Facebook haber kaynağı kullanıcının internet hızına göre şekillenecek

Facebook haber kaynağı kullanıcının internet hızına göre şekillenecek

Facebook, geliştirmeye devam ettiği haber kaynağı algoritmasına yeni bir ölçüt ekledi. Artık haber kaynağındaki gönderilerin sıralaması kullanıcının hızına bağlı olarak da değişecek. Geçtiğimiz yıldan beri bu özelliği test eden Facebook, kullanıcıların internet bağlantısı yavaş dahi olsa akıcı ve sorunsuz bir Facebook deneyimi yaşamasını istiyor.

Bağlantının zayıf olduğu yerlerde, durum güncellemeleri, yüklemesi daha kısa süren düşük boyutlu fotoğraflar, daha sade ve basit içerikli paylaşımlar ön plana alınacak. Böylece kullanıcı, yüksek bağlantı hızı gerektiren gönderiler için uzun süre beklemek zorunda kalmayacak. Bu durum Chrome gibi tarayıcıların yaptığı ve internet hızı yavaş olduğunda sadece içerikteki yazının gösterilmesi ya da görüntülerin gerekli hıza ulaşıldığı zaman sonradan yüklenmesi şeklinde olmayacak. Eğer kullanıcı, paylaşıma ait fotoğrafların, videoların en azından başlangıç kısmının ya da Instant Articles’taki bir yazının tam olarak yüklenemeyeceğini düşündüğü bir hızda internet kullanıyorsa; Facebook o paylaşımı internet bağlantısı hızlanana kadar tamamen gözardı edecek ve kullanıcıya sunmayacak.

Facebook, böyle bir değişikliğe gidilmesindeki sebebin internetin çoğunlukla düşük hızda olduğu bölgelerde iyileşme sağlamak amaçlı olduğunu, ancak herkesin zaman zaman bağlantı problemleri yaşayabileceğini hesaba katarak algoritmadaki değişiklikten dünya genelinin yararlanacağını belirtti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.