Facebook, Gameroom platformuyla Steam'e rakip oldu

Facebook, Gameroom platformuyla Steam'e rakip oldu

Facebook'a henüz ağırlıkla masaüstünden giriş yaptığımız dönemler, Zynga'nın da altın çağlarıydı. Zynga'nın sosyal oyun denilince akla gelen ilk şirket olmasında dev sosyal ağın erişim gücünün, o dönem Facebook'un oyunlardan elde ettiği gelirlerin doruk noktasına ulaşmasında Zynga'nın büyük katkısı olmuştu. Öyle ki Facebook'un 2012'de gelirlerinin yüzde 12'sini Zynga reklam ve ödemeleri tek başına sağlıyordu. Ancak köprünün altından, çok sular aktı. Mobil öncelikli dönem, hisseleri borsada işlem gören Zynga'ya yaramadı ve şirket, son olarak San Francisco'daki merkez ofisini satışa çıkaracak kadar geriledi. Mobilde aynı başarıyı tekrarlayamayan Facebook, Zynga sayfasını hızlıca çevirip, gözünü bu kez Steam'e dikti.

Facebook, 1 Kasım'da Los Angeles'ta düzenlenen Unite 2016 konferansında kendi Steam platformu, Gameroom'u resmen duyurdu. Facebook'un bir süredir betada denediği Windows PC'ler için oyun platformu, geliştiricilere ve tüm Windows 7 ve üzeri kullanıcılarına açıldı.

Fcaebook'un Unity ile iş birliği yaparak, bir masaüstü oyun platformu geliştirdiği yaklaşık altı aydır biliniyor. Geçtiğimiz Mayıs'ta Facebook Games Arcade'i yayınlayan Facebook, Ağustos'ta Unity ile ortaklığını derinleştirdiğini açıklamıştı. Gameroom, beklendiği gibi Facebook Games Arcade'in yeniden adlandırılmış ve alınan geri dönüşler doğrultusunda geliştirilmiş hali. Geliştiricilerin, gelecek yıl piyasaya sunulacak Unity 5.6 üzerinde oluşturdukları oyunları doğrudan Facebook Gameroom ve WebGL'de yayınlamalarını sağlıyor. Oyuncular içinse stratejiden atışa geniş yelpazede oyunlar bulunuyor Gameroom'da.

Facebook'un Gameroom ile reklam ve ödeme odaklı oyun işini yeniden hayata döndürmeyi amaçladığı ortada. Bugün 125 milyon aktif kullanıcıya ulaşan Steam'e karşı ise en büyük kozu, erişimiyle birlikte oyunculara sunduğu imkanlar olacak gibi görünüyor. Facebook'un yakın zamanda devreye aldığı canlı yayın özelliği, oyun tutkunlarını da bir araya getirme potansiyeline sahip. Facebook'un bundan sonra gözünü Twitch'e dikeceğini tahmin etmek zor değil.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.