayabilir. Bu sayede gelecekte, yani insanlar ve robotlar bir arada yaşamaya başladığı senelerde robotlar insanlar gibi bir çok şeyi deneyimleyerek öğrenebilir ve yapay zekaları ile beraber duygusal gelişimlerini de sürdürebilirler.

Eğer robotlar acıyı hissedecek şekilde programlanırsa bu, başka robotlara ve diğer canlılara (insan ve hayvanlar) zarar vermelerini engelleyebilir ama ne derece olabileceği büyük bir soru işareti!

Aslında şu anda geliştirilmiş olan robotlarda bazı duygular belirli bir oranda bulunuyor. Örneğin geliştirilen bazı robotlar, bir engelle karşılaştıkları anda ilerlemek yerine hemen yön değiştirerek kendine ve karşısındaki şeye (cansız veya canlı) olası bir zararı önlüyor. Bu durum, bir bakıma his olarak adlandırılıyor. Bizim elimizi ateşe tuttuğumuzda hızla çekme refleksimiz gibi düşünülebilir.

Acıyı programlamak gerçekten ne kadar mümkün bu bilinmez ama şu anda robotlarda "acı" hissedilmesi için öncelikle bir "duygu" geliştirilmesi gerekiyor. Bu da öncelikli olarak robotların duygularının olup olmaması gerektiği konusunu akıllara getiriyor. Eğer acıyı hissedeceklerse diğer duygular da gelişecek ve daha fazla insansı robotlar geliştirilebilecek. Yapılan çalışmaların da zaten tamamen bu yönde olduğunu hepimiz haberlerden görüyoruz. "Daha insansı robotlar" üretilmeye çalışılıyor yıllardır.

Videoda sözü edilen oldukça ilginç bir konu daha bulunuyor. Boston Dynamics tarafından geliştirilen çok ileri teknolojilerle donatılmış robotlara atılan tekmeler oldukça ses getirmişti. Bir çok internet kullanıcısı bu yapılanı yadırgamış ve aslında duygusu bulunmayan robotlara eziyet edildiğini öne sürmüştü. Tam da bu nedenle ilerleyen yıllarda tartışılacak konulardan biri de "robot hakları" olacak ve bu konu "duygular" olmadan düşünülemez.

Videodan benim çıkardığım sonuç ise eğer robotların hayatımıza gerçekten girmesine izin veriyorsak onların gerçekten duygulara sahip olması gerekiyor ve onlarla seviyeli bir şekilde (insanlarla olduğu gibi) yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Tabi ki ben de bilim adamlarına katılıyorum ve robotlar acıyı hissetmeli diyorum.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce robotlar acıyı hissetmeli mi? Hissetmemeli mi? Yorum olarak görüşlerinizi paylaşırsanız bir tartışma ortamı yakalayabiliriz.

Yorumlar (3)
  1. Ilginç Ürünler Ilginç Ürünler

    tabiki de evet. ama işlev görmesine engel olup olmayacağı her zaman bir karar meselesi. insanın da bir yeri ağrır ama çalışmaya devam ederek ağrıyan yerin daha kötü olmasına sebep olabilir

  2. Emre Yuksel (@chundai24) Emre Yuksel (@chundai24)

    Evet kesinlikle olmalı çünkü tepki verebilmesi için kendisini/kendilerini savunabilmeleri için bu önemli yani şunu da belirmek istiyorum videoyu izlerken benim içim acıdı yani bir cansız varlık olmasına rağmen gerek adamın elindeki sopayla robotu ittirmesi ve düşürmesi gerekse de robota giderken ayağıyla vurması çok zalimce çünkü robot siz ona her türlü eziyeti yaptığınızda o size herhangi bir cevap veremez kendisini savunamaz burada da duygular öne çıkıyor ve şöyle ki eğer robotlar duyguları ile acıyı hissedebilselerdi şayet hasta olduklarında biz insanlar gibi ilaca ihtiyaç duymazlardı kendilerini kendileri iyileştirebilirlerdi daha sonraki yıllar yani 2050 civarı robotların hayatımızda fazlasıyla yer alacağı bazı bilimadamları tarafından belirtiliyor ve emin olun ki robotlar eğer ki hayatımıza girerlerse 2050 yılı civarı ile insanların hastalandıklarında hastaneye gitme ihtiyacı hissetmeyeceklerini düşünüyorum ve robotlar sağlık alanında da insanlara hizmet verecekler gelecekte.

  3. Bütün canlılar aslında çok gelişmiş birer robot gibi. En sonunda ulaşacakları nokta ise; Türk üretimi olan "FeTo Type Robot"lara benzeyecek... Yani bu" FeTo Type Robot"lar acıyı insan gibi hissetmeleri için takılan bir nöroçipteki tahminen yanlış yazılan bir grup koddan dolayı; bu acı algoritması kısır bir döngüye sebep oluyor ve insanlara yardımcı olacaklarına; şaşırtıcı! denebilecek bir seviyede insansı bir davranış göstererek, insanlara hizmet edecekleri yerde "bir takım "şerefsizlikler" yapabiliyorlar; Acıyı yakınların da hissetmeye başlayınca karı gibi kaçıyorlar... Bu yüzden bu tip acı hissetmeyen robotlar pek verimli olmuyor, yok edilmeleri; servise çekip, bakım yaparak tekrar hizmete sürmekten daha ekonomik olur.