Her şey harika giderken Mark Zuckerberg'in serveti bir günde 3 milyar dolar eridi

Her şey harika giderken Mark Zuckerberg'in serveti bir günde 3 milyar dolar eridi

Facebook, 2 Kasım'da rekor mali üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Gelirleri yıllık bazda yüzde 56 oranında artan Facebook'un aylık aktif kullanıcı sayısı ise yıllık yüzde 16 büyüyerek, 1,79 milyara ulaştı. Buna karşın, Facebook'un hisseleri sonuçlar açıklandıktan sonra işlem görmeye başladığı ilk birkaç saat içinde yüzde 7 düştü. Mark Zuckerberg ise, yeni bir ünvan elde ederek, 3 Kasım günü dünyanın en çok kaybeden zengini oldu.

mark-zuckerberg-servet

Bloomberg'in analizine göre, Mark Zuckerberg, Facebook hisselerindeki düşüşe bağlı olarak yalnızca Perşembe günü toplam 3 milyar dolar kaybetti. Bloomberg'in dünyanın en zenginlerini sıraladığı milyarderler endeksinde 52 milyar dolarlık servetiyle beşinci sırada yer alan Zuckerberg'in, her şey harika giderken yaşadığı kayıpsa tamamen Facebook'un gelecek beklentisiyle ilgili. Zira şirket, sonuçları açıkladığı gün, bu çeyrekte elde ettiği yüksek skorları 2017'de sağlaması beklentisinin gerçekçi olmayacağını paylaştı.

Facebook CFO'su David Wehner, birinci ağızdan, önümüzdeki yıl reklam gelirlerindeki artışın yavaşlayacağını söylerken, 2017'yi agresif bir yatırım yılı olarak niteledi. Yani önümüzdeki yıl Facebook'un hızlı davranıp, etrafı toz dumana çevirdiği değil (Move fast, break things) görece "içe dönük" geçireceği bir yıl olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.