Tasarımcı-yazılımcı iletişimini kolaylaştırmayı hedefleyen araç: 'Inspect by InVision'
Girişim

Tasarımcı-yazılımcı iletişimini kolaylaştırmayı hedefleyen araç: 'Inspect by InVision'

Bugüne kadar 130 milyon doların üzerinde yatırım alan ve tam 6 tane satın alma gerçekleştiren dünyaca ünlü prototip aracı InVision, arayüz tasarımcılarıyla yazılım geliştiricilerin daha kolay ve verimli bir şekilde proje geliştirebilmelerini amaçlayan Inspect'i duyurdu.

Product Hunt üzerinde de oldukça ilgi çeken Inspect, hem arayüz tasarımcılarının hem de yazılım geliştiricilerin işlerini kolaylaştırmak istiyor.

Yazılımcıların, tasarım dosyalarında yer alan mesafe, font, renk seçimi ve ikon gibi öğeleri herhangi bir tasarım programı açmadan kolayca anlayabilmelerini/ayıklayabilmelerini sağlayan Inspect, tasarımcılara da ortaya çıkan ürün için kolayca geri bildirim yapabilme şansı tanıyor.

Böylece tasarımcılarla yazılımcılar arasındaki uzun e-posta yazışmaları, yorumların alıp başını gittiği Jira 'issue'ları' ya da sayfalarca süren tasarım rehberlerini ('guide') ortadan kaldırmayı amaçlayan Inspect'i dilerseniz hemen şimdi ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

invision-inspect-gorsel

Bugüne kadar özellikle tasarım ekiplerini hedefleyen InVision'ın bu hamleyle beraber yazılımcıları da aktif bir şekilde platformu kullanmaya ittiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Zeplin vs Inspect

Tabii Inspect ile birlikte akıllara gelen bir diğer konu da global pazarda boy gösteren yerli girişim Zeplin. Yaklaşık olarak 1 yıldır benzer bir alanda faaliyet gösteren Zeplin'in bu süre içinde önemli bir kullanıcı kitlesi kazandığını söyleyebiliriz. Yeri gelmişken Zeplin'in Slack, Pinterest, Airbnb ve Microsoft gibi önemli müşterileri olduğunu da ekleyelim.

Bunun dışında, sanılanın aksine InVision gibi büyük bir oyuncunun söz konusu pazara girmesinin olumsuz değil, aksine olumlu bir gelişme olduğu da düşünülebilir. Bakalım Zeplin, bugüne kadar 6 satın alma yapan InVision'ın radarındaki yeni isim olacak mı?

Gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz, 'Inspect by InVision' olarak lanse edilen ürünü dilerseniz hemen şimdi inceleyebilir hatta ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Zeplin ise zeplin.io adresinde ikamet ediyor. :)

Yorumlar (5)
 1. Invision bu sektörü mevcuttaki prototip teknolojileri ile fazlasıyla sırtlıyordu Inspect ile bu alanda iyice rakipsiz hale gelecektir, Zeplin'in alternatifi olarak Sympli kullanıyorum ve daha kullanışlı olduğunu söyleyebilirim ancak Inspect başarılı hale geldiğinde (en azından BETA olmaktan çıktığı an) prototip için kullandığım Invision'ı artık bu iş için de kullanarak tek araçla tasarım sürecine devam edebileceğim.

  1. Kesinlike aynı düşünüyorum, ayrıca zeplin'e defalarca feedback'ler vermeme rağmen herhangi bir değişimde olmamıştı. Bende Zeplin-Sympli yerine Avocode'i kullanıyorum.

 2. Kemalettin Durmaz Kemalettin Durmaz

  Dedikodulara göre Zeplin Invision'ı satın alma yoluna gidecekmiş. Henüz Inspect release olmadan teklif iletilmiş ancak Invision teklife sıcak bakmasına rağmen daha doğru değerleme yapabilmek için ürünün ilk 6 ayda ne kadar kullanıcı çekeceğini görmek istemiş. Şimdilik süreç askıya alınmış ancak yakında Zeplin'in satın almasıyla ilgili sürpriz bir haber duyabiliriz.

  1. Melih Mehmetoğlu Melih Mehmetoğlu

   Komik olmuş gerçekten. 130 milyon dolarlık şirketi 2 milyon dolarlık şirket nasıl satın almak istiyor? Asparagas haber üretmişsin. Kemalettin Durmaz.

  2. Murat Basoglu Murat Basoglu

   Invision Zeplin'i alacak dersen anlarim da, Zeplin Invision'i nasil alsin? Invision alaninda tek olma yolunda hizla ilerliyor...