YouTube'un yıldızı PewDiePie, geçen sene kazandığı 7.5 milyon doların "hesabını verdi"
Dijital

YouTube'un yıldızı PewDiePie, geçen sene kazandığı 7.5 milyon doların "hesabını verdi"

2013 yılında yaklaşık 4 milyon dolar gelir elde ederek YouTube'dan en çok kazanan yapımcılar arasına giren PewDiePie, geçtiğimiz yıl bu sayıyı 7,46 milyon dolara çıkardı. İsveçli YouTuber Felix Kjellberg'e ait kanalın gelirlerinin yine İsveçli Expressen gazetesi tarafından yayınlanması üzerine tüm gözler 25 yaşındaki YouTuber'a çevrildi.

YouTube'da video oyun videoları yayınlayan ve 38 milyon aboneyle en popüler kanallardan birine sahip olan Kjellberg'ün bu parayı "bütün gün oturup, ekrana bakıp esneyerek" kazandığını düşünenler için 7.5 milyon dolar, haliyle kabullenmesi zor bir gerçek.

Kjellberg ise kazandığı gelirin internet aleminin en çok konuştuğu  konularından biri olmasından rahatsız. Konuya ve eleştirilere yanıt niteliğinde, PewDiePie kanalına yüklediği son videoda oyun değil parayla ilgili konuşuyor.

Kjellberg, her zamanki sakin ve diplomatik üslubunu bozmadan, sadece geliriyle ilgili konuşulmasından rahatsız olduğunu belirtiyor. Bundan beş yıl önce, yani YouTube ile tanışmadan önce üniversitedeyken maddi zorluklar içinde olduğunu söyleyen Kjellberg, bilgisayar alacak parası bile olmadığını söylüyor.

Okulu bırakıp Hotdog satmaya başlayan Kjellberg'ün hayatı ise YouTube ile tanışmasıyla değişiyor. Bugün kirasını ödeyebildiği için şanslı hissettiğini söyleyen Kjellberg, bugüne kadar yeterince duymadıysanız, "parayla saadet olmaz" da diyor... Videonun yaklaşık 3.8 milyon kez izlendiğini de görebiliyorsunuz.

Yorumlar (20)
 1. Ruzgarrrr Ruzgarrrr

  Iphone , Android ,Youtube ve dahası güzel reklamlarla mağazalarını hiç uğraşmadan doldurdular. 17 yaşında uygulama yaptı zengin oldu haberlerini yayınlayıp durdular millet sabah akşam uygulama yazdı ama tek kazanan büyük firmalar oldu. Youtube de aynı durum devam ediyor.. Sonuç nedir diye soranlara bazı kişiler kazanır milyonlarca kişi ümit eder..

  1. Tuna Celik Tuna Celik

   Allahim ne guzel yazmissin... Tam olarak aklimdan gecen, eline agzina saglik...

 2. Para ile gerçekten saadet olmaz. Ben de bu arkadaş gibi yıllar önce bir çok restaurantta komi olarak çalıştım. Şu anda kazandığım paraları o zamanlar hayal bile edemezdim. Şu an Türkiye standartlarına göre biraz yüksek kazanıyorum. Ama mutlu muyum ? O soru işareti. Para sadece daha fazlasını almanızı sağlar. Mutluluğu para ile karşılaştırmak çok yersiz bir durum.

  1. M. M. T. M. M. T.

   Delikanlı, madem çok mutsuzsun, paranı parayla saadet olacağına inanaaklara verebilirsin.

 3. ya şu parayla saadet olmaz lafını kaldırın artık ..sıktınız.neyle olur aşk'lamı olur .Kira ödiyceksin para ..fatura ödiyceksin para... evleniceksin para .. tedavi olucaksın para .eğitim yine para eğlenicen tekrar para ..herşey para değil ama çok fazla şey para Bırakın bu saçma edebiyatları ya

  1. çok haklısın katılıyorum

  2. M. M. T. M. M. T.

   Ne demiş nasreddin hoca "biraz da biz ölelim"

  3. Videoları yapmak kolay mı sanıyorsunuz;? Günde 2 tane video çekip birde üstüne komik olsun diye editleyecek ve videoların orjinal, özgün olduğundan emin olacak. Kolay bir iş değil ama kazandığı parayı düşünürsek gösterdiği çabaya değer. Türkiye'de "çalışmak" denince insanların aklına leş gibi ter kokarken hamallık etmekten başka birşey gelmediği için Felix'in yadırganması doğal. BU ARADA, PARA İNANIN HERŞEYİ SATIN ALABİLİR.

   Aşk ve şehvetten tutun da Ulaşımdan gayrimenkule kadar. Para dünyanın tanrısıdır ve cüzdanımızda bir parçası vardır. Ne kadar çok paranız varsa bu dünyada tanrıya o kadar yakınsınız demektir ;) Aksini iddia eden sadece hayal dünyasında yaşayan her şeyi toz pembe gören basit insanlardır. O aşk dediğin şey ne kadar kısa sürede uçup gider biliyormusun? Yada mutluluğun ne kadar göreceli olduğunu? İnanın para saadet getirir. X ile getirmesini sevmiyorsanız Y ile getirir. Bir ton paranız var ama mutlu olmayı beceremiyorsanız kaprisli bir çocuksunuz demektir.

 4. Sinan Emre Sinan Emre

  Birileri yuvarlak bir topu 3 direğin içinden, birileri yuvarlak, fileli basketin ortasından geçirerek bu parayı kazanıyor. Birileri ekran karşısında vücudunu göstererek, birileri beyaz perdede küfürler edip, aptalca hareketler yaparak... Hangisi mantıklı bunlardan. Bu adam da insanları eğlendiriyor, diğerleri de... Her birinin ayrı bir talebi var ve bunu karşılıyorlar. Hiçbir şey yapmayanlar da konuşmaya devam eder:"böyle saçmalık, böyle adaletsizlik olmaz" diye. Bir bakıma haklı olsalar da, "tembel" onlar için daha iyi bir sıfat..

  Ama şu da var ki, yukarıda arkadaşın bahsettiği gibi, birileri de umut tacirliği yapıp, "bak nasıl kazanıyorlar" der. Bir kişi kazanırken, milyon kişi de kaybeder. Bir kişinin yatla denizlere açılması için, binlercesi de kötü koşullarda az paraya çalışmak zorunda. Kapitalizmin ruhunda bu var: "kazananlardan çok kaybedenler, mutlulardan çok mutsuzlar olmak zorunda."

  Dünyanın düzeni böyle, biz işimize bakalım..

  Çok ahkam kestim, affedin..

 5. Google Türk yayımcılara neden tıklama başına 0,5 kuruş ödüyor onu sormak lazım önce :)

  1. Fatih Taşdelen Fatih Taşdelen

   +1 aynen öyle. asıl sorulması gereken soru bu.

  2. türk yayıncılara 0,5 kuruş ödemiyor yayıncının kim olduğu önemli diğil önemli olan izleyenler yani senin videonu yabancılar da izlerse daha çok kazanırsın türk izliyicilerden daha az kazanmanın nedeni reklamı veren firmadan kaynaklanıyor

  3. M. M. T. M. M. T.

   Az google reklam vereni olduğundan, dolayısıyla rekabetin düşük ve reklam fiyatlarının da düşük olmasından olab ml

  4. Tasdemir Tasdemir

   Merhaba Ant Ekşiler

   Bu sorunun reklamverenlerde aramak lazım ne yazık ki. Türkiye'de henüz video reklamcılık çok yeni, sadece büyük şirketler kullanıyor oda dönem dönem ve bir elin parmaklarını geçmiyor. Yurt dışında ise youtubede reklamlardan video izlemeye fırsat kalmıyor. Öyle olunca yayıncıya ödenen miktarda değişiyor.

   Bu arkadaşın ana dili İsveççe olmasına karşın kanalı İngilizce, eğer İsveççe olsa oda bizim gibi yakınır olurdu. Yani bir yandan reklamverenlerin artık çok değerli olan bu video reklam işine el atmaları lazım, yada bu süreci beklemeyip global bir dilde yayın yapan orjinal ve kaliteli içerikler oluşturmak lazım

  5. Alper Tunga Alper Tunga

   Çok yerinde bir yorum olmuş. Bende şunu sorayım " Türkler neden spam yapmayı bu kadar çok seviyor? " :)

 6. Popcorn203T Popcorn203T

  aynen ant ekşiler e katılıyorum. Ölü paraya millet iş kovalıyor. Google hem vergi vermiyor hemde Türkleri kazıklıyor her anlamda...

 7. Felix'in kazandığıyla ilgili bir haber çıkaran tüm siteleri gerçekten altüst etmek istiyorum. Yeter ne meraklısınız kazandığına ne hak ediyorsa onu alıyor işte. Ben de hep Felix ve Marzia'nın kazandıkları hakkında bu kadar çok konuşulmasından sıkıldım. YA SIZ INSANLARIN KISILIKLERINDEN COK KAZANDIKLARINI MI, MADDI DURUMLARINI MI ONEMSIYORSUNUZ? Felix de bu yüzden kazancını söylemek istemiyor, insanlar onu ön yargıyla karşılamasın diye. Ne kadar rahatsız olduğunu belirtmek için video bile çekmiş, hala 7.5 milyon dolar kazanmış hem de bunların hepsini tembel tembel bilgisayar başında hiç birşey yapmayarak, sadece oturarak yapıyor, ne yazık insanların haline bakın diyen var. FELIX BUTUN GUN BILGISAYAR BASINDA OYLESINE OTURMUYOR, VIDEOLARINA COK ONEM VERIYOR, HAYRANLARIYLA ILGILENIYOR VE ONLARA HER FIRSATTA TESEKKUR EDIYOR. ONLAR OLMADAN BUNLARIN HİÇ BİRİNİN GERÇEKLEŞMEYECEĞİNİ BİLEREK KONUSUYOR, ONLARI HEP DİNLİYOR VE MUTLU ETMEYE ÇALIŞIYOR. Herkesin farklı fikirleri ve görüşleri vardır, seve de bilirsiniz, sevmeye de bilirsiniz ama saygı göstermelisiniz.

 8. Buna 'hesabını verdi' denemez bence. Videoda da söylediği gibi her zaman nefret edenler olacaktır. Ama o en çok çalışan youtuber lardan biri. Bunu azıcık yabancı youtuber izleyenler bile anlayabilir. Ayrıca yıl içinde Broarmy ile beraber yardım kuruluşlarına bağış da yaptı, bunların hiç gündeme getirilmemesi gerçekten üzücü keşke insanlar laf etmeden önce biraz araştırma yapsa. Çoğu zaman günde iki video yüklüyor ve bence kazandığı her kuruşu hak ediyor.

 9. Hemen hemen her şey yazılmış çok fazla bir şey ekleme gereği duymuyorum ama aklıma bir şey takıldı belki de en önemli konu; bu kadar geliri google ile bu delikanlı elde ederken acaba bu videoları seyredenler dünyalarında ne gibi ufuklara yelken açtılar. Burası tartışılır...

  1. Bunun cevabı; sinemada oyuncuları milyonlar alan Kahbe Bizansı izliyorken sizin ufkunuz nereye yelken açtıysa oraya. Neden böyle bir beklenti içerisine giriyorsunuz ve neden bu en önemli konu olabiliyor anlamıyorum. O zaman çizgi roman okumak yerine ansiklopedi okuyun.