Rakam: Mevcut analiz servislerini birleştiren analiz servisi [Yerli GitHub]

Büyük veri odaklı analiz yazılımı Rakam, birden çok analiz yazılımını 'birleştirmek' istiyor.
Rakam: Mevcut analiz servislerini birleştiren analiz servisi [Yerli GitHub]

Dilerseniz GitHub’da yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

rakam-logoBüyük veri odaklı analiz yazılımı Rakam, birden çok analiz yazılımını 'birleştirmek' istiyor.

Açık kaynak olarak GitHub üzerinde de yayınlanan projeyle örneğin Google Analytics, Mixpanel ve Baremetrics verilerinizi tek bir çatı altında toplayabilir, bu servislerin ayrı ayrı sunmuş olduğu istatistikler sayesinde bambaşka bir çıkarım yapabilirsiniz.

Analiz servislerinin kendi odaklandığı alanda kısıtlı veriler sunduğunu düşünecek olursak; kısa vadede birden fazla analiz aracı şirketlerin/girişimlerin ihtiyaçlarını giderebiliyor. Ancak kullanılan analiz servislerinin sayısı arttıkça toplanan verileri tek bir ekranda görmek, toplanan verilerden çeşitli çıkarımlar yapmak, sorgular çalıştırmak ya da raporlar çıkartmak istenebiliyor.

Rakam da tam olarak bu noktada konumlanıyor. Rakam ile örneğin hava durumu verisiyle Stripe üzerinden gerçekleştirdiğiniz satışlarınızı anlamlandırmaya çalışabiliyorsunuz.

Rakam'ın ticari web sitesinde ziyaretçileri karşılayan ekrandan bir görüntü

Rakam kullanıcıları 4 milyarın üzerinde aksiyon verisi biriktirmiş

Yaklaşık 2 sene önce üzerinde çalışılmaya başlanan Rakam, kısa bir süre önce rakam.io'dan da 'beta' olarak yayın yapmaya başlamış. Bu süreçte Bionluk ve Scorp gibi isimlerin de kullanmaya başladığı Rakam'ın GitHub'da ise 170 'star' alıp 19 kez fork'landığını belirtelim.

Rakam platformu, Rakam API ve Rakam BI şeklinde iki parçaya ayrılıyor. Rakam API, Java 8 ile geliştirilmiş. Veri depolama ve anlamlandırma noktasındaysa platform, kullanıcılara göre değişmek üzere ya PostgreSQL'i öneriyor ya da daha büyük veri havuzları için AWS çözümlerine yönlendirme yapıyor. Rakam kullanıcılarının AWS üzerinde bugüne kadar 4 milyardan fazla aksiyon verisi biriktirdiğinin notunu da düşeli.

Rakam BI ise app.rakam.io üzerinde çalışan ve Rakam API'yi destekleyen bir yan ürün olarak tarif edilebilir. Rakam API'yi kullanarak dinamik raporlar ve 'dashboard' benzeri ekranlar oluşturup, davranışsal analiz sorguları ('funnel' ve/veya 'retention' gibi) belli yapmak mümkün.

GitHub için tavsiyeler: Yazılım kalitesi, dokümantasyonun gerçekten işe yaraması ve doğru iletişim

Rakam'ın hedef kitlesinde belirli bir büyüklüğe sahip veri havuzunu sahip olup bu veri havuzunda çeşitli sorgular çalıştırmak isteyen şirketler/girişimler bulunuyor. Şu ana kadar 700 kez indirilen Rakam'ın aktif kullanıcı sayısıysa 25 civarındaymış. Bu arada platformun aktif kullanıcılarına yakından bakacak olursak; e-ticaret, sosyal medya ve IoT pazarlarının öne çıktığını söyleyebiliriz.

Rakam'ın geliştiricisi Burak Emre'ye, projesinin GitHub üzerinde yakaladığı popülerliğe vurgu yaparak diğer geliştiricilere olan tavsiyelerini de sorduk. Emre en çok yazılımın kalitesi, dokümantasyonun ne kadar işe yarar olduğu ve kullanıcılarla girilen iletişimin başarısı maddelerini öne çıkarttı.

Bu tavsiyenin ardından Rakam'ı ilerleyen zamanlarda bir girişim olarak da inceleyeceğimizi belirtelim. Webrazzi üzerinde Rakam gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.