MenümNette, Türkiye'nin yemek ve restoran arama motoru olmak istiyor
Mobil

MenümNette, Türkiye'nin yemek ve restoran arama motoru olmak istiyor

Yemek ve yiyecek üzerine sipariş girişimleri büyürken bu dikeyin içerik tarafında da yeni girişimler çıkmaya devam ediyor. Kendini mekan keşif platformu olarak tanımlayan MenumNette.com (Android, iOS) restoranların tüm bilgilerine kolayca ulaşılmasını aracılık ediyor.

MenümNette'nin kuruluşu 7 yıl öncesine kadar gidiyor. 2009 yılında Mustafa Topaloğlu ve ekibi tarafından ilk çalışmaları başlanan MenümNette, 2012 yılında Süleyman Tabak'ı ortaklar arasına katmış. 2015 yılında ise Süleyman Tabak ve Suat Sayın ortaklığıyla kurulan yeni şirket, markayı satın alarak 14 aylık bir çalışmanın ardından yeni kimliğiyle MenümNette'yi bugünkü haline kavuşturmuş.

menumnette-restoran-ara

İki bin 500'den fazla üye restoran

Ortaklardan Süleyman Tabak'ın paylaştığı rakamlara göre şu anda MenümNette'ye kayıtlı 2 bin 500'ün üzerinde üye restoran bulunuyor. Girişimin adından da anlaşılacağı gibi menüler ön planda ve restoranların yüzde 90'ının menüleri sitede yer alıyor. Sitede ayrıca sipariş, rezervasyon ve yol tarifi gibi bilgiler de sunuluyor.

2017 sonuna kadar 10 bin üye restoran sayısına ulaşmak istediklerini söyleyen Süleyman Tabak, 1 milyon mobil uygulama indirme hedefiyle, yemek yeme öncesi kullanıcıların en iyi alışkanlığı olmak istediklerini söylüyor. 2018 sonunda da en az iki ülkeye genişlemek istediklerini ekliyor.

menum-nette

Gelir modeli yıllık üyelik ve tanıtım üzerine

MenümNette, üye restoranlardan herhangi bir komisyon ücreti almıyor. Mekanlar, restoranlar yıllık sabit üyelik paketleriyle platforma dahil oluyor. Ayrıca mekanların site içinde ve dışındaki tanıtımı için ücretli tanıtım seçenekleri sunuluyor.

Açıkçası Türkiye'de ve yurtdışında bu dikeyin boş olmadığı malum. Ancak MenümNette'nin güzel bir yenilenme sürecinden geçtiğini ve içerik sunumuyla kolay kolay geri adım atmayacağını da söyleyebilirim. Tabi rekabetin sürekli ve değişken bir rüzgar olduğunu da her zaman göz önünde bulundurmakta fayda var.

Yorumlar (6)
  1. Ahmet Kurtuluş Ahmet Kurtuluş

    Zomato ve Menü Burada olmasaydı iyiydi. Girişimcilik, yenilik, pazarlama gibi şeyler önemli de ahh bu Google var ya kaç girişimi böyle eski alan adları ve SEO sebebiyle zorladı. Trafik bu sitelere akıyor.

  2. Girişimci arkadaşlara karamsarlık oluştursun istemem fakat bu modeli 3-4 senelik bir girişim olup bünyelerinde 200.000 işletme barındıran MenuBurada.com'un durağanlığından alacağı dersler kulaklarına küpe olsun isterim.

    Belki gelir modellerini ve tanıtım tarafında farklı işler çıkarırlarsa başarılı olabilirler. Umarım gidişat, kendileri ve üye işletmeler için en iyisi olur.

  3. Pazar yeri oldukça kalabalık, umarım hak ettiği değeri bulur. Başarılar diliyor ve uzaktan izliyorum.

  4. Sayın ailesinin Afyonkarahisar'da ne kadar büyük olduğunu bilenler bilir. Aile şirketleri, büyüklük bakımından Afyonkarahisar'da ilk 3'e girer. Belli ki Suat bey bu işin yatırım kısmına bakıyor. Bakalım proje nasıl ilerleyecek, bende merak ediyorum.

  5. Bu sektör de oldukça iyi bir sektör arkadan gelip iyi bir imaj yakalarlar umarım.

  6. Burda onemli olanin fazla mekan olmasi degil de makul sayida gercekten hizmet alabilen, bilgileri tam ve guncel mekanlar olmasi gerekiyor diye dusunuyorum. Yoksa bilgi kirliligi oluyor isletmenin o sitede oldugundan haberi bile olmuyor. Eskiden restoranciydim az cok bilirim. Bir cok sitede iletisim bilgilerimiz vardi. Isin özü bu yoksa basit bir rehber sitesinin onune gecemiyorsunuz. Menümnette bu konuda daha derli toplu duruyor ama zor bir piyasaya giris yapiyor acikcasi girisimi biraz iddali buldum. Umarim yollari acik olur.