Apple, Touch Bar'lı yeni MacBook Pro'yu tanıttı

Apple, Touch Bar'lı yeni MacBook Pro'yu tanıttı

Apple, bugün Cupertino'daki merkezinde gerçekleştirdiği etkinlikte beklendiği üzere tamamen güncellenen MacBook Pro'yu tanıttı.

Sahneye ilk sırada çıkan Apple CEO'su Tim Cook, önce iPhone ile rakamlar paylaştı. iPhone 7'nin başarısıyla övünen Cook, iPhone 7'nin kamerasının yüksek gücünden bahsetti ve konuklarla birkaç fotoğraf paylaştı. Tim Cook, bir süre daha iPhone 7'nin yeni özelliklerini ve iOS 10'a gelen iOS 10.1 güncellemesinden bahsetti. Apple kullanıcılarının yüzde 60'ının şimdiden iOS 10'a güncellediklerini belirterek, bu oranın Android'e göre çok önde olduğunun altını çizdi.

Daha sonra yeni MacBook Pro'ya geçen Cook cihazın temel özelliklerinden bahsetti. Geçtiğimiz günlerde görüntüleri sızan yeni Macbook Pro bu anlamda bir sürpriz yapmadı. Ancak geçen yılların ardından tamamen yeniden ele geçirilen seri özellikle tasarımındaki dokunuşlarıyla dikkat çekmeyi başardı. Seleflerine göre çok daha ince bir formda gelen Macbook Pro'nun en yenilikçi özelliği ise hiç şüphesiz klavyenin üzerinde yer alan ve Magic Toolbar adını alan özel alan. Tim Cook'un katılımcılara izlettiği videoda da en çok dikkat çeken yenilik Touch Bar oldu.

Eski Macbook Pro'ya göre daha hafif ve daha ince bir yapıda tasarlanan yeni Macbook Pro'nun 13 inç ve 15 inç olmak üzere iki farklı versiyonu bulunuyor. Apple, Macbook Pro'da Macbook modelinde de kullandığı kelebek mekanizmalı klavyesini kullanmış ve bu tasarımı tamamen yenilemiş. Force Touch özelliğine sahip touchpad alanı iki kat büyüklüğe çıkartılmış.

touch-bar

Touch Bar ne işe yarayacak?

Macbook Pro'ların üzerinde yere alan Touch Bar retina ekran özellikli ve çoklu dokunma özelliğini destekleyen özel bir yapıya sahip ve her uygulamada değişiyor, klavyenizin altına yeni fonksiyonlar eklenmesine imkan sağlıyor.

Touch Bar'ın sağ üst tarafında Touch ID özelliğine sahip bir alan da bulunuyor. Böylece kullanıcılar bilgisayarlarının kilini açarken parmak izlerini de kullanabiliyorlar. Touch Bar çok farklı uygulamalar için çok büyük özellikler sunacağı aşikar.

APPLE MACBOOK PRO GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN APPLE MACBOOK PRO GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

Macbook Pro etkinliğinde, Touch Bar'ın özellikleri anlatılırken Final Cut Pro ve Photoshop demoları da gerçekleştirildi ve özellikle yaratıcı çalışanlar için sunduğu kolaylıklar vurgulandı.

MacBook Pro'nun 15 inç'lik versiyonunda Intel'in i7 işlemcileri kullanılıyor. AMD'nin mimari gücünü de arkasına alan Macbook Pro, Radeon Pro adlı 4GB'lık özel bir ekran kartı kullanacak. Bu da oyunlar konusunda Apple'ın artık bir nebze daha iyi durumda olmaya aday olduğunu gösteriyor. Yüksek hızlı bir SSD'ye de sahip olacak Macbook Pro'nun 2TB'a kadar modelleri bulunacak. 13 inç'lik Macbook Pro versiyonu ise Intel Iris grafik kartını kullanacak.

Macbook Pro değişen tasarımıyla birlikte yeni bir soğutma yapısına da sahip olmuş. Gövdeye yerleştirilen iki fan sayesinde soğutma sağlanacak. Touch Bar’a sahip en ucuz Macbook Pro modeli 7.199 TL’den başlarken, konfigürasyona ve ekran boyutuna göre Macbook Pro fiyatları 11.099 TL‘ye kadar yükseliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=4BkskUE8_hA

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.