Google, elektronik beyaz tahtası Jamboard ile toplantılara ortak olacak

Google, elektronik beyaz tahtası Jamboard ile toplantılara ortak olacak

Facebook, Workplace ile Slack'e rakip olmaya çalışırken Google, elektronik beyaz tahtası Jamboard ile şirketlere farklı bir açıdan dokunmak istiyor. Microsoft'un büyük ekranlı dokunmatik beyaz tahtası Surface Hub'ı hatırlatan Jamboard, henüz test aşamasında ama piyasaya çıkması fazla sürmeyecek gibi duruyor.

Kendi tekerlekli sehpasına sahip olan Jamboard, 60 inçlik yüksek çözünürlüklü bir ekrana sahip. Google Drive'dan dosya çekebildiği gibi Android ve iOS tabanlı telefon ve tabletlere bağlanabiliyor. Bulut bağlantılı Jamboard diğer Jamboard'larla da bağlantı kurabiliyor.

El yazısıyla veya özel kalemiyle Jamboard'a metin girişi yapmak mümkün. Jamboard üzerine çizdiğiniz şekiller de dijitalize ediliyor. Çoklu dokunmatik ekranın görüntüsününü de kolayca kaydedebiliyorsunuz. Video oynatma imkanı sunmasa da görüntülü konferans için kullanılabiliyor.

Paylaşılan bilgilere göre Jamboard, şu anda Google içinde 30 takım tarafından test ediliyor. Google, Netflix ve Spotify gibi girişimlerin Jamboard'u bir süredir test ettiğini söylüyor ve bugün itibarıyla test şirketlerinin sayısının artacağını ekliyor.

Microsoft, Surface Hub için beklediği ilgiyi gördü mü bilmiyoruz ama Google, yanılmıyorsam şirket içinde kendi görüntülü konferans sistemini (ki şu anda Hangouts temelli olmalı) kullanıyor. Dolayısıyla kendi ihtiyaçları ışığında Jamboard'u geliştiren Google'ın Jamboard'un en aktif kullanıcılarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum satışlar başladığında da geçerli olacaktır, zira Google'ın dünyada 40'tan fazla ülkede 70'ten fazla ofisi bulunuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.