Seyirlik oyun videoları artık 3,8 milyar dolarlık büyük bir endüstri

Seyirlik oyun videoları artık 3,8 milyar dolarlık büyük bir endüstri

Başkalarının video oyununu seyretmek başlıbaşına bir endüstri... Geçtiğimiz hafta sadece 2014'te kazandığı 7 milyon doların üzerinde gelirle gündeme gelen PewDiePie gibi YouTube yıldızları buz dağının görünen kısmını oluşturuyor. Hızla büyüyen eSpor ve Amazon'un yaklaşık bir milyar dolara satın aldığı Twitch'in (ve YouTube Gaming ile ısınma turları yapan Google'ın) yaptığı gibi oyun yayınları ve canlı yayınlara oyun fragmanları da eklenince endüstrinin küresel büyüklüğü bugün 3,8 milyar dolara ulaşıyor.

video oyun izleme

Bugün dünya çapında 500 milyon izleyicinin oyun video içeriklerini tükettiğini söyleyen Quartz, Superdata verilerinden yola çıkarak, 2017'de bu sayının 800 milyona çıkacağını tahmin ediyor.

espor harcama

Geçtiğimiz Nisan ayında Newzoo ve Repucom tarafından yapılan bir araştırmadaysa yalnızca eSpor'un 2017 yılında tüm dünyada 335 milyon izleyiciye ulaşacağı tahmini paylaşılıyordu. İzleyici başına 3,2 dolar yaratacağı düşünülen eSpor'un bundan iki yıl sonra 451 milyon dolarlık bir endüstri haline geleceği de notlar arasındaydı.

espor izleyici

Gördüğü ilgiyle geleneksel spor müsabakalarıyla karşılaştırılmaya başlanan endüstri (geleneksel sporların yıllık 2,2 milyar izleyicisi var ve her biri endüstriye ortalama 56 dolar kazandırıyor), halihazırda markaların sponsorluk için yarıştığı alanlardan biri haline geldi. Örneğin League of Legends Şampiyonluk Ligi Türkiye Büyük Finali Riot Games ile birlikte bu yıl Turkcell, Coca Cola ve TeknoSA gibi büyük şirketlerle işbirliği içinde düzenleniyor. 8 Temmuz'da satışa çıkan 10 bin adet biletin şimdiden tükendiği görülebiliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.