Tasarımcı-yazılımcı iletişimini kolaylaştırmayı hedefleyen araç: 'Inspect by InVision'

Tasarımcı-yazılımcı iletişimini kolaylaştırmayı hedefleyen araç: 'Inspect by InVision'

Bugüne kadar 130 milyon doların üzerinde yatırım alan ve tam 6 tane satın alma gerçekleştiren dünyaca ünlü prototip aracı InVision, arayüz tasarımcılarıyla yazılım geliştiricilerin daha kolay ve verimli bir şekilde proje geliştirebilmelerini amaçlayan Inspect'i duyurdu.

Product Hunt üzerinde de oldukça ilgi çeken Inspect, hem arayüz tasarımcılarının hem de yazılım geliştiricilerin işlerini kolaylaştırmak istiyor.

Yazılımcıların, tasarım dosyalarında yer alan mesafe, font, renk seçimi ve ikon gibi öğeleri herhangi bir tasarım programı açmadan kolayca anlayabilmelerini/ayıklayabilmelerini sağlayan Inspect, tasarımcılara da ortaya çıkan ürün için kolayca geri bildirim yapabilme şansı tanıyor.

Böylece tasarımcılarla yazılımcılar arasındaki uzun e-posta yazışmaları, yorumların alıp başını gittiği Jira 'issue'ları' ya da sayfalarca süren tasarım rehberlerini ('guide') ortadan kaldırmayı amaçlayan Inspect'i dilerseniz hemen şimdi ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

invision-inspect-gorsel

Bugüne kadar özellikle tasarım ekiplerini hedefleyen InVision'ın bu hamleyle beraber yazılımcıları da aktif bir şekilde platformu kullanmaya ittiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Zeplin vs Inspect

Tabii Inspect ile birlikte akıllara gelen bir diğer konu da global pazarda boy gösteren yerli girişim Zeplin. Yaklaşık olarak 1 yıldır benzer bir alanda faaliyet gösteren Zeplin'in bu süre içinde önemli bir kullanıcı kitlesi kazandığını söyleyebiliriz. Yeri gelmişken Zeplin'in Slack, Pinterest, Airbnb ve Microsoft gibi önemli müşterileri olduğunu da ekleyelim.

Bunun dışında, sanılanın aksine InVision gibi büyük bir oyuncunun söz konusu pazara girmesinin olumsuz değil, aksine olumlu bir gelişme olduğu da düşünülebilir. Bakalım Zeplin, bugüne kadar 6 satın alma yapan InVision'ın radarındaki yeni isim olacak mı?

Gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz, 'Inspect by InVision' olarak lanse edilen ürünü dilerseniz hemen şimdi inceleyebilir hatta ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Zeplin ise zeplin.io adresinde ikamet ediyor. :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.